15 Temmuz’da Bingöllü Genci Yüzbaşı Şehit Etmiş « Bingöl Güncel.tv

28 Kasım 2020 - 19:39

15 Temmuz’da Bingöllü Genci Yüzbaşı Şehit Etmiş

Darbe girişiminde Doğan Medya Center’ın işgal edilmesine ilişkin iddianame hazırlandı. İddianamede, 15 Temmuz şehidi Bingöllü Vedat Bağcerci’ninyüzbaşı Süleyman Ahmet Kaya’nın açtığı ateş sonucu hayatını kaybettiği belirtildi. Ayrıca 19 darbeci asker hakkında, “Darbeye teşebbüs suçundan” 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

15 Temmuz’da Bingöllü Genci Yüzbaşı Şehit Etmiş
Son Güncelleme :

18 Mart 2017 - 12:37

Bu Haber 1 Kez Okundu

Darbe girişiminde Doğan Medya Center’ın işgal edilmesine ilişkin iddianame hazırlandı. İddianamede, 15 Temmuz şehidi Bingöllü Vedat Bağcerci’ninyüzbaşı Süleyman Ahmet Kaya’nın açtığı ateş sonucu hayatını kaybettiği belirtildi. Ayrıca 19 darbeci asker hakkında, “Darbeye teşebbüs suçundan” 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

FETÖ / PDY’nin 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gün Hürriyet, CNNTürk ve Kanal D binasının darbeci askerler tarafından basılmasına ilişkin hazırlanan iddianame tamamlandı. Darbecilerin ateşi sonucu bir kişinin şehit olduğu 4 kişinin de yaralandığının belirtildiği iddianamede 19 darbeci asker hakkında, “Darbeye teşebbüs suçundan” 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Şüphelilere ayrıca, ‘kasten öldürme’, ‘basın ve yayın organının yayınının hukuka aykırı bir şekilde engellenmesi’, ‘kasten öldürmeye teşebbüs, ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçlarından da çeşitli oranlarda hapis cezaları istendi.

254 SAYFALIK İDDİANAME HAZIRLANDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İsmail Uçar koordinesinde savcı Gökhan Yolasığmaz tarafından hazırlanan iddianame 254 sayfadan oluşuyor. İddianamede darbeci askerlerin ateşiyle hayatını kaybeden Vedat Barceğci ‘maktul’, aralarında sunucu Başak Şengül ve Orgeneral Ümit Dündar’ın da bulunduğu 5 kişi ise mağdur olarak yer aldı. Yine aralarında, D Yapım Reklamcılık, Doğan Uydu Haberleşme, Hürriyet Radyo, DTV Haber ve Görsel Yayıncılık, Doğan TV Digital Platformu, Doğan Müzik ve CNN Türk Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni A. Ferhat Boratav’ın da bulunduğu 21 kurum ve kişi de müşteki olarak yer aldı.

DARBECİLERİN MOTİVASYONUNU SAĞLAMAK, HALKTA ŞOK ETKİSİ YARATMAK AMACIYLA…

İddianamede 15 Temmuz darbe girişiminde, darbecilerin motivasyonunu sağlamak ve görsel basın üzerinden halkta şok etkisi yaratmak amacıyla CNN TÜRK, Kanal D ve Hürriyet binalarının işgal edilerek yayının kesilmesine karar verildiği belirtildi.

“YAYINI KES” EMRİ ALBAY GEREHAN’DAN

Yayının kesilmesi emrinin ise 1. Ordu Komutanlığı’nda bulunan Albay Ahmet Zeki Gerehan tarafından yüzbaşı Erdal Şeker, Süleyman Ahmet Kaya ve Mehmet Akif Aslan’a verildiği kaydedildi. Alınan talimat doğrultusunda şüpheli yüzbaşılar Kaya, Şeker, ve Aslan ile şüpheli 14 er helikoptere binerek Doğan Medya Center’a intikale geçtikleri anlatılarak, helikopterde bulundukları sırada yüzbaşıların erlere, şarjör takmalarını, tüfeğin kayışını ellerine dolamalarını, eğer tüfeklerini almak isteyen olur ise çekinmeden vurmalarını emrettikleri kaydedildi.

“KIPIRDAYAN OLURSA VURUN”

İddianamede, darbeci askerlerin saat 03.00’da Doğan Medya Center’in açık otoparkına indikleri, ellerinde uzun namlulu silahlar ile havaya ateş ederek, ‘Genelkurmay yönetime el koydu. Asker yönetime el koydu’ şeklinde bağırdıkları belirtildi. Güvenlik personelinin kapıları kilitlemeye çalıştıkları ancak darbeci askerlerin silahlarını güvenlik görevlilerine doğrultarak, “Açın kapıyı yoksa vururum” diyerek tehdit ettikleri belirtilerek, darbeci komutanın binadan içeri girerken erlere, “Kıpırdayan olursa vurun” dediği ifade edildi.

DARBECİ YÜZBAŞININ ATEŞİ SONUCU BNGÖLLÜ VEDAT BARCEĞCİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Daha sonra katlara çıkarak silah zoruyla yayını kesmeye çalıştıkları ve kendilerine direnenleri silahla tehdit ettikleri anlatılan iddianamede, polis ve vatandaşların Doğan Medya Center’a gelmeye başlamasıyla darbecilerin sıkıştığı anlatıldı. Polisin, teslim olmaları çağrılarına yüzbaşı Kaya’nın önce, “Mühimmatımız var. Çatışırız” diye bağırdığı sonra da polis ve vatandaşın üzerine ateş ettiği, bu atışlar sonucu Vedat Bağcerci isimli vatandaşın yaşamını yitirdiği belirtildi. İddianamede gazeteyi basan darbeci guruba destek için helikopter ile gelen başka darbeci askerlerin polisin yoğun ateşi sonrası binanın çatısına inemeden uzaklaştığı anlatıldı. İddianamede darbeci yüzbaşı Süleyman Ahmet Kaya’nın bir odaya saklandığı ve teslim olmayı reddettiği, polis tarafından ayağından vurularak gözaltına alındığı ifade edildi.

ŞÜPHELİLER İÇİN İSTENEN CEZALAR

Darbeye teşebbüsten 3’er kez ağırlaştırılmış hapis cezası istenen şüphelilerin diğer eylemlerine ilişkin ceza istemleri ise şöyle;

Şüpheli yüzbaşı Süleyman Ahmet Kaya için çıkan olaylardan hayatını kaybeden Vedat Barceğci için “kasten öldürme” suçundan müebbet ve “silahla tehdit”, “kasten öldürmeye teşebbüs (9 kez)” ve “basın ve yayın organının yayınının hukuka aykırı bir şekilde engellenmesi” suçlarından 125 yıldan 215 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Şüpheli yüzbaşı Mehmet Akif Aslan, “silahla tehdit”, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”( 2 kez) suçlarından 12 yıldan 39 yıla kadar, diğer şüpheli yüzbaşı Erdal Şeker, silahla tehdit” ve “basın ve yayın organının yayınının hukuka aykırı bir şekilde engellenmesi” suçlarından 4 yıldan 12,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları istendi.

Diğer şüpheli 14 er için ise 4 yıldan 200 yıla kadar değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırılmaları talep edilen iddianamede, 2 şüpheli astsubay için başka bir ceza istenmedi. Başsavcıvekili İsmail Uçar tarafından onaylanan iddianame İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.