Beş Üniversiteyle Protokol İmzalandı « Bingöl Güncel.tv

22 Ocak 2021 - 08:47

Beş Üniversiteyle Protokol İmzalandı

Avrasya İpekyolu Üniversiteler Konsorsiyumu (ESRUC) 7. Olağan Toplantısı için Ürdün’ün başkenti Amman’a giden Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Ürdün’de beş devlet üniversitesi ile Öğretim üyesi ve öğrenci değişimi başta olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliği protokollerine de imza attı.

Beş Üniversiteyle Protokol İmzalandı
Son Güncelleme :

02 Mayıs 2018 - 9:45

Bu Haber 5 Kez Okundu

Avrasya İpekyolu Üniversiteler Konsorsiyumu (ESRUC) 7. Olağan Toplantısı için Ürdün’ün başkenti Amman’a giden Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Ürdün’de beş devlet üniversitesi ile Öğretim üyesi ve öğrenci değişimi başta olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliği protokollerine de imza attı.

Bingöl Üniversitesi, Ürdün’de beş üniversite ile karşılıklı işbirliği protokolü imzaladı. 2010 yılında başlatılan Avrasya İpekyolu Üniversiteler Konsorsiyumu (ESRUC) 7. Olağan Toplantısı için Ürdün’ün başkenti Amman’a giden Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, öğretim üyesi ve öğrenci değişimi başta olmak üzere üniversiteler arası eğitim ve öğretim alanlarında işbirliği protokolleri de imzaladı.

Ürdün devlet üniversiteleri olan Princess Sumaya University For Technology, Middle East University, Amman Arab University, Applied Science Private University ve Al Zaytoonah University arasında yapılan protokollerle öğrenciler arasında ortak bilimsel araştırmalar ile öğrenci ve öğretim üyesi değişimi amaçlanıyor. Bu protokollerle üniversitemiz, bazı ölçütlere uygun olarak belirleyeceği belli sayılarda akademisyen, araştırmacı ve öğrencilerin değişimi söz konusu olacak.

Yapılan protokoller ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çapak, “Ürdün ile ortak ve derin bağlarımız mevcut zaten. Kardeş ülke Ürdün’de beş üniversitemiz ile çeşitli alanlarda işbirliği protokolleri imzaladık. Ortak araştırmalar yapmak üzere, bu ilişkileri artırarak devam ettirmek istiyoruz. İnşallah, hem öğrenci hem de öğretim üyesi değişimini de bu protokol ile etkin bir şekilde sürdüreceğiz. Bu protokol ülkemiz ve Ürdün arasında zaten var olan tarihi ve kültürel bağlarımızı daha da güçlendirecek. Bingöl şehrimiz ile Ürdün arasında da güzel bağlar oluşturacağımıza inanıyorum” dedi. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Çapak, protokollerin Üniversitemiz öğrencileri ve öğretim üyeleri için önemli olduğunu belirterek, hayırlara vesile olmasını temenni etti.

ESRUC ile ülkeler arası işbirliği hedefleniyor

Atatürk Üniversitesi’nde kurulan ve 30 ülkenin üniversiteleriyle başlayıp kısa sürede 200 ülke ve üniversiteye ulaşan bilim, teknoloji, sosyal faaliyetler ve kültürel ilişkilerin gelişmesine öncü olunması hedeflenen ESRUC toplantılarının bu yıl 7.’si düzenlenmiş oldu. Aralarında Türkiye Cumhuriyeti Amman Büyük Elçisi Murat Karagöz ile Ürdün Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Dr. Adel Tweisi’nin de olduğu; Türkiye, Ürdün, Afganistan, Pakistan, Çin, Hindistan, Malezya ve İtalya gibi birçok ülkeden yaklaşık 50 Üniversite Rektörü ve çok sayıda akademisyen bu toplantıya katıldı.

Bilimsel iş birliğini yaygınlaştırmak için üye ülkeler arasında öğrenci, öğretim üyesi değişimi, teknik ve akademik imkânların paylaşımı hususunda protokollerin imzalanacağı ESRUC, ülkelerin kültürel anlamda birbirlerini tanımaları açısından büyük önem taşıyor.

Prof. Dr. Çapak, ESRUC Toplantısının ardından Türkiye’den toplantıya giden üniversite Rektörleriyle Filistin’e ziyaret gerçekleştirdi. Prof. Dr. Çapak buraya yapılan ziyarette Kudüs Üniversitesi Rektörü ile ikili bir görüşme de gerçekleştirdi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.