“Bingöl Balı’nın Doğallığı, Üniversitede Analizle Tescillenecek
366 okunma

“Bingöl Balı’nın Doğallığı, Üniversitede Analizle Tescillenecek

Bingöl Üniversitesi, Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından Avrupa Birliği (AB) Komisyonuna tescil başvurusu yapılan "Bingöl Balı"nın kalitesini analiz etmek için bir cihazı hizmete sundu.

ABONE OL
Nisan 19, 2023 21:07
“Bingöl Balı’nın Doğallığı, Üniversitede Analizle Tescillenecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Üniversite, “Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma” alanında pilot üniversite olarak seçilmiş ve arıcılığın gelişmesine katkı sağlamak için çalışmalar yürütmüştü. Geçen yıl coğrafi işaret tescil belgesi alan Bingöl balı, uluslararası tescil için AB Komisyonuna sunulan Türkiye’nin 10 üründen biri olarak seçilmişti.

Bingöl Üniversitesi, bu projeler kapsamında arıcıların ticari faaliyetlerini artırmak ve Bingöl balının doğallığını belgelemek için LC-MS/MS cihazını temin etti. Bu cihaz sayesinde bal üreticileri, ürettikleri balın analizini yaptırarak doğallığını belgeleyen rapor alabilecek. Bu rapor, Bingöl balının Avrupa ülkelerindeki tebliğlere uygunluğunu göstererek, arıcıların ticari faaliyetlerini artırmayı hedefliyor.

Bingöl Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada, bu analizlerin şehir dışında yapılmasına son verilerek, bölgedeki arıcıların üniversitede yapılan analizlerle ihracatlarına büyük destek sağlanacağı ifade edildi. Ayrıca, Bingöl balının uluslararası arenada güvenilirliğinin sağlanmasıyla birlikte üreticilerin ticari kazancının artacağı belirtildi.

Bingöl Üniversitesi, arıcılık ve Bingöl balının kalitesini artırmak için yürüttüğü projelerle, bölgedeki arıcıları desteklemeye devam ediyor ve coğrafi işaretli Bingöl balının uluslararası pazarda daha rekabetçi olmasını sağlamak için çeşitli analiz imkanları sunuyor,” denildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.