Aydemir, Kum Ocaklarını Soylu ’ya Sordu
2518 okunma

Aydemir, Kum Ocaklarını Soylu ’ya Sordu

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yazılı olarak cevap vermesi istemiyle Türkiye Büyük Mille Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na Genç ilçesindeki kum ocakları sorunu ile ilgili soru önergesi verdi.

ABONE OL
Eylül 7, 2022 18:59
Aydemir, Kum Ocaklarını Soylu ’ya Sordu
1

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Genç İçin Bir Saat Derneği Başkan Yardımcısı Aydın Tutkal, 24 Temmuz Pazar Günü bir canı kurtardıktan sonra Murat Nehrinde boğularak hayatını kaybettikten sonra kum ocakları sorunu tekrardan Bingöl’ün gündemine oturdu.

Toplanılan 4 Bin imza Bingöl Valiliği İl Özel İdare Sekreterliğine teslim edildi. Özel İdareden gelen yazılı cevapta ise kararın İl Genel Meclisi tarafından verileceği bildirildi. Son olarak Bingöl HDP Milletvekilli Erdal Aydemir, bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırması üzerine soru önergesi verdi.

Aydemir, “Murat Nehri üzerinde bulunan kum ocakları tehlike saçmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde bir çocuğu kurtarmak için atladığı Murat Nehrinde yaşamını yitiren Aydın Tutkal, günler süren arayışın ardından kum ocaklarının nehirde oluşturduğu tahribattan sebeple oluşan bir alanda bulunmuştu. Yapılan onca itirazlara, oluşturulan kamuoyu ve imza kampanyasına rağmen kum ocaklarının yerlerinin değiştirilmesi ile ilgili bir adım atılmaması başta Genç İlçemiz olmak üzere tüm Bingöl halkının tepkisine maruz kalmıştır. ÇED raporlarının usulsüz olduğu iddialarının yanı sıra, ocakların kurulduğu sınırların asıldığı, bu aşım sebebi ile Murat Nehrinin dengesinin bozulduğu ve tehlike saçtığı iddiaları da söz konusu. Duyarlı yurttaşların ve derneklerin ısrarla gündeme getirdikleri kum ocaklarının, belirtilen alanların dışına çıktıklarında sebeple çeşitli cezalara çarptırıldıkları da belgelen mistir. Bu durumda gösteriyor ki; kesilen cezaların herhangi bir caydırıcılığı olmamıştır. Ayrıca, yapılan Millet Bahçesinin her iki kolunda da bulunan kum ocakları, salt bu görüntüsü ve varlığı ile ne kadar tehlikeli olduğunu göstermektedir. Tüm bunlar göz önüne alınarak Genç İlçesi Halkımızın talepleri dikkate alınmalı ve acil adımlar atılmalıdır.

Bu bağlamda;

  1. Kum Ocaklarının Murat Nehrinde yarattığı tahribat ile ilgili size ulaşmış bir bilgi var mıdır?
  2. Kum Ocakları ruhsatlarını yaşam alanları ile iç içe verenler kimlerdir? Bunlar hakkında bir soruşturma başlatacak mısınız?
  3. Genç İlçesi Halkımızın en büyük talebi olan Kum Ocaklarının yerlerinin değiştirilmesi konusunda bir çalışmanız olacak mı?
  4. Millet Bahçesinin iki yanında yer alan kum ocakları kaldırılıp başka yerlere taşınacak mı?
  5. Murat Nehrinde yaşanan tahribatları giderip koruma altına alacak mısınız?”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.