Acu: “Bingöl’de Taşkın Riskini Azaltıyoruz” « Bingöl Güncel.tv

30 Kasım 2020 - 17:12

Acu: “Bingöl’de Taşkın Riskini Azaltıyoruz”

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Bingöl’deki yatırımlar hakkında açıklamalarda bulundu. Acu, açıklamasında “30 Ekim’de 2016 tarihinde 149 milyonluk yatırım yapıldı. Bingöl’de, taşkın riskini azaltıyoruz” dedi.

Acu: “Bingöl’de Taşkın Riskini Azaltıyoruz”
Son Güncelleme :

06 Aralık 2016 - 0:29

Bu Haber 2 Kez Okundu

Bingöl’deki yatırımlar hakkında yazılı açıklamalarda bulunan Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu yaptığı açıklamada kentte taşkın riskini azalttıklarını belirtti. Acu, açıklamasında “30 Ekim tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun teşrifleriyle Bingöl’de aralarında Bingöl’ün uzun zamandır hasretle beklediği Çapakçur Islah Projesi’nin de bulunduğu, 149 milyon TL tutarındaki 22 adet tesisinin açılış ve temel atma merasimi gerçekleştirdik” dedi.

acu-bingolde-taskin-riskini-azaltiyoruz-1“HASRETLE BEKLENEN ÇAPAKÇUR ISLAHININ TEMELİNİ ATTIK”

Genel Müdür Murat Acu, “Bingöl ilimiz de çok büyük projelerimiz var. Çapakçur Islahı Projesi Bingöl’ümüzün hasretle beklediği bir yatırımdı. Bunun temelini atıldı. Bu proje ile Bingöl’ün de, Çapakçur Vadisi’nin de çehresi değiştirecek, Bingöl’ün uzun zamandır beklediği bu projeyi DSİ-Bingöl Belediyesi ortaklığı ile hayata geçireceğiz. Biz ıslah çalışmasını tamamladıktan sonra Belediyede vadi projesini hayata geçirecek ve böylece şehrimize çok ciddi bir değer kazandırmış olacağız” dedi.

“MİLLİ EKONOMİYE YILLIK 18 MİLYON TL KATKI SAĞLANACAK”

Milli ekonomiye yıllık 18 milyon lira katkı sağlandığını belirten Acu, açıklamasında “Merkez Çapakçur Çayı Islah Projesi” dışında Bingöl ilimizde baraj, gölet ve sulama projelerinin de temelini attık ve tamamlanan tesislerimizin açılışını yaptık. Bu projeler tamamlandığında milli ekonomiye yılda 18 Milyon TL ilave gelir artışı sağlanacaktır” ifadelerine yer verdi.

“85 ADET DEREYİ ISLAH ETTİK”

DSİ Genel Müdürü Murat Acu Bingöl ilinde 2003 yılından bugüne kadar 85 adet Derenin ıslah edildiğini ve tamamlanan tesisler ile toplamda 5 ilçe merkezi, 99 adet meskun mahal ve 90 bin 98 dekar alanın taşkından korunduğunu, 2019 yılı sonuna kadar 26 adet Derenin daha ıslah edilerek tamamlanacak tesisler ile toplam 46 adet meskun mahal ve 41 bin 58 dekar alanın taşkın riskinin azaltılacağını belirtti.

“TAŞKIN RİSKİ AZALTMA ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Genel Müdür Acu, “Bu kapsamda Bingöl ili sınırları içerisinden geçen Murat Nehri’nin kıyısında bulunan yerleşim alanı ve tarım arazilerinin Murat Nehri taşkınlarından korunarak, muhtemel zararların önlemesi amacı ile Bingöl ili Genç ilçesi Meşedalı, Ardıçdibi ve Sürekli Köylerini Murat Nehri ile yan derelerinin, Göynük, Küpar ve Lediz derelerinin taş tahkimatlı sedde ile ıslah edilebilmesi için çalışmalarımız devam etmektedir. Proje kapsamında Taşkın zararlarının önlenebilmesi amacıyla; Murat Nehri sağ sahilde sedde yapımı, Murat Nehri sol sahilde sedde yapımı, 8 bin 550 metre korkuluk yapımı, 3 bin 550 sedde üzeri stabilize yol yapımı, Göynük Deresi’nde 5 bin 100 metre sağlı sollu sedde yapımı, 4 bin 400 metre korkuluk yapımı, Lediz Deresinde 1 700 metre sağlı sollu sedde yapımı, 6 bin 800 metre korkuluk yapımı, 3 bin 400 sedde üzeri stabilize yol yapımı, Küpar Deresi’nde 2 bin 100 metre sağlı sollu sedde yapımı, 4 bin 200 metre korkuluk yapımı, 2 adet havuz yapımını içermektedir” dedi.

“17 BİN 628 DEKAR ALANIN TAŞKIN RİSKİ AZALTILACAKTIR”

Genel Müdür Acu; “Yapımı devam eden çalışmalar ile 17 bin 628 dekar tarım arazisi ile Bingöl’ ün Genç ilçesinin Meşedalı, Ardıçdibi, Sürekli ve Dik köyleri taşkın zararlarından korunmuş olacaktır. DSİ olarak yaptığımızı bütün bu çalışmalarda en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçen bütün personellerimize teşekkür ediyorum” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.