100 ışık yılı uzaklıkta dünya büyüklüğünde gezegen
880 okunma

100 ışık yılı uzaklıkta dünya büyüklüğünde gezegen

NASA, Geçiş Halindeki Öte Gezegen Araştırma Uydusu (TESS) aracılığıyla 100 ışık yılı uzaklıkta Dünya büyüklüğünde bir gezegen keşfedildiğini duyurdu.

ABONE OL
Ocak 12, 2023 12:18
100 ışık yılı uzaklıkta dünya büyüklüğünde gezegen
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL (İGFA) – ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), dünyaya yaklaşık 100 ışık yılı mesafedeki bir yıldız etrafında dönen ve yaşama elverişli dünya boyutunda bir öte gezegen keşfetti.

Habertürk’ün NASA’nın açıklamasına göre aktardığı habere göre, Geçiş Halindeki Öte Gezegen Araştırma Uydusu (TESS) yörüngesindeki Yunus (Dorado) Takımyıldızı’nın “yaşama elverişli bölgesinde” bulunan Dünya büyüklüğünde bir öte gezegen keşfetti.

“Goldilocks bölgesi” olarak da bilinen ‘yaşama elverişli bölge’, bir yıldızdan, bir gezegenin yüzeyinde suyun bulunabileceği doğru uzaklıkta olan ve koşulların yaşam için ne çok sıcak ne de çok soğuk olduğu bir alandır.

“TOI 700 e” adlı bu öte gezegen, yörüngesindeki yıldıza suyun gezegen yüzeyinde var olmasına olanak sağlayacak mesafede bulunuyor. Yıldız etrafında 28 günde dönen gezegen, Dünya’nın yüzde 95 büyüklüğüne sahip olurken, kayalık örtüsünden oluşuyor.

NASA araştırmacısı Emily Gilbert yaptığı açıklamada, “Bu, bildiğimiz çoklu, küçük, yaşanabilir bölge gezegenlerine sahip birkaç sistemden biridir.” ifadesini kullandı.

Uzmanlar, daha önce “TOI 700” isimli sistemde “TOI 700 b, c ve d” olarak adlandırılan üç öte gezegen tespit etmişti.

Gezegen TOI 700 d de yaşanabilir bölgede yörüngede. Ancak bilim insanlarının TOI 700 e’yi keşfetmesi için ek bir yıllık TESS gözlemlerinin sonunda geldi.

Maryland Üniversitesi, College Park’ta doktora adayı olan Ben Hord, “Yıldız biraz daha yakın olsaydı veya gezegen biraz daha büyük olsaydı, TOI 700 e’yi TESS verilerinin ilk yılında tespit edebilirdik. Ancak sinyal o kadar zayıftı ki, onu tespit etmek için bir yıl daha geçiş gözlemlerine ihtiyacımız vardı” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.