“Balı Türkiye’de Tanınır Hale Getirmemiz Gerekiyor” « Bingöl Güncel.tv

23 Ocak 2021 - 02:22

“Balı Türkiye’de Tanınır Hale Getirmemiz Gerekiyor”

Bingöllü arıcıların da katılımıyla düzenlenen Bingöl Balı Değerlendirme Toplantısında konuşan Vali Köşger, “balı Türkiye’de tanınır hale getirmemiz gerekiyor” dedi.

“Balı Türkiye’de Tanınır Hale Getirmemiz Gerekiyor”
Son Güncelleme :

28 Aralık 2016 - 8:23

Bu Haber 9 Kez Okundu

BİNGÖL – Vali Yavuz Selim Köşger başkanlığında, Bingöllü arıcıların katılımıyla “Bingöl Balı Değerlendirme Toplantısı” düzenlendi.

“BALIN KALİTESİNİ ORTAYA ÇIKARMAMIZ GERKİYOR”

Bingöl Belediye Kültür Merkezi Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıda konuşan Vali Köşger: “Esas sorunumuz şu; Bal her tarafta üretiliyor, Bingöl balının bir özelliği varsa bunu ortaya çıkarmalıyız birincisi bu. İkincisi herkesin yaptığı işten farklı bir iş yapmak, yani gezgin arıcının 8-9 TL’ye bal satılan bir ekonomik faaliyet olmaktan çıkarmak, daha kaliteli daha nitelikli, kalitesini düşürmeden balın niteliğini artırabilmek. Bingöl’de yapılan arıcılık faaliyetinin sonucunda ulaşmak istediğimiz şey bu. Balın kalitesini muhafaza etmek, Bingöl balının diğer illerin ballarından farkı varsa bunu ortaya çıkarmak istiyoruz, hedefimiz budur. Onun için öncelikle Bingöl’deki bitki yapısının incelenmesi lazım” dedi.

“TÜRKİYE’DE TANINIR HALE GETİRMEMİZ LAZIM”

Vali Köşger, konuşmasında “Bingöl’deki arının bal aldığı çiçek potansiyelinin özelliklerini ortaya çıkarmamız lazım. Balı molekül düzeyinde inceleyip menşeini ortaya çıkarabilecek kapasitede bir laboratuvar var. Bingöl balını özellikle Türkiye de tanınır hale getirmemiz gerekir” dedi.

“ÜNİVERSİTEMİZ BALLARIN KALİTESİNİ YAPACAK LABORATUVARA SAHİP”

Toplantıda, Bingöllü arıcıların sorunlarını dinleyen Vali Yavuz Selim Köşger: “Bingöl arazisinin %7’si tarıma müsait, geri kalan arazi arıcılığa çok uygun. Üniversitemiz, üretilen balların kalite kontrolünü yapabilecek laboratuvara sahip. Bir sistem oluşturursak; üretilen balların kalite kontrolünü yaptırırsak, üretilen balı tek elde toplayıp markalaştırırsak, bu markalaştırılan balı piyasaya ürün garantisi vererek sürebilirsek, bu işi gerçekleştirmiş oluruz. Bu noktada biz her türlü desteği sağlamaya hazırız” dedi.

Toplantıya Vali Yavuz Selim Köşger’in yanı sıra, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Bingöl Arıcılar Birliği Başkanı Mehmet Can Üzer, ilgili kurum amirleri ve Bingöllü arıcılar katıldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.