Aydemir: İhaleler Soruşturulmalı
272 okunma

Aydemir: İhaleler Soruşturulmalı

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Bingöl’de aciliyeti olmamasına rağmen birçok kurum tarafından ihalelerin 21B’ye göre yapıldığını belirterek, konuyu meclise taşıdı.

ABONE OL
Ekim 21, 2022 19:23
Aydemir: İhaleler Soruşturulmalı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Aydemir, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplandırılması istemiyle meclise sunduğu önergede, “Bingöl İlinde, başta belediyeler olmak üzere birkaç kurumda yaşanan 21B ile ihale alımlarının neredeyse tüm kurumlarda uygulandığı iddia edilmektedir. Kamuoyuna hemen her gün düşen benzer ihaleler ile ilgili sayının kaç olduğu ve hangi kurumlarda uygulandığı ile ilgili merak edilen sorular birikmekte. Bu ihaleler ile rant sağlayan firmaların belirlenmesi, bu rantı sağlayan kurum amirleri ile ihalelere göz yuman idarecilerin soruşturmaya tabi tutulması kaçınılmaz olmuştur” dedi.

Aydemir, sosu önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Bir haftalık şirketlere verilen milyonlarca TL’lik ihalelerin olduğu tespit edilmiş, tespit edilemeyen birçok ihalenin de yine aynı sistemle benzer şirketlere verildiği güçlü söylentiler arasında yer almıştır. İsmi geçen şirketlerde dikkat çeken bir diğer hususta AKP içerisinde yer alan yöneticilerden, seçilmiş encümenlere kadar birçok ismin yer alıyor olmasıdır. Bu isimler ve kurdukları şirketler hakkında da ayrıca bir soruşturmaya ihtiyaç vardır. İsmi geçen kurumlar arasında; Bingöl Belediyesi, Karlıoava Belediyesi, Adaklı Belediyesi, Genç Belediyesi, Kiğı Belediyesi, Solhan Belediyesi, Sancak Beldesi, Bingöl Üniversitesi, Bingöl İl Özel İdaresi, Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü bulunmaktadır. Adı geçen kurumlar ve diğer kurumların yaptıkları tüm ihalelerin araştırılıp kamuoyu ile paylaşılması elzemdir.

Bu bağlamda;

-Adı geçen kurumlarda, kurum yöneticileri ve belediye başkanlarının görev aldıkları süre içerisinde gerçekleştirilmiş tüm ihaleleri araştırıp kamuoyu ile paylaşacak mısınız?

-İddia edilen 21B kapsamında yapılmış kaç tane ihale vardır ve bu ihaleler hangi şirketlere verilmiştir?

-Bu kurumlar hakkında gerekli soruşturmaları başlatacak mısınız?

-Yapılan ihalelerin iptali konusunda bir çalışmanız olacak mı?”

21B MADDESİ NEDİR?

Kamu İhale Kanunu’nun 21B Maddesi şöyle: “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya yapım tekniği açısından özellik arz eden veya yapı veya can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gerekliliği idarece belirlenen hallerde veyahut idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.