Bakan Uraloğlu, Irak ile “Kalkınma Yolu Projesi” için Mutabakat Sağladı”
2186 okunma

Bakan Uraloğlu, Irak ile “Kalkınma Yolu Projesi” için Mutabakat Sağladı”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Irak'ta gerçekleşen resmi temaslar kapsamında Irak Ulaştırma Bakanı Rezzak Muheybes es-Sadavi ile bir araya geldi ve "Kalkınma Yolu Projesi" üzerinde anlaşmaya vardı.

ABONE OL
Ekim 2, 2023 17:39
Bakan Uraloğlu, Irak ile “Kalkınma Yolu Projesi” için Mutabakat Sağladı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Irak’ta gerçekleşen resmi temaslar kapsamında Irak Ulaştırma Bakanı Rezzak Muheybes es-Sadavi ile bir araya geldi ve “Kalkınma Yolu Projesi” üzerinde anlaşmaya vardı. Uraloğlu, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, bu projeye katılmak isteyen diğer ülkelerle iş birliği yapmaya açık olduklarını ifade etti.

Bakan Uraloğlu, G20 Liderler Zirvesi’nde gündeme gelen Hindistan’dan başlayan bir koridorun alternatifinin Kalkınma Yolu Projesi olduğunu belirtti. Ayrıca, bu projenin hızla hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı ve Avrupa’da bulunan ülkelerle benzer bir komite kurulmasının mümkün olduğunu söyledi.

Bakan Uraloğlu, 18 Ağustos’ta Türkiye ve Irak demiryolları idarelerinin bir araya gelerek projenin inşası için önemli adımlar attığını hatırlattı. Bin 220 kilometrelik demiryolu hattının bir an önce tamamlanması gerektiğini ve Türkiye’nin bu projenin her aşamasında Irak’a teknik destek sunabileceğini belirtti. Ayrıca, denizcilik konusunda da iş birliği yapılmasının faydalı olacağını vurguladı.

Irak Ulaştırma Bakanı es-Sadavi ise Bakan Uraloğlu’nun Irak ziyaretinden memnuniyet duyduklarını ve Türkiye ile benzer bir Bakanlar Konseyi kurarak demiryolu hatlarının iyileştirilmesi ve gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması için çalışacaklarını ifade etti. Irak Başbakanı’nın, Kalkınma Yolu Projesi’nin prosedürlerinin 2 ay içerisinde tamamlanması talimatı verdiğini de belirtti.

Ayrıca, Bakan Uraloğlu’nun, hangi ülkelerin Kalkınma Yolu Projesi’nde yer almasını istedikleri sorusuna, öncelikle Irak ve Türkiye’nin ardından Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’ı düşündüklerini ve diğer komşu ülkelerin katılma isteği olursa bunu değerlendirebileceklerini ifade etti. Görüşmede ayrıca tır sözleşmesi ve transit taşımanın serbestleştirilmesi de ele alındı.[BGHA]

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.