‘Belediye’ye 26 Milyon TL’ye Mal Oldu’ « Bingöl Güncel.tv

29 Kasım 2020 - 00:57

‘Belediye’ye 26 Milyon TL’ye Mal Oldu’

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir: Belediye İş Hanı ihalesine ödenen anaparanın yasal faizi ve dava masrafları belediyeye toplamda 26 milyon TL’ye mal olmuştur.

‘Belediye’ye 26 Milyon TL’ye Mal Oldu’
Son Güncelleme :

21 Ekim 2020 - 10:39

Bu Haber 3 Kez Okundu

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir: Belediye İş Hanı ihalesine ödenen anaparanın yasal faizi ve dava masrafları belediyeye toplamda 26 milyon TL’ye mal olmuştur.  

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Belediye iş hanının 26 Milyon TL’ye mal olduğunu belirterek, TBMM’ye soru önergesi verdi.

Önergenin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması ve araştırılmasını talep eden Aydemir, iş hanının bir önceki dönemdeki belediye tarafından 5 milyon 656 bin TL’ye satıldığını da hatırlattı.

“20 MİLYON TL’LİK ZARAR BİNGÖL HALKININ CEBİNDEN ÇIKMIŞTIR” 

Aydemir, önergede şu sözlere yer verdi:

“AKP’li Bingöl Belediyesi’nin bir önceki dönem parti yönetiminin, 5 milyon 656 bin TL ihale bedeli ile sattığı belediyeye ait iş hanını geri alması 26 milyon TL’ye mal olmuştur.

Belediyeyi zarara uğratan bu durumun faturası 20 milyon TL’lik zarar ile Bingöl halkının cebinden çıkmıştır. Bingöl Belediyesi’ne ait, Genç Caddesi’nde bulunan iş hanı 2006 yılında dönemin AKP Belediyesi tarafından 5 milyon 656 bin TL ihale bedeli ile satılmış, 91 iş yerinin bulunduğu iş hanı kiracılarının ihale iptali talebiyle Elazığ İdare Mahkemesinde açtıkları dava sonucunda Kamu İhale Kanununa aykırılık tespit edilmiş ve ihalenin iptali kararı verilmişti. İhaleyi kazanan isimlerin Danıştay’a yaptıkları itiraz da 2013 yılında reddedilmişti.

2013 yılında Danıştay’ın iptal kararı verdiği tarihte Belediye Başkanlığı koltuğunda oturan dönemin AKP’li Belediye Başkanı yaptığı açıklama da yaklaşık 25 milyon TL’lik bir değeri tekrar Bingöl’e kazandırdığını ifade ederek Bingöl halkının cebinden çıkarılan 20 milyon TL’lik zararın adeta haberciliğini yapmıştı. Belediye Başkanının yaptığı açıklama üzerine, ihaleyi kazanan isimler mahkemenin yolunu tutarak, iş hanının tapu devrinin dahi yapıldığını belirterek Bingöl 1. Asliye

Hukuk Mahkemesine başvurup Belediye Başkanının bina bedeline ilişkin açıkladığı fiyatı referans göstererek, hisse bedellerinin tahsilini talep etmişlerdi. Davalıların ihale bedeli olarak ödedikleri meblağın yasal faizi ile birlikte ödenmesine karar kılan mahkeme, yine 1 milyon TL üzerindeki dava masraflarını da Bingöl Belediyesinin ödemesine hükmetmişti. Yerel Mahkemenin kararı Yargıtay 13’üncü Hukuk Dairesi’nce de onanmıştı.

İhaleye ödenen anaparanın yasal faizi ve dava masrafları belediyeye toplamda 26 milyon TL’ye mal olmuştur.

Bu bağlamda;

1) – Kamu İhale Kanuna aykırılığı tespit edilen ihale ile ilgili yasal işlemler yapılmış mıdır?

2) – Söz konusu ihale ile ilgili dönemin Belediye Başkanından bir savunma alındı mı?

3) – Bingöl Belediyesinin son üç döneminde benzer sıkıntıların yaşandığı görülmektedir. Bu durumların araştırılması ile ilgili bir çalışmanız oldu mu?

4) – Bingöl Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi adı altında yine benzer ihale yapılmış, ihalenin iptali sonucunda Bingöl Belediyesi müteahhitlere yaklaşık 20 milyon TL ödeme yapmaya mahkum edilmiştir. Bu dönemlerde Belediye Başkanlığı yapan kişiler hakkında bir soruşturma yapılacak mı?

5) – Kişilerin yaptıkları usulsüzlükler ve yanlışlar sebebi ile zararın sürekli olarak yurttaşlara kesilmesi, bir denetimi elzem kılmıştır. Bingöl Belediyesinin yaptığı tüm ihaleler denetlenmeli ve Bingöl halkına bilgi verilmelidir. Bu konuda bir çalışmanız olacak mı?” 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.