Bingöl Üniversitesi’nde ileri düzeyde din eğitimi verilecek « Bingöl Güncel.tv

3 Aralık 2020 - 16:34

Bingöl Üniversitesi’nde ileri düzeyde din eğitimi verilecek

Bingöl Üniversitesinin Kıraat İlmi, Eğitimi ve Uygulama Merkezi’nin açılması talebi YÖK tarafından onaylandı. Hafızlara ileri düzeyde din eğitimi verilecek olan merkezde akademik kadronun yanı sıra farklı ülkelerden bilim adamları da eğitim verecek.

Bingöl Üniversitesi’nde ileri düzeyde din eğitimi verilecek
Son Güncelleme :

25 Şubat 2017 - 0:01

Bu Haber 2 Kez Okundu

Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesinde pilot üniversite seçilerek dikkatleri üzerine çeken ve bölgesel kalkınmanın lokomotifi olan Bingöl Üniversitesi’nin, ileri düzeyde kıraat eğitiminin verileceği bir merkez için YÖK’e yaptığı başvuru kabul edildi. Çalışmalarına başlanan merkezde hafızlara Kur’an-ı Kerim’i gönüllere nakşedecek ileri düzeyde eğitim verilecek. Mevcut akademik kadronun yanı sıra farklı ülkelerden din adamlarının da eğitim vereceği merkezin ileride enstitüye dönüştürülmesi planlanıyor.

Türkiye’nin Sayılı İlim Merkezlerinden Olacak

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çapak, “Üniversitemiz bünyesinde “Kıraat İlmi, Eğitimi ve Uygulama Merkezi” açılması için yapılan başvuru YÖK’ün onayından geçti. Merkezin Türkiye’nin sayılı ilim merkezi haline gelmesi için gayret göstereceğiz. Merkezdeki eğitim ile hem medrese geleneğini hem Kur’an ve kıraat geleneğini bütünleştirmiş olacağız. Böylece daha ehliyetli daha yetkin insanların yetişmesine katkıda bulunmuş olacağız. Merkezde Kur’an bülbülleri yetiştirilecek diyebiliriz” dedi.

Medrese Geleneği De Yaşatılmış Olacak

Doğu ve Güneydoğu’da medreselerin çok güçlü bir geleneğe sahip olduğunu dile getiren Prof. Dr. Çapak, sadece Arapça eğitimi verilmesini değil, Kur’an-ı Kerim’in en iyi şekilde tecvit kurallarına uygun şekilde öğrenilmesini de arzu ettiklerini ifade etti. Bingöl Üniversitesi’nde ve bölgede böyle bir merkezin olmasını son derece önemli bulduklarının altını da çizen Prof. Dr. Çapak, merkezin Bingöl’de kurulmasında başta YÖK Başkanı olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederek Diyanet İşleri Başkanlığı, İl Müftülüğü ve bölgedeki müftülüklerle işbirliği içinde çalışma yürüteceklerini belirtti.

Bingöl Üniversitesi Önemli Bir Misyon Üstlenecek

Merkezde eğitim alacakların en iyi şekilde yetişmelerini sağlayacaklarının altını çizen Prof. Dr. Çapak, ilerleyen süreçte merkezin enstitüye dönüşmesini arzu ettiklerini söyleyerek; bu sayede merkezin kendisine ait akademik ve idari personelinin olacağını ve bu şekilde merkez ile üniversitenin önemli bir misyon üstleneceğini vurguladı. Üniversite bünyesinde bulunan caminin altında iki katlı bölümde açılacak merkez için eğitim altyapısının hazır olduğunu anlatan Prof. Dr. Çapak, eğitime bu yıl başlanacağını da belirterek;  “Bu merkezde kurs vereceğimiz kişiler zaten hafız olanlardır. Altyapı olacak ki biz üzerine birtakım şeyler bina etmiş olalım. İfade doğru olursa merkezde kesinlikle Kur’an bülbülleri yetiştirilecek diyebiliriz. Merkezin Türkiye’nin sayılı ilim merkezi haline gelmesi için gayret göstereceğiz. Bu kurslarda Kur’an ve kıraatle ilgili bilgiler medresede yetiştirilen veya medresede verilen eğitime ek olarak verilmiş olacak. Merkezdeki eğitim ile hem medrese geleneğini hem Kur’an ve kıraat geleneğini bütünleştirmiş olacağız. Böylece daha ehliyetli daha yetkin insanların yetişmesine katkıda bulunmuş olacağız” şeklinde konuşarak sözlerini noktaladı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.