Baluken: “Ülkeyi medya mezarlığına çevirdiler” « Bingöl Güncel.tv

21 Ocak 2021 - 00:55

Baluken: “Ülkeyi medya mezarlığına çevirdiler”

HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır milletvekili İdris Baluken, HDP grubunun basına yönelik baskılara ilişkin verdiği araştırma önergesi üzerine Genel Kurul’da yaptığı konuşmasında “ülkeyi medya mezarlığına çevirdiler” dedi.

Baluken: “Ülkeyi medya mezarlığına çevirdiler”
Son Güncelleme :

03 Kasım 2016 - 23:34

Bu Haber 15 Kez Okundu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili ve Diyarbakır milletvekili İdris Baluken, Genel Kurul’da açıklamalarda bulundu. Baluken, açıklamasında “Türkiye’de adım adım Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve AKP’li yetkililerin ifade ettiği baskıcı bir rejimin hayata geçtiği bir dönemdeyiz. Şu anda Türkiye’deki mevcut yönetimin adı, Saray-AKP rejimidir. Bu rejim bir diktatörlük rejimidir. Bu rejim, otoriter baskılarla ve faşist saldırılarla bütün toplumu susturmaya ve sindirmeye çalışmaktadır. Bu rejimin basın özgürlüğünden anladığı şey de, basın kurumlarına baskın özgürlüğüdür. Bunun tarihsel bir kökeni de var. 1857 yılında Osmanlı döneminde devreye konan Basmahane Nizamnamesi o dönemin hükümdar ve hükümet ailesine yapılan her türlü eleştiriyi altı ayla üç yıl arasında hapisle cezalandırıyordu. Eleştirilerin dozuna göre de 25’le 100 altın arasında da nakdi cezalarla tüm basını susturmaya çalışıyordu. Yine o dönem bu Nizamname’de belirtilen maddelerde, bakanlara dokunacak sözler için bir aydan bir yıla kadar hapis cezaları öngörülüyordu. 1857’de bu Nizamname’yi yayımlayanlar 1867’de de Sadrazam Ali Paşa emriyle bu cezaları daha da artıracak bir değişikliğin altına imza attılar. Yüz yıl önce Sadrazam Ali Paşa’nın yaptığını, bugün atanmış Başbakan Binali Yıldırım eliyle AKP Hükümeti yapıyor” dedi.

“2 BİN 500 GAZETECİ İŞSİZ KALDI”

Açıklamasında kapatılan yayın organlarında çalışan 2 bin 500 gazetecinin işsiz kaldığını ifade eden Baluken, “Her gün televizyon, radyo, ajans ya da yayın kurumlarının kapatılmasına tanıklık ediyoruz. 3 haber ajansı, 16 televizyon kanalı, 23 radyo, 45 gazete, 15 dergi, 29 yayınevi olmak üzere tam 173 medya organı kapatıldı. Tutuklanan gazeteci sayısı 117’yi geçti. 2.500 gazeteci işsiz kaldı. 775 gazetecinin basın kartı iptal edildi. 46 gazetecinin pasaportu bu baskı uygulamaları neticesinde iptal edilmiş oldu.Bunlar, Cumhuriyet gazetesine yapılan baskına kadar var olan tablo. Cumhuriyet gazetesine baskın yapıldı ve Cumhuriyet gazetesinde yazan aydınlar, yazarlar utanç verici bir şekilde gözaltına alındılar.”

“ANADİLİM OLAN ZAZAKİ DİLİNDE YAYIN YAPAN TV DE KAPATILDI”

Baluken, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Bir basın mezarlığına cevirdiniz bu ülkeyi. Jiyan TV’yi kapattınız. Benim anadilim olan Zazaki’de tek yayın yapan televizyon kanalını kapattınız. UNESCO Zazaki’yi yok olma tehlikesi, riski altında olan dil olarak ilan ediyor, siz Zazaki yayın yapan Jiyan TV’yi kapatıyorsunuz. Bak, ben size Zazaca söyleyeyim yani bizim meşhur bir deyimimiz var: “MiletêKurdseyverînîyo, şima do bivînêsenîn o.” O yüzden böyle baskılarla falan ne Zazaki’yi yok edebilirsiniz ne de bizleri susturabilirsiniz. Zarok TV’yi niye kapattınız? Hala bir cevap yok. Çizgi film gösteren Kürtçe kanalı niye kapattığınızın bir cevabı yok.Yani özcesi bu ülkeyi bir basın mezarlığı haline getirdiniz. Ancak bu baskılarınızın asla sonuç vermeyeceğini ifade etmek istiyorum. Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay, Ahmet Altan, Mehmet Altan, İnan Kızılkaya, Nazlı Ilıcak, Zana Kaya, Zehra Doğan ve daha ismini zikretmediğim yüzlerce gazeteci, aydın yazarı cezaevine gönderdiniz. Şimdi, ağzınızla kuş tutsanız dünyayı başka bir şeye inandıramazsınız.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.