3 Dekar Alanda ‘Lavanta’ Ekimi | Bingöl Güncel.tvBingöl Güncel.tv

19 Mayıs 2021 - 03:14

3 Dekar Alanda ‘Lavanta’ Ekimi

İngilterede yaşayan Bingöllü Dicle Sevim Sertakaya’nın girişimleri ile Bingöl’de 3 dekar alanda lavanta demostrasyonu gerçekleşti.

3 Dekar Alanda ‘Lavanta’ Ekimi
Son Güncelleme :

26 Ocak 2017 - 9:45

Bu Haber 38 Kez Okundu

İngilterede yaşayan Bingöllü Dicle Sevim Sertakaya’nın girişimleri ile Bingöl’de 3 dekar alanda lavanta demostrasyonu gerçekleşti.

Ekilebilir arazinin çok az olduğu ve geçimin daha çok hayvancılıkfaaliyetlerine yoğunlaştığı ilimizde kurak alanlarda yetişme kabiliyeti bulunanpazar sorunu olmayan Lavanta ekimi bölge halkında büyük bir heyecan yarattı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan girişimci Sertakaya,“Memleket sevdasının o toprak kokusunun verdiği huzur ve bölgeye bir katma değer sağlamak hevesinin heyecanı ile uzun yıllar Avrupa ülkelerinde yaşamış bir olarak, Bir gün Fransa’da lavanta üretimi konulu bir TV programı izlerken lavantayı ‘kuraklık bitkisi’ olarak tarif ettiklerini gördüm. Aklıma Bingöl’deki topraklar geldi. Tarım, çok yabancısı olduğum bir alandı. Bu nedenle lavanta ekimi, yağ üretimi, iklim şartlarımıza uygun türü bulmak amacıyla 2015 yılı  boyunca araştırma yaptım. Araştırdıkça da lavanta ekimi fikrini daha çok benimsedim. İngiltere, Fransa ve Bulgaristan’daki lavanta üreticisi firmalar ile kurduğum iletişim sayesinde çok önemli bilgilere ulaştım ve Mart 2016’da Lavanta ekimini yapmaya karar verdim” dedi.

“3 DEKARLIK DEMO EKİMİ GERÇEKLEŞTİRDİK”

Sertkaya, “Veriler gösteriyor ki lavanta potansiyel olarak bölge halkının kaderini değiştirmeye aday.  Yaptığımız fizibil çalışmalar sonucu Demostrayon alanı olarak: Karer Bölgesi olarak adlandırılan bölge hinterlandında yer alan ve kavşak noktası sayılabilecek 3 dekarlık bir parselimize demostrasyon amaçlı ekimimizi gerçekleştirdik. Beklediğimiz gibi de oldu. Haber çok hızla yayıldı ve ciddi bir heyecan yarattı. Yöre halkı lavanta projemizin sonucunu en az benim kadar heyecanla bekliyor. Sadece Bingöl değil, Tunceli, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Muş, Batman, Sinop gibi illerden hatta Almanya ve Nijer’den arayıp bilgi ve destek isteyenler oldu. Şimdiden fide siparişi vermek isteyenler bizimle bağlantı kurdu”  Bölge şartları göz önüne alındığında Temmuz-Ağustos ayında hasadı gerçekleştirmeyi planlıyoruz.  Lavanta bitkisinin çiçek ve saplarında ki yağ bileşenlerden en fazla bulunan linalool ve linalil asetat oranlarının beklediğimiz gibi gerçekleşmesi halinde. İlk etapta üretim alanımızı 35 dekar bir alana çıkarıp sonrasında tüm bölgeye yaygınlaştırmayı; akabinde ise mutlak suretle bir yağ damıtma tesisi kurmayı planlıyoruz. Bu arada doğrudan katkı yanında özellikle bölgede organik arıcılar içinde dolaylı bir katkı olacağı kanaatindeyiz. Çünkü lavanta bitkisi, kendine has aroması, kokusu ve özellikle arının bal toplama sezonunda çiçekleniyor olması ile bölge arıcılığı için ayrı bir katkı sunmuş olacaktır”şeklinde konuştu.

TARIM: “DESTEĞE HAZIRIZ”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ise, açıklamasında şunlara yer verdi:

“Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak Tibbi ve Aromatik Bitkiler konusunda zaten çalışmalar mevcuttur.  Bingöl İl Müdürlüğü olarak ta İlimizde Sarı Kantoran ve Çörek Otu bitkilerinin demostrasyon çalışmaları yapılmış olup,  olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Lavanta bitkisi toprak yönünden çok seçici olmayan kireçce zengin  süzek ve pH’sı 5,8-8,3  olan kuru kalkerli  topraklarda iyi gelişme göstermekte; kurağa sıcağa ve soğuğa  oldukça dayanıklı bir bitkidir. Bu özellikleri göz önüne alındığında  ilimiz için bir geleceği oluğu söylenebilir. Bu bağlamda girişimci hemşehrimizin Lavanta bitkisi dikimi;  yöre halkında olduğu gibi bizleride heyecanlandırmış olup, bölge üreticine katkı sunmaya teknik konularda destek olup, üretim alanının artırılması ve ürünün değerlendirilmesi konusunda her türlü desteğe hazır olduğumuzu belirtiriz.”