“Barışı Bu Ülkenin Halklarına Ulaştırma Çabası İçinde Olan Bir Partiyiz” « Bingöl Güncel.tv

17 Ocak 2021 - 22:21

“Barışı Bu Ülkenin Halklarına Ulaştırma Çabası İçinde Olan Bir Partiyiz”

Halkların Demokratik Partisi Bingöl İl Başkanlığı tarafından basın mensuplarına yönelik aday tanıtım ve bilgilendirme programı gerçekleştirildi. Burada konuşan HDP 1’nci sıra Bingöl Milletvekili Adayı Av. Erdal Aydemir, “Bizler parti olarak her milletten her renkten her inançtan insanların bir araya geldiği bir yapıya sahip bir partiyiz. Kadına, gence değer veren bir partiyiz. Barışı, özgürlüğü, kardeşliği, demokrasiyi ve özellikle de adaleti bu ülkenin halklarına ulaştırma çabasında olan bir partiyiz” dedi.

“Barışı Bu Ülkenin Halklarına Ulaştırma Çabası İçinde Olan Bir Partiyiz”
Son Güncelleme :

28 Mayıs 2018 - 9:06

Bu Haber 21 Kez Okundu

Piramit Cafeve Restoran’da işletmede basın mensuplarıyla iftar programında bir araya gelen HDP Milletvekili Adayları Avukat Erdal Aydemir ve Nihat Aksoy’a parti temsilcileri eşlik etti.Basın mensuplarıyla tanışan ve aday olma süreçleri hakkında bilgi veren adaylar daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladılar.

AYDEMİR: “HUZUR VE SÜKÛNETE İHTİYACIMIZ VAR”

Kendisini tanıtarak programa başlayan HDP Adayı Av. Erdal Aydemir, “Özellikle ülkemizin son süreçte yaşadığı badireler ortadadır. Hem içerde hem dışarda yaşanan olaylar neticesinde ülke kaotik bir hal aldı. Yönetilmez bir hale geldi. Bu açıdan 24 Haziran son derece yaşamsal ve hayati bir seçimdir. Ben de bu dönemde aday olmam gerektiğine inandım ve partimizin kurulları da bu adaylığa beni uygun gördü teşekkür ediyorum. Bildiğiniz üzere ülkemiz on dönmelerde büyük bir baskı ve güvensizlik ortamı içerisinde. Biraz huzur ve sükûnete ihtiyacımız var. İnsanların birinci derecede ihtiyaç duyduğu huzur ve kişi güvenliğinin sağlanması açısından önemli buluyorum. Ülkemiz demokrasisinin değişmesi, Kürt sorunun yeniden adalet ve eşitlik ilkeleri ışığında müzekkereler yoluyla diyalog yoluyla çözüme ulaştırılması konusunda 24 Haziran’ı çok önemli buluyorum.  Bundan dolayı da parlamentoda bir temsiliyet üstlenmeye talip oldum ve bugün buraya geldim. Sizler de basın olarak demokrasinin olmazsa olmazlarındansınız. Sizlere de bu noktada teşekkür ediyorum “dedi.

“BARIŞI BU ÜLKENİN HALKLARINA ULAŞTIRMA ÇABASI İÇİNDE OLAN BİR PARTİYİZ”

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan adaylardan Aydemir, “Bizler parti olarak her milletten her renkten her inançtan insanların bir araya geldiği bir yapıya sahip bir partiyiz. Kadına, gence değer veren bir partiyiz. Yerelde bölgecilik yapmak niyetinde olmayan bir partiyiz. Barışı, özgürlüğü, kardeşliği, demokrasiyi ve özellikle de adaleti bu ülkenin halklarına ulaştırma çabasında olan bir partiyiz. İktidar olan AKP 16 yıldır ülkemizi yönetiyor. Baktığımızda Türkiye genelinde eğitim, sağlık, spor, ekonomi sanayi gibi alanlarda 16 yıl önce hangi noktaydık bugün hangi noktadayız. Tarımda hayvancılıkta hangi durumdayız. Hatta hükümetin kıvanç duyduğu ulaşım noktasında çevre yolları bağlantıları bitirilmeyen kaç tane il var Bingöl dışında. Mevcut iktidar en iyi yaptığı hizmetleri dahi Bingöl’e yeterince yapmamıştır. Bingöl’e gelen bütçelerin yüzde kaçı vatandaşa yetişiyor? Esnafa, fırına, berbere, telefoncuya ne düşüyor bu bütçeden? Bütçenin hepsi barajlara gidiyor, barajlar da elektriği alıp yine Bingöl’e satıyor. Herhangi bir getirisi yok, şehre doğayı tahrip etme dışında. Sosyal yaşamı ıskaladılar. Yeni imar revizyonundan sonra büyük birkaç mahallede Mirzan, Yenişehir, Yeni Mahalle, Yeşilyurt gibi mahallelerde park yok park. Bu nasıl bir imar planıdır şaşırıyoruz “diye konuştu.

AKSOY: “PARTİ OLARAK İLK CÜMLEMİZ ADALET VE DEMORKASİ”

Aydemir’in ardından sözü alan HDP ikinci sıra adaya Nihat Aksoy, “Bizlerin davetini kırmayıp gelen hepinize çok teşekkür ediyorum. Bizlerin parti olarak seçimdeki ilk cümlemiz adalettir. Demokrasidir. Ülkemizin ihtiyacı olan iki önemli kavram adalet ve demokrasidir. Biz de bunun için çabalayacağız. Mücadelemizi edeceğiz. Baktığınız zaman şu an gündemdeki en önemli mesele dolar meselesi. Dolar almış başını gidiyor, ekonomi batma noktasında ama hal dış güçler bunu yapıyor diyorlar. 16 yıldır iktidarda olan bir parti hala bu dış güçlerin müdahalelerinin önünü alamıyorsa hala ekonomik dar boğazda başkalarını suçluyorsa o zaman kusura bakmasınlar ama siz ne yaptınız derler adama. Ben kamudan ihraç edilmiş bir öğretmenim. 100 binden fazla kamu emekçisi şu anda haksız yere ihraç edilmiş durumda biz de onların sesi olmak amacıyla bu temsiliyete talip olduk “dedi.

Ülkenin ekonomi politikasına değinen Aksoy, “Ülkede bir kişiye on pul düşerken on kişiye bir pul düşecek şekilde bir gelir dağılımı var. Bu da toplum içerisinde gelir adaletsizliğine neden oluyor “dedi.

Seçim döneminde kendi politikaları olacağını, partinin seçim kurullarınca alınacak kararlar ışığında kendi proje ve politikalarını anlatmak için sahada olacaklarını ifade eden adaylar, 10 Haziran’da da miting düzenleyeceklerini söylediler.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.