ABD 2021 yılı savunma bütçesi açıklandı! Türkiye’ye yaptırım kararı « Bingöl Güncel.tv

20 Ocak 2021 - 03:19
Avatar

ABD 2021 yılı savunma bütçesi açıklandı! Türkiye’ye yaptırım kararı

ABD Kongresinin Senato ve Temsilciler Meclisi kanatları, 2021 mali yılı için savunma bütçesine 740 milyar dolar ayıran Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) Tasarısı’na son halini verdi. Tasarıda, Türkiye için de

ABD 2021 yılı savunma bütçesi açıklandı! Türkiye’ye yaptırım kararı
Son Güncelleme :

04 Aralık 2020 - 13:50

Bu Haber 218 Kez Okundu

Kongrenin iki kanadının Konferans komitesinde kendi versiyonlarını tek yasa tasarısında birleştirdiği Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı, önümüzdeki günlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın imzasına sunulacak.

2021 BÜTÇESİNE 740 MİLYAR DOLAR AYRILDI

Tasarının nihai halinde, Savunma Bakanlığı (Pentagon) için 635,5 milyar doları temel bütçe, 69 milyar doları savaş fonu olarak bilinen “Denizaşırı Muhtemel Operasyonlar Fonu”, 8.9 milyar doları ise tasarının yetki alanları dışındaki savunmaya ilişkin harcamalar olmak üzere 713,4 milyar dolar bütçe ayrıldı. Bunun yanı sıra, Enerji Bakanlığı bütçesi altında nükleer kapasiteye ilişkin savunma harcamaları için ise  26.6 milyar dolar bütçe belirlendi.

TÜRKİYE’YE YAPTIRIM İSTENDİ

Savunma bütçesi tasarısında Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını öngören bir bölüm de yer aldı. Tasarıda, Türkiye’nin S-400’leri teslim almasının ABD Hasımlarına Yaptırım Yoluyla Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamında Rusya ile önemli bir işlem olarak kabul edildiği ve NDAA’nın yasalaşmasından sonra 30 gün içinde Türkiye’de S-400 alımına müdahil olanlara CAATSA yaptırımlarının uygulanması talep edildi.

ABD BAŞKANI 12 YAPTIRIMDAN EN AZ 5’İ SEÇECEK

Tasarıda, başkanın CAATSA kapsamında belirtilen 12 maddeden en az 5’ini uygulaması, yaptırımların “ithal edilen malları” kapsamaması istendi. Bu mallar da “doğal, ya da insan eliyle yapılmış maddeler, imal edilmiş erzak ve bunlara ilişkin denetim ekipmanı” şeklinde sıralandı.

YAPTIRIMLARIN NASIL KALDIRILACAĞI DA AÇIKLANDI

Yaptırımların kaldırılmasının şartları ise şu şekilde belirtildi: “Başkan yaptırım uyguladıktan sonra 1 yıl içinde Kongre’nin gerekli komitelerine, Türkiye’nin veya yaptırım uygulanan kişilerin artık S-400’leri veya bunların yerine herhangi bir Rus sistemini uhdesinde bulundurmadığını, Türk topraklarında Rus hükümeti veya şirketleri adına herhangi bir Rusya vatandaşının S-400’leri çalıştırmadığını teyit ettikten sonra; Türkiye’den Türk Hükümetinin veya hükümet adına başka bir tarafın S-400 veya onun yerini alabilecek bir sistemi tekrar edinmek için CAATSA’nın 231’inci bölümünün kapsamına girecek herhangi bir faaliyete girmeyeceğine dair taahhüt aldıktan sonra yaptırımları kaldırabilir.”

2. For #Turkey NDAA FY 2021 “Not later than 30
24 days after the date of the enactment of this Act, the President shall impose five or more of the #sanctions described in section 235 of the CAATSA with respect to
each person that knowingly engaged in the acquisition of
the S-400″ pic.twitter.com/QfxI9GfIVC

— Elina Ribakova (@elinaribakova) December 3, 2020

F-35’E PARÇA ÜRETEN TÜRK ŞİRKETLERİNİN YERİNE YENİ ÜRETİCİLERİN BULUNMASI

Ayrıca tasarının 159. bölümünde ise tasarının yasalaşmasından sonra 15 gün içerisinde Türk şirketlerinin yerine F-35 için parça üretecek ortakların tespit edilmesi ve gerekli işlemlerin başlatılması istendi.

2020 YILI TASARISINDA DA BENZER BİR DURUM YAŞANMIŞ, ANCAK TRUMP TÜRKİYE’YE YAPTIRIM YOLUNU AÇMAMIŞTI

Benzer bir durum 2020 yılı bütçesinde de yaşanmıştı. Trump tasarıyı onaylamış ve yasalaşmıştı. Ancak Türkiye’ye yaptırımları uygulama konusunda resmi bir adım atmamıştı.

TRUMP İSTERSE EN HAFİF YATIRIMLARI SEÇEBİLİR YA DA KONUYU BIDEN’A BIRAKABİLİR

ABD Başkanı Trump tasarıyı onayladıktan sonra, isterse, Türkiye’ye uygulanması gereken 5 yaptırımı seçip işleme koyabilir. Trump bu konu hakkında bir adım atmak istemezse, yaptırımları uygulayıp uygulamamak Joe Biden’a kalacak.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.