“310 Binlik Audi Marka Makam Aracı… « Bingöl Güncel.tv

30 Kasım 2020 - 17:20

“310 Binlik Audi Marka Makam Aracı…

Yıldırım: “Fazla Kat İçin 350 Bin Lira Bağış Alındı”Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Belediye Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Cihat Yıldırım, 110 milyon liralık 2017 Belediye bütçesinin tamamına ret oyu verdiklerini açıkladı. Yıldırım, açıklamasında fazla kat yapmak isteyen bir müteahhidin Belediye’ye 350 bin lira bağışta bulunduğunu, bu paranın 310 bin lirası ile Audi marka lüks makam aracı alındığını söyledi.

“310 Binlik Audi Marka Makam Aracı…
Son Güncelleme :

29 Kasım 2016 - 0:03

Bu Haber 2 Kez Okundu

Bingöl Belediyesi’nin 2017 bütçe görüşmeleri tamamlandı. Bütçe görüşmeleri hakkında yazılı açıklamalarda bulunan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Belediye Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Cihat Yıldırım, yazılı açıklamalarda bulundu.

“25 GÜN BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ SÜRDÜ”

Bütçe görüşmelerinin 25 günde tamamlandığını ifade eden Yıldırım, “Bingöl belediyesinin 2017 Bütçe görüşmelerini 26 Kasım tarihinde tamamlamış bulunmaktayız. Belediyenin 2017 tahmini bütçesi görüşülürken, 2016 bütçesinin de Ekim ayı sonu itibari ile gerçekleşen kısmı üzerine de sunumlar ve görüşmeler gerçekleşti. Bilindiği gibi bütçeler, gelecek dönem için tahmini gelir ve gider kalemlerinin gösterildiği mali cetvellerdir. Dolayısı ile belediye birimleri de gelecek dönemde gelirleri ve harcama tahminlerini, yaklaşık 25 gün boyunca Mecliste bütçe görüşmeleri sırasında, tek tek sunup bilgilendirmelerini yaptılar” dedi.

“MUHALEFETİMİZ, SİYASETEN DEĞERLENDİRİLDİ”

Sorunların çözümü için muhalefet görevi yaptıklarını ancak siyaseten değerlendirildiklerini ifade eden Yıldırım, “Yeni seçilmiş dönem 3. yılını doldurmak üzere ama ne yazık ki memleketin, çözeceklerini vaat ettikleri birçok sorunu, çözülmek bir yana, kangren haline gelmiş durumda. Bunlar hangileri hemen aktaralım. Çöp sorunu örneğin, otopark sorunu, çarpık imarlaşma, kaçak yapılaşmaya göz yumma, 3.Dünya ülkelerinden daha fazla görülen kaldırım işgalleri, engellilere yaşam hakkı tanımayan engelli bir şehir, hava kirliliği ve belediye toplu taşıma araçlarının durumu ve yapısı vs. Bir de her tarafından su fışkıran bir ilde yaşanan su sıkıntıları. Bunlar aslında Bingöl halkının birebir gördüğü sorunlardır. Bizler bu sorunların çözümü için elimizden geldiğince yapıcı bir muhalefet görevi yürütmeye çalıştık. Ancak belediye muhalefetimizi de siyaseten değerlendirerek kayıtsız kalmıştır” diye konuştu.

“ÖZEL KALEM HARCAMALARI 945 BİN LİRA”

Yıldırım, açıklamasında “2014 yılında göreve ilk geldiğimizde iktidar ve muhalefet partisi olarak ortak bir şekilde en çok, önceki belediyenin 1 Milyon TL’yi aşan Özel Kalem, yani Başkanın bütçesini ve harcamalarını eleştirmiştik. Bu bütçenin tamamı temsil ve ağırlama giderleri adı atında tüketilmektedir. 2014 yılında ilk bütçe görüşmesinde sunulan düşük harcama tutarlarından dolayı Özel Kalem takdir bile toplamıştı. Ancak Özel Kalem Müdürlüğü bütçesi, takip eden her yıl artmaya kendini neredeyse ikiye katlamaya başladı ve 2016 yılında bugün itibari ile yıl bitmemiş olmasına rağmen, yaklaşık 500.000 TL olarak gerçekleşmiş ve 2017 yılı için ise talep edilen rakam 945.000 TL, yani eski para ile 945 milyar lira olmuştur. Önümüzdeki dönemde ikiye katlanacağından kimsenin şüphesi yok maalesef. İmar müdürlüğünün bütçesi haliyle en yüksek bütçelerden biridir” dedi.

“BAĞIŞ ALINABİLİR ANCAK GELİR GİRİŞİ YAPILMALIDIR”

Belediyelerin bağış alabileceğini ancak gelir girişinin yapılması gerektiğini belirten Yıldırım, “Bazen bu birim üzerinden belgeli olarak, belediyeye bağışlar da alınabilmektedir. Bu gayet normal ve olağan bir durumdur aslında. Ancak alınan bağışların, hukuken, gelir girişinin yapılması şartı vardır” dedi.

“BİR MÜTEAHHİTTEN 350 BİN BAĞIŞ ALINDI”

Yıldırım, açıklamasında fazla kat yapması için ruhsat karşılığında bağış alındığını ileri sürerek, “Bu yıl içerisinde imar müdürlüğü, hakkı olduğunu söyleyerek, yüklü bağışlar karşılığında, emsal denen uygulama ile olması gerekenden daha fazla kat yapılabilmesi için bağışı yapan kişi/kurumlara bu ruhsatı vermiştir. Örneğin bu dönem içerisinde, bir müteahhitten bu uygulama karşılığında, yaklaşık 350.000 TL bağış alınmak suretiyle emsal uygulaması ile kendisine fazla kat yapabilme ruhsatı verilmiştir. Bu bilgi imar müdürlüğü tarafından sayın başkanın da bulunduğu bir oturumda meclisin bilgisine sunulmuştur” dedi.

“310 BİNLİK AUDİ MARKA MAKAM ARACI ALINDI”

Açıklamasında bir müteahhitten alınan 350 bin liralık bağışın 310 bin lirasına lüks makam aracı alındığını ileri süren Yıldırım, “Bütçe görüşmeleri sırasında böyle bir gelir girişi olup olmadığını sorduğumuzda olmadığı cevabını aldık. Bu parayla, kayıtlara geçirilmeden, ruhsatı alan firma tarafından, Belediye Başkanına, hibe adı altında 310.000 TL gibi yüksek bir fiyata Audi marka lüks makam aracı alındığını, yine imar müdürünün meclise aktardığı bilgi ile öğrenmiş olduk. Bu kadar pahalı bir makam arabasının Bingöl belediyesi gibi çok düşük öz geliri olan, yüksek borç yükü altında ve kredilerle mücadele eden bir belediyeye lüks olduğunu, alınan bu paranın hizmet için kullanılmasının daha doğru olduğunu düşündüğümüzden karşı çıkarak kabul edilemez olduğunu belirttik” ifadelerine yer verdi.

“TAMAMEN HARCAMAYA YÖNELİK BİR BÜTÇE”

110 Milyon Liralık 2017 bütçesinin harcamaya yönelik bir bütçe olduğunu belirten yıldırım, açıklamasına şöyle devam etti:  “Genel itibari ile hazırlanan 2017 bütçesi, 2016 yılında olduğu gibi, yeni hizmet üretimine yönelik herhangi bir program içermeyen ve tamamen harcamaya yönelik bir bütçe olmuştur. Yukarıda belirttiğimiz gerçeklerden hareketle, lüks ve gereksiz harcamalar içerdiğinden ve yine aynı hataların gerçekleşeceğini ön gördüğümüzden, 110.000.000 TL olarak planlanan 2017 Bütçesinin tamamına red oyu kullanmış bulunmaktayız. Bingöl kamuoyunun bilgisine saygılarımızla arz ederiz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.