“Asıl istek hibe desteğiydi, Hükümetimiz de bunu karşıladı” -Bingöl Güncel.tv

26 Temmuz 2021 - 22:50

“Asıl istek hibe desteğiydi, Hükümetimiz de bunu karşıladı”

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz; “Bu dönem asıl ihtiyaç hibe destekleriydi doğrusu, esnafımızın beklentisi de bu yöndeydi. Bunu da hükümetimiz karşılamış oldu.”

Son Güncelleme :

25 Mayıs 2021 - 18:51

Bu Haber 173 Kez Okundu
“Asıl istek hibe desteğiydi, Hükümetimiz de bunu karşıladı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan bazı işletmelere 5 bin lira, bazı işletmelere de 3 bin lira hibe desteği ödenmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan destek paketini değerlendiren TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, destek paketinin esnafta memnuniyet oluşturduğunu belirterek asıl teşvikin aşı çalışmalarını hızlandırmak ve kademeli normalleşme sürecinde de belirlenen tedbirlere uymak olduğunu söyledi.

Destek paketinden yararlanacak esnaf sayısı ve içeriği hakkında konuşan Yılmaz, “ Çok önemli destek paketini ilan etti Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz günlerde. İki grup halinde faydalanacak esnafımız bundan. Birinci grupta 235 bin civarında esnafımız var, ikinci grupta 1 milyon 150 bin civarında esnaf topladığınızda 1 milyon 384 bin esnafın potansiyel olarak yararlanabileceği bir destek. Yapılan hesaplamalara göre 4.6 milyar TL’yi aşkın bir kaynak transfer edilmiş olacak. Buda karşılıksız bir destek yani bir faiz desteği veya öteleme değil hibe şeklinde bir destek olacak.” dedi.

Pandemi sürecinde kısıtlamalar ve kapanmalardan en çok hizmet sektörünün etkilendiğini söyleyen Cevdet Yılmaz, “Özellikle hizmet sektörleri kapanmalardan dolayı, salgın yayılmasın diye alınan kısıtlama tedbirlerinden dolayı esnafımız, hizmet sektörlerimiz bu işten daha çok etkilenmişlerdi. Bir nebze olsun bu sıkıntıları giderebilmek açısından hükümetimiz elindeki tüm imkanlarla, zorlayarak imkanları diyelim büyük bir hibe destek programı ilan etmiş oldu. Esnafımıza hayırlı olsun, başvuru şartlarıyla ilgili detayları herkes Ticaret ve Sanayi Bakanlığımızın sitesinden bulabilir.” Şeklinde konuştu.

Hibe desteğinin ardından faizsiz kredi desteği verilecek mi sorusunu da yanıtlayan Yılmaz, “Kredi desteği ile ilgili zaten mevcut mekanizmalarımız var. Halk Bankamız, Hazineden de destek sübvansiyonlu krediler kullandırıyor. Böyle destek programlarımız var. Bu dönem asıl ihtiyaç hibe destekleriydi doğrusu, esnafımızın beklentisi de bu yöndeydi doğrusu. Bunu da hükümetimiz karşılamış oldu. Bende geçen hafta sahadaydım. Bayram sonrası kısıtlamalar bitince esnafı da çok dolaştım kendi memleketim başta olmak üzere. Esnafta da çok ciddi bir memnuniyet oluştuğunu gördüm.  Bu destek paketi esnafımızı baya bir rahatlatmış durumda ama asıl olan teşvik tabi bu kısıtlamaların kalkması ve tabi normalleşme. Bu konuda en önemli teşvik aşının çok hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi, kurallara tabi bir taraftan da uyarak bu vaka sayılarını en aza indirmemiz ve kademeli bir normalleşmeyle esnafın kendi işine gücüne geri dönebilmesi. Dolayısıyla hükümetimizde bu konu hakkında yoğun bir çaba içerisinde, çok ciddi bağlantılar kuruldu. Farklı kaynaklardan çok yüksek hacimli aşı tedariki söz konusu, bunlarda hayata geçtiğinde esnafımızda büyük oranda rahatlatmış olacağız.” İfadelerini kullandı.

“Esnaf Ve Sanatkarlar İle Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Hibe Desteği Hakkında Karar” yürürlüğe girdi. Buna göre, hibe desteği, Ticaret Bakanlığı bütçesine konulacak ödenekten karşılanacak ve Bakanlık tarafından hazırlanacak destek programı çerçevesinde doğrudan verilecek. Hibe desteği, tek seferde ödenmek üzere faaliyet konuları Bakanlık tarafından belirlenecek iki ayrı grup için 5 bin lira ve 3 bin lira olacak.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.