Bingöl ve İlçeleri İçin İsim Değişikliği Teklifi TBMM’de Gündemde!
246 okunma

Bingöl ve İlçeleri İçin İsim Değişikliği Teklifi TBMM’de Gündemde!

Bingöl Milletvekili Ömer Faruk Hülakü, Bingöl ve İlçelerinin İsim Değişikliği İçin Kanun Teklifi Sundu

ABONE OL
Kasım 19, 2023 15:03
Bingöl ve İlçeleri İçin İsim Değişikliği Teklifi TBMM’de Gündemde!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – TBMM Milletvekili Ömer Faruk Hülakü, Bingöl ilinin ve ilçelerinin isimlerini değiştirmeyi öneren bir kanun teklifi sundu. Hülakü, Türkiye genelinde yıllardır devam eden Türkçeleştirme politikasını temel alarak, Bingöl’ün ve ilçelerinin tarihsel, kültürel ve kimliksel uygunluğu daha yüksek olduğunu düşündüğü isimlerle değiştirilmesini savundu.

Kanun teklifinin gerekçesinde Hülakü, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinden itibaren Türkçe olmayan yer isimlerinin değiştirilmesi politikasının izlendiğini ve bu politikanın Cumhuriyet döneminde hız kazandığını belirtti. Özellikle azınlıkların yaşadığı bölgelerde ve Kürt nüfusun yoğun olduğu alanlarda isim değişikliklerinin daha sık gerçekleştirildiğine vurgu yaptı.

Hülakü, Bingöl’ün asıl isminin Çewlîg olduğunu savunarak, bu ismin tarihsel, kültürel ve kimliksel açıdan daha uygun olduğunu ifade etti. Kanun teklifi kapsamında Bingöl iline bağlı ilçelerin de isimlerinin değiştirilmesi önerildi.

İlçelerin yeni isimleri şu şekildedir:

  • Adaklı ilçesi: Azaxpêrt
  • Genç ilçesi: Dara Hênî
  • Karlıova ilçesi: Kanîreş
  • Kiğı ilçesi: Gêxî
  • Solhan ilçesi: Bongilan
  • Yayladere ilçesi: Xolxol
  • Yedisu ilçesi: Çêrme

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.