“Bingöl Tarihi ile İlgili Yeni Yayınlar Çıktı” 
381 okunma

“Bingöl Tarihi ile İlgili Yeni Yayınlar Çıktı” 

Bingöl Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, kuruluşundan bu yana Bingöl'ün farklı yönleriyle ilgili araştırmalar yapmaktadır.

ABONE OL
Nisan 12, 2023 20:25
“Bingöl Tarihi ile İlgili Yeni Yayınlar Çıktı” 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Bingöl Belediyesi’nin mali desteği ile Bingöl Araştırma ve Uygulamalı Araştırma Merkezi Yayınları arasında 2021 ve 2022 yıllarında üç yeni kitap yayınlandı. Halis Çapak’ın “Diyarbakır (Amid) Şer’iyye Defterlerine Göre Çabakçur (Bingöl) Vilayeti (H. 1065-1300)”, Hidayet Samuk’un “Servi Yöresi Folkloru”, Doç. Dr. Naim Döner’in “Bingöllü Mela İhsan’ın İdeolojik Dünyası ve Kur’an Meselelerine Yaklaşımı” adlı eseri Bingöl’ün tarihi, folkloru ve dini hayatı hakkında önemli bilgiler içermektedir.

Bunlara ek olarak, 2014 yılından itibaren yayın hayatına devam eden Bingöl Araştırma ve Uygulamalı Araştırma Merkezi’nin bilimsel dergisi Bingöl Araştırmaları Dergisi yılda iki kez (Haziran-Aralık) Bingöl ile ilgili bilimsel çalışmaları yayınlamaktadır. Ayrıca Doç. Dr. Ömer Tokuş, Doç. Behçet Kaldık, Doç. Dr. İsmail Narin, Doç. Erdinç Koç, Dr. Mahmut Gider, Dr. Doğan Barak ve Öğr. Gör. Ahmet Kadiroğlu. Anketin saha çalışması tamamlanmış olup, verilerin değerlendirilmesi ve kitabın hazırlanma süreci devam etmektedir.

Ayrıca araştırma merkezimiz, Bingöl tarihi ile ilgili güncel bilgi ve belgelerden yararlanarak “Bingöl Tarihi” adlı kitap için taslak metin hazırlamış olup, ilgili kitabın yazımı ve basımının 2023 yılında tamamlanması planlanmaktadır. Bingöl Araştırmaları Dergisi için yapılan ortak açıklamada, “Bu çalışmaların hayata geçmesinde maddi ve manevi desteğini esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak ve Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan’a şükranlarımızı sunuyoruz. Var olmak.”

Doç. Dergiyle birlikte açıklama yapan Bingöl Araştırma ve Uygulamalı Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Ömer Tokuş, “Bize katkı sağlayan Rektörümüz Prof. Naim Döner, Halis Çapak, Hidayet Samuk, Bingöl Araştırmaları Dergisi yayın kurulu üyesi mentorlarımız, ankete katılan akademisyenler ve katkıda bulunan öğrenciler her aşamada destek uygulama aşaması.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.