DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 320250-0,75%
Bingöl
18°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

5 Milyonluk İŞGEM Açıldı
8 okunma

5 Milyonluk İŞGEM Açıldı

13 Aralık 2017 08:29
5 Milyonluk İŞGEM Açıldı
0

BEĞENDİM

5,26 Milyon Euro’luk bütçe ile tamamlanan İş Geliştirme Merkezi’nin (İŞGEM) açılış programında konuşan AK Parti Bingöl Milletvekili ve Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Avrupa Birliği, kendi içinde yaşadığı problemlerden dolayı, Türkiye ile ilişkilerini hak ettiği hızda ilerletemiyor” dedi.

BİNGÖL’de Avrupa Birliği – Türkiye ‘mali işbirliği’ çerçevesinde Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) kapsamında, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın uyguladığı Rekabetçi Sektörler Programı’ndan yararlanmak amacıyla Fırat Kalkınma Ajansı tarafından Bakanlığa sunulan ‘Bingöl’de İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) Kurulması’ adlı projenin açılış töreni gerçekleştirildi.

İş Geliştirme Merkezi’nin açılış törenine AK Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, Milletvekili Enver Fehmioğlu, Vali Ali Mantı, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Daire Başkanı Ahmet Sağkaya, Ticaret ve Sanayi Odası İl Başkanı Mahmut Ayas ile kurum amirleri, STK Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

‘TÜRKİYE, AB’YE TAM ÜYELİK KONUSUNDA HAK ETTİĞİ HIZDA İLERLEMİYOR’

Yapılan açılış konuşmalarının ardından açıklamalarda bulunan AK Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, “Öncelikle bu proje, AB destekli bir projedir. Eş finansman ile bir kısmını kendi milli bütçemizden veriyoruz. Önemli bir kısmını da Avrupa Birliği’nden hibe almış bulunmaktayız. Bu açıdan AB’ye, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz. Türkiye, AB’ne tam üyelik müzakereleri yapan bir ülke. Maalesef, çok uzun zamandır bu müzakereleri yapıyoruz. Neredeyse nesiller boyu süren bir müzakere sürecinden bahsediyoruz. Türkiye’nin Avrupa’ya, Avrupa’nı Türkiye’ye katacağı çok şey var. Buna yürekten inanıyoruz. Türkiye, esas itibariyle de Avrupa’nın bir parçası olan ülkedir. Bizim stratejik hedeflerimizden biri de, AB’ye tam üyeliktir. Hükümetimiz, bu konuda kararlı bir şekilde üzerine düşeni de yapıyor. Ama maalesef, Avrupa Birliği, kendi içinde yaşadığı problemlerden dolayı, Türkiye ile ilişkilerini hak ettiği hızda ilerletemiyor. Bunun önümüzdeki dönemlerde aşılmasını ümit ediyoruz” dedi.

‘KENDİ İÇ SİYASETLERİNE TÜRKİYE’Yİ MALZEME YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR’

Yılmaz, konuşmasında şunları söyledi:

“Bir taraftan gümrük birliğimizi güncelleyerek, diğer taraftan vatandaşların önündeki vize engelini kaldırarak, bir diğer taraftan Mülteci meselesi ve diğer alanlarda Türkiye – Avrupa ilişkilerini derinleştirmek durumundayız. Olumlu bir gündem ile bu ilişkileri geliştirmek durumundayız. Maalesef, Avrupa’daki bazı ülkeler ve yönetimler, kendi iç siyasetlerine Türkiye’yi malzeme yapmaya çalışıyorlar. Özellikle bazı seçimlerden öne hiç de doğru olmayan, Türkiye – AB ilişkilerine de yakışmayan tavırlar içine gidiyorlar. Onların da bu tavırlarından vazgeçmelerini ümit ediyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde sağlıklı bir şekilde bu ilişkilerin geliştiğini görürüz. Bütün bu mali çalışmalar, bizi tam üyelik sürecine hazırlamaya yönelik çalışmalardır. Bu çalışmaların amacı, bir taraftan Avrupa ile ülkemiz arasındaki gelişmişlik farkını azaltmak, bir taraftan da ülkemizde bölgele arasındaki gelişmişlik fakını azaltmaktır. Bu iki temel hedefe bu pograma hizmet ediyoruz. Geçtiğimiz 15 yılda Avrupa ile aramızdaki fakı azalttık. 2002 yılında AB’de kişi başı geliri 100 kabul edersek, Türkiye’de 37 idi. Satın alma gücüne göre söylüyorum, bugün gelinen noktada bunu 62’ye çıkardık. 15 yılda, 37’den 62’ye yükseldik. Bu 25 puanlık bir iyileşme demektir. Türkiye, Avrupa ile arasını kapatma yolunda önemli bir yere gelmiş durumda. Daha da çalışmamız lazım.”

Yılmaz’ın konuşmasının ardından İŞGEM projesi için kurdele kesildi. Program, Yılmaz’ın proje kapsamında hazırlanan atölyeleri gezmesinin ardından sona erdi.


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.