5 Milyon Dolarlık Proje, Eylül Ayında Bitiyor « Bingöl Güncel.tv

29 Kasım 2020 - 07:48

5 Milyon Dolarlık Proje, Eylül Ayında Bitiyor

Bingöl’de 5 milyon dolar bütçeli İŞGEM Projesinin yönlendirme komitesi toplantısı yapıldı. Toplantıda 22 atölye, soğuk hava deposu ve idare binasını içerek ve toplam 6 bin 52 metrekarelik kapalı alana sahip olan İŞGEM projesi ile beraber istihdamın da artacağı belirtildi.

5 Milyon Dolarlık Proje, Eylül Ayında Bitiyor
Son Güncelleme :

26 Nisan 2017 - 22:54

Bu Haber 1 Kez Okundu

Bingöl’de 5 milyon dolar bütçeli İŞGEM Projesinin yönlendirme komitesi toplantısı yapıldı. Toplantıda 22 atölye, soğuk hava deposu ve idare binasını içerek ve toplam 6 bin 52 metrekarelik kapalı alana sahip olan İŞGEM projesi ile beraber istihdamın da artacağı belirtildi.

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında, Fırat Kalkınma Ajansı tarafından Bingöl İl Özel İdaresi, Bingöl Belediyesi ve Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığıyla yürütülen Bingöl İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) birinci Yönlendirme Komitesi toplantısı Vali Yavuz Selim Köşger’in başkanlığında gerçekleştirildi.

EYLÜL AYINDA BİTİYOR

Toplantının açılış konuşmasını yapan Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mesut Öztop, uzun zamandır Bingöl’ün gündeminde yer alan İŞGEM projesinin eylül ayında bitirilerek girişimcilerin hizmetine sunulmasının planlandığını, proje kapsamında inşaat, müşavirlik ve teknik destek bileşenlerinin uygulamalarının devam ettiğini ve İŞGEM’i işletecek şirket için Bakanlar Kurulundan gerekli izinlerin alındığını belirterek toplantının amacının proje ortakları ve ilgili paydaşların bir araya gelerek gerekli yönlendirmenin sağlanması olduğunu ifade etti.

BİNGÖL’E BÜYÜK KATKI SUNACAK

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi yaptığı konuşmada, göreve başlamasından itibaren projeyi takip ettiğini ve projenin Bingöl’e büyük katkı sunmasını beklediğini belirterek, İŞGEM’in ilimizin girişimcilik kültürünün gelişmesi açısından umut veren bir proje olduğunu ifade etti.

KALKINMA SÜRECİNDE ÖNEMLİ İVME

Vali Yavuz Selim Köşger yaptığı konuşmada, Bingöl’e son yıllarda çok önemli kamu ve özel sektör yatırımlarının yapıldığını, Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki yatırım projeleri, SÜTAŞ yatırımı, OSB genişleme çalışmaları, Yeni Sanayi Sitesi, İŞGEM, Kentpark, Tekstilkent gibi ilimizin kalkınması açısından büyük öneme sahip projelerin uygulandığını, bunların sonucunda kalkınma sürecinde çok önemli bir ivme yakalanacağını belirtti. Vali Köşger, İŞGEM projesinin, temel işlevinin genç girişimcilerin teşvik edilmesi, eğitilmesi ve ihracat odaklı üretime yönlendirilmesi olacağını belirterek projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

KATILIMLAR KRİTİK ÖNEM TAŞIYOR

Açılış konuşmalarının ardından, İŞGEM Projesi Teknik Yardım Bileşeni Konsorsiyum Lideri Planet S.A’danPetrosCatsis sunumunda proje yönetimi ve uygulama stratejisi hakkında açıklama yaptı ve projenin başarısı için herkesin katılımın kritik önem taşıdığını belirtti.  Bingöl İŞGEM Projesi İnşaat Bileşeni Takım Lideri MarioBenutic ise sunumunda Bingöl İŞGEM’in ana bina ve çeşitli tesislerinin inşası ve şu anda gelinen aşama ile ilgili bilgi verdi. Bingöl İŞGEM Takım Lideri JeffreyHoughton ve Bingöl İŞGEM Takım Lider Yardımcısı Yunus Emre Katrancı, Proje uzmanları SorenHjorth ve Meral Sayın’ın sunumlarından sonra toplantı soru – cevap bölümü ile son buldu.

Toplantıya Vali Yavuz Selim Köşger’in yanı sıra Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve İl Müdürlüğü, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası, Bingöl İl Özel İdaresi, İŞKUR, KOSGEB, Halk Eğitim Merkezi, MÜSİAD ve TÜMSİAD Bingöl Şubelerinin temsilcileri katıldı.

Toplantının ardından Vali Yavuz Selim Köşger yapımı devam eden İŞGEM inşaat alanında incelemelerde bulunarak, proje müdürü Mehmet Tosunturgay’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bingöl İŞGEM Projesiyle, Bingöl’de bir İş Geliştirme Merkezi oluşturarak KOBİ’lerin ihtiyaç duyduğu yönetim danışmanlığı desteği, finans kaynaklarına erişim imkânı, uygun koşullarda iş yeri mekânı, ortak ofis ekipmanı ve ofis hizmetleri sunarak girişimciler için en kritik zamanlar olan ilk yılların sağlıklı bir şekilde atlatılması ve KOBİ’lerin büyümelerinin sağlaması amaçlanmaktadır. Böylelikle, Bingöl’ün girişimcilik kültürünün ve rekabet edebilirliğinin güçlenmesi ile istihdamın artması hedefleniyor.

Bingöl Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi karşısındaki 12 dönümlük araziye yapılacak olan Bingöl İŞGEM, 100, 150 ve 500 metrekare büyüklüğündeki 22 atölye, soğuk hava deposu ve idare binasını içerek ve toplam 6.052 metrekarelik kapalı alana sahip olacaktır. Yaklaşık 5 milyon euroluk bütçeyle gerçekleştirilecek projeyle 220 civarı kişiye istihdam sağlanması öngörülüyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.