Aydemir Binaş Tesislerini Meclise Taşıdı
378 okunma

Aydemir Binaş Tesislerini Meclise Taşıdı

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, satılması gündemde olan BİNAŞ tesisleri ve işçi mağduriyetleri ile ilgili meclise soru önergesi verdi.

ABONE OL
Eylül 5, 2022 22:23
Aydemir Binaş Tesislerini Meclise Taşıdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, satılması gündemde olan BİNAŞ tesisleri ve işçi mağduriyetleri ile ilgili meclise soru önergesi verdi. Aydemir, “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplandırılması talebiyle meclise sunduğu önergede, şu ifadelere yer verdi: “1999 yılından beri faaliyet gösteren Bingöl Binaş Yem ve Süt Fabrikası son günlerde satılacağı iddiaları ile gündeme oturmuş durumda. Bingöl İl Özel İdaresi tarafından, satılma işlemlerinin başlatıldığı, işletmenin ve işçilerin yaşayacakları zorluklarla ilgili ise herhangi bir planlama yapılmadığı yine iddialar arasında yer almaktadır.

Bingöl’de hali hazırda bulunan tek fabrika olan Binaş, çevre illerinde yem ve süt ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır. Bunun yanı sıra içerisinde bulunan sosyal tesisleri ile de ayrıca hizmet veren Binaş’ın satılması durumunda, fabrika ve tesislerde çalışan yaklaşık 90 işçi işsiz kalmak ile karşı karşıya kalabilir. İşçilerin daha önce gerçekleştirmiş oldukları basın açıklaması sonrası da yetkililerden herhangi bir adım atmadığı görülmektedir. Milyonlarca lira harcanarak yapılan yatırım ve yüzlerce ailenin ekmek kapısı olan Binaş’ın satışının derhal durdurulması büyük bir önem arz etmektedir. Bu durumu Bakanlığınızın ciddi bir şekilde soruşturması elzemdir.

Bu bağlamda;

-Bingöl Binaş Yem ve Süt Fabrikası satışının durdurulması için bir adım atacak mısınız?

-Satış yapılması kararını kimler vermiştir?

-Tesisler dahil yaklaşık 90 işçinin istihdam edildiği bir fabrika ne amaçla satılmak istenmektedir?

-İşçiler ile ilgili bir planlama var mıdır?

-Özel İdare hem yatırım yapan şirketin hem de işçilerin mağduriyetlerini karşılayabilecek mi?

-Bu satış ile ilgili gerekli soruşturma yapılacak mı?”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.