Aydemir’den Pakdemirli’ye Önerge | Bingöl Güncel.tvBingöl Güncel.tv

10 Mayıs 2021 - 01:27

Aydemir’den Pakdemirli’ye Önerge

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir; “Kuraklık ve ekonomik kriz sebebi ile zor günler geçiren yurttaşlarımıza hayvanlarını doğal ortamlarda beslemeleri için olanaklar sağlayacak mısınız?”

Aydemir’den Pakdemirli’ye Önerge
Son Güncelleme :

27 Nisan 2021 - 9:53

Bu Haber 161 Kez Okundu

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, tarım ve hayvancılıkla uğraşanların mağduriyetini TBMM gündemine taşıdı. Aydemir, konu hakkında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması üzerine TBMM Başkanlığına soru önergesi sundu. Aydemir’in önergesinde şu ifadeler yer aldı:

“Tarım ve hayvancılıkla uğraşan yurttaşlarımız, Covid-19 sebebi ile yaklaşık bir yıldır yaşadıkları kriz ve sıkıntıları aşmakta büyük problemler yaşadıklarını ifade ederlerken, bu dönemde bu sıkıntılara ek olarak özellikle Urfa ve Diyarbakır bölgelerinde yaşanan kuraklıkta eklenince, nüfusun büyük bölümünün tarım ve hayvancılıkla uğraştığı bilinen yurttaşlarımızın mağduriyetleri haf safhaya ulaşmış durumda. Hayvancılık mesleğini icra edenlerin bir diğer mağduriyetleri ise hayvanları halen yemleyerek besliyor olmalarıdır. Bu konuda da Bakanlığınızdan acil yardımlar beklemektedirler. Hayvanların daha elverişli yaylalara götürülmesi konusunda yapacağınız çalışmalara fazlasıyla ihtiyaç duyulmaktadır. Acil adımlar atılmadığı takdirde geri dönüşü olmayacak sıkıntılar yaşanıp kalıcı olabilir.”

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir’in önergesinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yazılı olarak yanıtlamasını istediği sorular şöyle:

1.) Tarım ve hayvancılık ile uğraşan yurttaşlarımıza Covid-19 kısıtlamalarından muaf tutulmaları adına bir girişiminiz olacak mı?

2.) Kuraklık ve ekonomik kriz sebebi ile zor günler geçiren yurttaşlarımıza hayvanlarını doğal ortamlarda beslemeleri için olanaklar sağlayacak mısınız?

3.) Yaşanılan mağduriyetleri gidermek için hali hazırda bir programınız var mıdır?