0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – AK Parti Bingöl Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz basın mensupları ile bir araya gelerek Türkiye’yi üst orta gelir liginden yüksek gelirli ülkeler ligine taşımaktır, “dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz Bingöl’de ulusal ve yerel basın temsilcileri ile bir araya geldi.

14 Mayıs’ta Türkiye’nin tarihi bir seçim gerçekleştireceğini söyleyen Yılmaz seçimin Türkiye’nin gidişatı açısından son derece kritik olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son derece tecrübeli ve güçlü bir lider olduğunu söyleyen Yılmaz şöyle konuştu : “ Türkiye’nin son 20 yılında çok önemli reformlara, değişimlere, hizmetlere imza atmış bir lider. Bugün de bölgemizin ve dünyanın çok çalkantılı bir döneminde tekrar halkımızla güven tazelemek için seçimlere doğru gidiyor.

“YENİ DÖNEM TÜRKİYE YÜZYILI OLACAKTIR”

Ak Parti ve Cumhur İttifakı olarak Sayın Cumhurbaşkanı’mıza en güçlü şekilde destek olmanın gayreti içindeyiz. Güçlü liderler her zaman önemlidir. Ama özellikle fırtınalı dönemlerde bir kat daha önemlidir.” Son 20 yılda demokraside ve kalkınmada büyük atılımlar başarıldığını ileri süren Yılmaz, vesayetçi zihniyetin ortadan kaldırıldığını, başörtü meselesinden, anadil meselesine çok köklü adımlar atıldığını ve tabuların yıkıldığını söyledi. Düşünce hürriyeti ve hukuk devleti anlamında ciddi reformlar gerçekleştirildiğini belirten Yılmaz “ Diğer taraftan Türkiye’nin çehresini değiştirecek çok büyük yatırımlar ülkemize kazandırıldı. Geçmişte hayal bile edilemeyecek hizmetler halkımızın hizmetine sunuldu. Bu sürecin devam etmesi gerektiğine inanıyoruz. Yeni dönem Türkiye Yüzyılı olacaktır. Türkiye Yüzyılı ifadesi bir iddianın ifadesidir. Bölgesel bir güç olarak küresel bir aktör olarak Türkiye’nin çok daha etkili hale gelmesi, bölgede ve dünyada çok daha farklı bir rol oynaması açısından çok çok kritiktir diye düşünüyoruz.” dedi.

“TÜRKİYE’NİN 2028 DEKİ HEDEFİ 1 BUÇUK TRİLYON DOLAR”

Güçlü bir seçim beyannamesi hazırladıklarını belirten Yılmaz şöyle devam etti : “ Yeni dönemde de atılımlarımızı sürdüreceğiz. Afetlere daha dirençli şehirler, ekonomide istikrarı koruyarak büyümeye devam etme, dış politikada daha aktif bir Türkiye… Bütün bunlar seçim beyannamemizde detaylı bir şekilde yer alıyor.” Ekonomi ile ilgili hedeflerini açıklayan Cevdet Yılmaz “2028 perspektifinde ki ekonomik hedeflerimizi 2002’de milli gelirimiz 230 milyar dolar civarındaydı geçen yıl itibariyle, 2022 itibariyle bu büyüklük 900 bin. Milyar doları aştı. Önümüzdeki dönem 2028 deki hedefimiz 1 buçuk trilyon dolar. Kişi başına gelir olarak bakarsanız 2002 yılında Türkiye’nin kişi başına geliri 3 bin 600 dolardı. Önümüzdeki dönemde hedefimiz Türkiye’yi üst orta gelir liginden yüksek gelirli ülkeler ligine taşımaktır. İnşallah bu rakamlarla Türkiye bunu başaracaktır. İhracata baktığınız zaman 2002 yılında 36 milyar dolardı. Tüm Türkiye’nin ihracatı geçen yıl 255 milyar dolar civarına ulaştı. Önümüzdeki dönem hedefimiz 400 milyar dolar. 2028 yılı ihracat hedefimiz turizm, Hedefimiz 2028 de sadece turizm 100 milyar dolar. 90 milyon turist, 100 milyar dolar turizm geliri. Bütün bu büyüklükler ancak siyasi istikrarla, güven ortamıyla gerçekleşebilecek meseleler. Ekonomide inşallah bunları başaracağız. Bunu yaparken Cumhurbaşkanımızın hep altını çizdiği bir çerçeve içinde gerçekleştireceğiz. O da nedir? Yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazlaya dönüşen bir yapı ve büyüme. Bununla inşallah Türkiye bu ekonomik hedeflerine ulaşacak. Daha çok yatırım, daha çok istihdam ve üretimle, daha çok ihracatla bu hedeflerini gerçekleştirecek. Yılmaz, Türkiye’yi dışa bağımlı olmaktan kurtaracak adımları atıyoruz.

“ENERJİ ALANINDA ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM ÇOK KRİTİK ADIMLAR TÜRKİYE’Yİ BEKLİYOR”

Doğalgaz ve petrolde bulunan yeni kaynaklar, nükleer enerjiye yaptığımız yatırımlar, yenilenebilir güneş dediğimiz, rüzgâr dediğimiz yenilenebilir enerji yatırımlarımız. Diğer adım enerji verimliliği konusunda attığımız adımlar. Bütün bunlarla birlikte Türkiye inşallah enerjide kendisine çok daha güçlü bir konum sağlayacak, dışa bağımlılığını azaltacak. Bu bir taraftan çevreyi kirletme noktasında çok daha avantajlı bir konuma taşıyacak Türkiye’yi. Bir taraftan vatandaşımız daha ucuza enerji tüketmiş olacak, diğer taraftan da cari açığımızı aşağı çekmiş olacak. Çünkü bizim ithalatımız da enerjinin payı oldukça yüksek. Dolayısıyla enerji alanında önümüzdeki dönem çok kritik adımlar Türkiye’yi bekliyor. Cumhurbaşkanımızın bir müjdesi de oldu biliyorsunuz doğalgazla ilgili. İşte kendi enerjiniz olursa vatandaşa da daha ucuza bu enerjiyi sunma imkânınız oluyor. Diğer bir kritik alan gördüğümüz tarım, gıda ve tarım konuları. Bu konularda da önümüzdeki dönemde çok stratejik adımlar arzı arttıracak. Gıda fiyatlarının da düşmesini sağlayacak şekilde bir taraftan organik tarım, bir taraftan gençlerin daha fazla tarımla ilgilenmesine dönük programlar. Bütün bunlarla tarımda da büyük adımlar atılacak. Tarım derken bitkisel üretim, su ürünleri, hayvancılık bütün bunları kapsar şekilde tarım kavramını kullanıyoruz. Bu konularda da ciddi adımlar atılacak. Yine sağlık alanında çok önemli yeni adımlar atacak Türkiye. Sağlık turizminde 2028 de 10 milyar dolar bir hedefimiz var. Türkiye inşallah bunu başaracak. Diğer taraftan sağlık endüstrileri geliştirmek istiyoruz. “ Şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.