Aydemir : Fırat İle İlgili Meclise Önerge Verdi
709 okunma

Aydemir : Fırat İle İlgili Meclise Önerge Verdi

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, yaklaşık 3 aydır tutuklu bulunan HDP eski il eş başkanlarından Saadet Fırat ile ilgili meclise önerge verdi.

ABONE OL
Eylül 19, 2022 17:02
Aydemir : Fırat İle İlgili Meclise Önerge Verdi
1

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Aydemir, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından cevaplandırılması istemiyle meclise sunduğu önergede, şu ifadelere yer verdi: “Cezaevinde tutulan hasta tutukluların yaşam koşulları ile ilgili defalarca tarafınıza iletilen bilgilere rağmen, koşulların iyileştirilmesi konusunda ki duyarsızlık devam etmektedir. Özellikle siyasi mahpusların hastalıkları ile verdikleri mücadeleye cezaevi uygulamaları da eklenince bunun bir işkenceye dönüştüğü tüm kamuoyunun malumudur. Hak ihlallerine ulaşan uygulamaların denetimi ise neredeyse unutulmuş durumdadır.

Yaklaşık 3 aydır tutuklu olan Saadet Fırat’ın ağır kanser hastası olduğunu ve tedavi görmesinin yanında kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olduğunu Bakanlığınıza iletmemize rağmen, Saadet Fırat’ın tedavisi ile ilgili bir gelişme yaşanmamıştır. Yakınlarından edindiğimiz bilgilere göre; son üç haftadır hastalığının ağırlaştığı buna rağmen gerekli tedavilerin yapılmadığı, birkaç tetkikin eksik yapılarak herhangi bir bilgi verilmediği dile getirilmiştir. Saadet Fırat’ın sağlık durumu ile ilgili ciddi kuşkularımızın olduğunu belirterek, Saadet Fırat nezdinde tüm hasta tutukluların derhal serbest bırakılmasını, tedavilerinin bu şekilde sürdürülmesini talep ediyoruz.

Bu bağlamda;

  • Saadet Fırat’ın yakınlarının aktardıkları iddialar hakkında bir açıklama yapacak mısınız?
  • Tedavi görmesi gereken Saadet Fırat’ın cezaevinden çıkarılarak tedavisinin sağlanması için bir girişiminiz olacak mı?
  • Saadet Fırat ve diğer hasta mahpusların cezaevinde ki koşulları ne durumdadır? Şartların iyileştirilmesi için bir çalışmanız olacak mı?
  • Saadet Fırat’ın sağlık durumu hakkında bilgi verecek misiniz?
  • İddia edildiği gibi tetkikler ve bilgiler eksik verilmiş midir?”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.