Aday Öğretmenlere Seminer « Bingöl Güncel.tv

25 Kasım 2020 - 08:15

Aday Öğretmenlere Seminer

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından aday öğretmenlere yönelik ‘insan, insanın gölgesinde yetişir’ semineri verildi.

Aday Öğretmenlere Seminer
Son Güncelleme :

14 Şubat 2017 - 0:34

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından aday öğretmenlere yönelik ‘insan, insanın gölgesinde yetişir’ semineri verildi.

10-11 Şubat 2017 tarihlerinde Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Planlama ve Yönetim Dairesi Başkanı Mehmet Baki Öztürk, Bingöl’de mesleğe yeni başlayan öğretmenlere “İnsan, İnsanın Gölgesinde Yetişir” konulu seminer verdi.

10-11 Şubat 2017 tarihlerinde Belediye Kültür Merkezinde düzenlenen Seminere Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri ile Bingöl’de görev yapan 662 aday öğretmen katıldı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, “öğretmenlik bir atanmışlık değil, adanmışlık mesleğidir ve adanan kişi Yeryüzünün öğretmeni olmadan önce gökyüzünün öğrencisi olma şuuruyla hareket etmelidir. Dünya sanayide, ekonomide, bilimde yarış halinde olduğu gibi eğitimdede yarış halindedir. Ülkemizin bu yarışta hak ettiği yeri alması ve 2023 vizyonuna yakışır bir noktaya gelmesi de yine adanmış öğretmenlerle mümkündür diyen Engin; Artık eğitimden beklenen, sürekli değişen çevrenin etkisiyle sürekli değişmekte olan bireye odaklanmadır. Günümüzde eğitimin, bireylerde girişimci ve yenilikçi olma özelliklerini desteklemesi beklenmektedir. 21. yüzyıldaki değişimlere paralel olarak, ülkemizde eğitim hizmetlerinin geleceğini etkileyebilecek değişimlerin neler olduğunu analiz ederek, bu değişimlerin eğitimden beklenen işlevleri nasıl etkilediğini değerlendirebilmek, eğitimle uğraşanlar için kaçınılmazdır diyen Engin, Milli Eğitim Bakanlığı Stratejik Planlama ve Yönetim Daire Başkanı Mehmet Baki Öztürk’ten bu semineri vermesini rica ettik oda bizi kırmadı ve kabul etti kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Stratejik Planlama ve Yönetim Daire Başkanı Mehmet Baki Öztürk; öğretmenlerin mesleklerini daha başarılı, etkin, verimli ve profesyonel yapmaları noktasında farkındalık oluşturmak için seminer verdiklerini açıkladı. Öztürk, konuşmasına şöyle devam etti:

“Öğretmenlik şerefli, onurlu bir meslektir. Mesleği yeni başladınız, ne olacağınıza siz karar vereceksiniz. Bir işe nasıl başlarsanız öyle devam eder. Öztürk; Sevgili arkadaşlar sizlere Sokrates’in meşhur bir sözünü hatırlatayım, “İnsan İnsanın Gölgesinde Yetişir” o çocukları yetiştirecek gölge sizsiniz. Sizin fikrinizde, sizin zihninizde pozitif bir perspektif oluşturmalı. Bu salonun içinde fedakar, vizyon er, kreatif, inovatif düşünen bazı öğretmenler belki Bingöl’ün kaderini değiştirecek potansiyele sahip. Tabi ki bu bölgede, özellikle bize teslim edilen çocuklarımızın daha nitelikli, daha kaliteli bir eğitim almaları, insanı erdemlerle donanmaları noktasında öğretmenlerimizin ilave fedakarlık yapmaları, empati kurmaları, bölgenin hassasiyetine uygun bir davranmaları gerekiyor. Ezberci eğitim, ezbere dayalı modellerin artık geçerliliğinin kalmadığını, karşımızdaki öğrenciyi bir papağan gibi bizi tekrarlayan ya da bizi aynen modelleyen kişiler olmadığını kabul etmek durumundayız. Eğitimde beklentimiz, değişimlere duyarlı, bireyin gereksinimlerini karşılayabilecek esnek yaklaşımların benimsenmesidir” dedi. Öztürk, Ayrıca öğretmenlere meslektaş dayanışması ve iletişim anlamında tavsiyelerde bulundu.

Düzenlenen seminerin ardından Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, Milli Eğitim Bakanlığı Stratejik Planlama ve Yönetim Daire Başkanı Mehmet Baki Öztürk’e katılımlarından dolayı teşekkür ederek plaket verdi.

reklam