Askeri Alan Belediye’ye Geçti « Bingöl Güncel.tv

18 Ocak 2021 - 16:23

Askeri Alan Belediye’ye Geçti

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, 15 Temmuz Direniş Meydanındaki askeri alan ile ilgili yaptığı açıklamada alanın 2 Mart’ta imzalanan protokol ile Bingöl Belediyesi’ne geçtiğini söyledi.

Askeri Alan Belediye’ye Geçti
Son Güncelleme :

13 Mart 2017 - 8:13

Bu Haber 8 Kez Okundu

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, 15 Temmuz Direniş Meydanındaki askeri alan ile ilgili yaptığı açıklamada alanın 2 Mart’ta imzalanan protokol ile Bingöl Belediyesi’ne geçtiğini söyledi.

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, kentte görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi. Uzun süredir gündemde olan askeri alan ile ilgili açıklamalarda bulunan Barakazi, arazi devirlerinin düzenlenen protokol ile Bingöl Belediyesine geçtiğini müjdeledi.

Barakazi, açıklamasında “2 Mart 2017 tarihinde askeri alanın devri ile ilgili protokolü imzaladık. Bugüne kadar 7-8 belediye başkanı buranın devri ile ilgili uğraştığını biliyoruz. Birçok belediye başkanımıza belli bir aşamaya getirdikten sonra maalesef bu askeri alandan istenen arazi bir türlü devri gerçekleşmedi.  2 Mart günü Ankara’da protokolü imzaladık. Protokolün imzasını takiben yazı hemen başbakanlığa yazıldı. Başbakanlıkta ilgili müsteşar yardımcısıyla da görüştüm. Karar çıktıktan sonra biz buraya inşallah başlayacağız” dedi.

“İKİNCİ AVM’Yİ KALDIRMAYABİLİR”

Askeri alanda üç kısımdan birinin ticari alan için ayrıldığını ifade eden Barakazi, “Bu alanda üç temel parça var. Birincisi o alanda yer alan yolları genişlettik. Ayrıca fazladan iki yol daha attık. Mevcut yolları genişlettik, iki yol daha attık. Biri bağlantı yolu biride boydan boya bir yol. İkinci kısım ise belediye hizmet alanıyla ilgili kısım. Belediye binamızı yapacağımız kısım ile bu yolların mülkiyeti yine hazinede kalma koşuluyla kamu kurumlarına kullanım amaçlı verilen yerlerdir. Üçüncü kısım ise üç bin metreye yakın alanı ticari olarak değerlendireceğiz. Ticari alan olacak üst kısım direkt Telekom’a, PTT’ye ve diğer yandan kavşak kısmında bulunan kısımdır. Bununda çarşımız açısından güzel bir rahatlatma sağlayacağını düşünüyoruz. Ticari alanla ilgili henüz sabit bir projemiz yoktur. Bir takım fikirler var. Buraya AVM yapılmasıyla ilgili. Şuana kadar sabit bir projemiz olmadı. Bilindiği üzere Abdulkadir Sarı Parkında bir AVM düşünülüyor. Termal turizm ile bütünleşik bir şekilde. Eğer o yapılırsa Bingöl’ün ikinci bir AVM’yi kaldıramayacağı gibi bir düşüncemiz var. Bu şuan düşünceyle sınırlıdır” dedi.

“BİNGÖL’E HAYIRLI UĞURLU OLSUN”

Barakazi, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Askeri alanla ilgili olarak 2 Mart 2017 tarihinde protokolünü imzaladığımız arazilerin bu hafta içerisinde yazısı çıkacak. İnşallah oraya başlayacağız. Protokolde en önemli huşu şu; ‘Önce tesislerimiz yapılacak, sonra burada işlem yapabileceksiniz’ diye. Şöyle bir madde istedik koydular; Bunları eş zamanlı olarak yapma. Önce bir duvarla söz konusu alan askeriye kısmından ayrılacak, biz burayı yaparken onların ihtiyacı olan tesisleri de eş zamanlı olarak ihale edip yapacağız. Böylece zaman kaybımız önlenecek. Bingöl’e hayırlı uğurlu olsun. Diğer kısımlarla ilgili de başvurumuz var. Ne zaman sonuçlanacağını bilmiyoruz. Onunla ilgili de çaba göstereceğiz. Çok basit gibi görünüyor ama askeriyeden arazi alma gerçekten çok zor. Ama Ankara’ya her gidişimde Kalkınma eski Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz’ı rahatsız etmişim. Cevdet beyin ısrarı ve uğraşıyla rahat hareket ettik. Onun desteği olmasaydı yoksa çok zordu. Bununla ilgili şöyle bir prosedür var; Anlaşmaya varıldığında protokolü burada tugay komutanıyla imzalamamızı isteyeceklerdi. O prosedür sırf 6 ay sürüyor. Onu da kısaltmak için defalarca bakan beyden destek aldık. Sağ olsun oda desteğini esirgemedi. Direkt orada ilgili İnşaat Emlak Genel Müdürü olan komutanla imzalayarak bu süreci de kısaltmış olduk. Bu alanın devri biraz uzun sürdü. Uzun sürmesinin sebebi de 15 Temmuz’dan önce buradaki tugay komutanının Malatya İnşaat Emlak Dairesiyle birlikte bir iptal kararı vermişti, o yüzden süreç uzun sürdü. Süreci neredeyse baştan tekrar ele almak zorunda kaldık. Bundan dolayı Savunma Bakanı Fikri Işık’a, eski Kalkınma Bakanımız Cevdet Yılmaz’a ve şuanda orada müsteşar olan sonra sivil müsteşara, Milli Emlak Genel Müdürüne çok teşekkür ediyorum. Çok ciddi bir çaba sarf ettiler, destek verdiler.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.