DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 320127-0,71%
Bingöl
18°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“Araya Koymadıkları Adam Kalmıyor, Sonra Projeden Vazgeçiyorlar”
4 okunma

“Araya Koymadıkları Adam Kalmıyor, Sonra Projeden Vazgeçiyorlar”

5 Ekim 2017 08:10
“Araya Koymadıkları Adam Kalmıyor, Sonra Projeden Vazgeçiyorlar”
0

BEĞENDİM

Bingöl Ticaret Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 12’nci kırsal kalkınma destekleme programı toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya kurum amirlerinin yanı sıra, yatırımcılar da katıldı.

Toplantıda açıklamalarda bulunan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Yıldırım, “Bu Tebliğin amacı; doğal kaynaklar ve çevrenin korunmasını dikkate alarak kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, kırsal ekonomik altyapının güçlendirilmesi, tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması, kırsal toplumda yerel kalkınma kapasitesinin oluşturulmasına katkı sağlamak için yeni teknoloji içeren yatırımların desteklenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemektir” dedi.

“PROGRAMIN AMACI, YATIRIMLARI DESTEKLEMEK”

Kırsal Kalkınma Programıyla, yüzde 50 hibe desteği ile yatırımcıların desteklemeyi amaçladıklarını belirten Yıldırım, “Devletimizin bu tür yatırımları desteklemesi, özellikle kırsal alanda sürdürülebilir projelerin yürütülmesi, tarımsal anlamda faaliyetlerin yaygınlaştırılması ve bu alanda gerçekten yatırım yapanlar yüzde 50 hibe ile yatırımları destekleyip, ülke ekonomisine kalkınma sağlamaktadır. 2006 yılında bu proje başladı. 2006 yılından bu yana 12’nci etap projeler devam ediyor. 12’nci etap başlayacak. Bakanlığımızın ve devletimizin amacı, gerçek yatırımcıların bunları talep etmesi… Gerçek yatırımcı bunları talep ederse, biz de elimizi taşın altına koyacağız” dedi.

“PROJEDEN VAZGEÇMEK, BİNGÖL’ÜN KAYBIDIR”

Yıldırım’ın açıklamaları şöyle:

“2006’dan bu yana Bingöl’de 111 proje kabul edildi. Bu 111 projeden sözleşme yapan 97 tanedir. 97 sözleşme yapılan toplam değeri ise 84 milyon liradır. Yüzde 50 hibesi ise 42 milyon liradır. Yani her yıl bakanlık illere bütçe ayırıyor. Bakanlık tarafından onaylanan projelerden vazgeçmek, ilimize ayrılan bütçeden geriye kalmak demektir. Her sene bunlarla karşılaşıyoruz. Bununla karşılaşmamak için, gerçek yatırımcı kimse, gerçekten yatırım yapacaksa ve bunu sürdürecekse, bu işi kendine meslek edinirse, bu insanlar talep ettiğinde hatalarında bizde yardımcı olalım istiyoruz. 2011’de 11 projeden 2’si vazgeçti. Bu 3 milyon liranın Bingöl’e gelmemesi demektir. Bunun maddi ve manevi kaybı var.”

“ARAYA KOYMADIKLARI ADAM KALMIYOR, SONRA PROJEDEN VAZGEÇİYORLAR”

“2017’de 20 projeden 16’sı gerçekleşti. Toplamda 5 milyon 300 bin lira para kaybı demektir bu. Yatırıma dönüşecek olan bu para, Bingöl’e gelmedi. Bakanlık her yıl bunları değerlendiriyor ve dile getiriyor. Bu 4 sözleşme yapmayan proje sahibi, belki 40 yatırımın önüne geçiyor. Üstümüze düşeni yapıyoruz. Proje geçene kadar vatandaş 40 dereden su getiriyor. Araya koymadığı insan kalmıyor, proje geçtikten sonra da ‘yapmıyorum’ diyorlar. Bu Bingöl için kayıptır. Bu kaybın önüne geçmek için sizler de yardımcı olun, gerçek yatırımcı kimse o talep etsin. Biz de kurum olarak kendisine yardımcı olalım.”

“KOPYALA – YAPIŞTIR PROJE OLMAZ”

“Projenin gerçekçi olması lazım… Kopyala – yapıştır mantığı ile karşımıza proje çıkıyor Her proje yeniden yazılması lazım. Şartları ona göre yapmaları lazım. Proje hazırlattığınız insanları takip edin, sorun, soruşturun. Geçen sene 41 proje sisteme girmişti. 41 projeden 21’i elendi. Sebebi ise, birçok projenin hatalarından kaynaklanıyor. Yanlış bilgi veya eksik varsa o proje elenir. Kopyalayıp projeye yapıştırmakla proje olmaz. Bu doğru değil. Elenmemesi için proje yapan arkadaşlar, projelerini evraklarını gözden geçirmesi gerekiyor.”

“’PROJEM GEÇSİN, ORADAN PARA ALAYIM, PROJEYİ YAPMAYAYIM’ MANTIĞI’ OLMAZ”

“Proje etki değerlendirmesini yapıyoruz. Çok da şikâyet ve eleştiri de alıyoruz. ‘Şurada proje yapıldı ama atıl durumda’ diye. 5 yıl izleme süresi var projelerin. O sürede izliyoruz, 5 yıl sonra proje sahibi projesini farklı şekilde değerlendirebilir. Eğer işi yürütemezse başka bir amaçla kullanabilir, yeter ki istihdam olsun. Ama ‘projem geçsin, oradan para alayım, o parayı farklı şekilde kullanayım’ amacında ve niyetinde olursa, bu doğru bir niyet değil. İyi niyetle bu işe girmek lazım. Devletin parasını çar-çur etmemek lazım. Bu 269 bin nüfus var, hepsinin hakkına girmek demektir. Gerçek yatırımın da önüne geçmek, kul hakkı demektir. Bunu da gözetmek lazım… Projeleri gerçek proje olarak sunalım, gerçek yatırımcının başımızın üstünde yeri var. Ama gerçek değilse, kimse müracaat etmesin, başkasının hakkına girmesin.”

“ORGANİZE SANAYİDE ATIL TESİSLER VAR”

“Organize sanayi bölgesinde, kırsal kalkınmadan yararlananlar var. Birçoğu atıl durumda. Bu doğru değil. 5 yıl izleme süresi bitmişse, farklı bir faaliyet yapıp orada istihdam sağlayabilir ama hiçbir şekilde iş yapmayıp oralarda makineleri veya işyerlerini atıl durumda bırakmak Bingöl için bir kayıptır. 2017 12’nci dönem kalkınma programında talep bekliyoruz. İnşallah yüzlere gerçek proje geçer, İlimize hayırlı olsun.”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.