Bingöl’de 30 yıl önce şehit edilen 33 asker törenle anıldı
1951 okunma

Bingöl’de 30 yıl önce şehit edilen 33 asker törenle anıldı

Bingöl'de 24 Mayıs 1993'te usta birliklerine giderken PKK'lı teröristlerce otobüsten indirilip sivil ve silahsız olarak şehit edilen 33 asker, törenle anıldı.

ABONE OL
Mayıs 24, 2023 17:50
Bingöl’de 30 yıl önce şehit edilen 33 asker törenle anıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Bingöl-Elazığ kara yolu Bilaloğlu köyü mevkisinde, 24 Mayıs 1993’te sivil ve silahsız şekilde otobüsle usta birliklerine seyahat ederken, PKK’lı teröristler tarafından pusuya düşürülüp araçtan indirilen 33 asker kırsalda şehit edildi.

Vali Kadir Ekinci, İl jandarma Komutanı Kıdemli Albay Gökhan Şahin, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Şehit Aileleri Gazileri ve İnsan Hakları Derneği (BİŞHAK) Başkanı Vahap Baysal ve bölge halkı da anmaya katıldı. İl Müftüsü Mustafa Topal’ın ettiği duaların ardından şehitlerin temsili mezarlarına karanfil bırakıldı.

Bingöl Şehit Aileleri, Gazileri ve İnsan Hakları Derneği Başkanı Vahap Baysal, şunları söyledi: “24 Mayıs 1993 tarihinde 33 askerimizin şehit edildiği acı olayın canlı şahitleri olan ve farklı illerden gelen gaziler ve değerli misafirlerimize teşekkür ediyorum.”

Tören sırasında 49. Komando Tugay Komutanlığı’ndan Teğmen Ahmet Genç, şunları ifade etti: “Bingöl ili, dağlık yapısı ve genel koşulları nedeniyle 1980’lerden beri PKK terör örgütü tarafından kullanılmaya uygun bir arazi olarak seçilmiştir. İlimiz, Diyarbakır, Tunceli, Muş, Elazığ ve Erzurum illerinin kesişim noktasında yer almaktadır. Bingöl, terörün ortaya çıktığı yıllardan beri sık sık gündeme gelmiş ve birçok askerini, güvenlik görevlisini, polisini, öğretmenini ve vatandaşını şehit vermiştir.”

 “AİLEME ŞEHİT OLDUĞUM HABERİ GİTMİŞTİ”

Bingöl’de 30 yıl önce gerçekleşen 33 askerin şehit olduğu olayda yaralanan Erkan Omay, şunları söyledi: “30 yıl geçmesine rağmen bugünü dün gibi hatırlıyorum, ancak o dönemle bugün arasında çok büyük farklar olduğunu gördüm. Geldiğimizde yollar çok dar ve iki araba yan yana zor geçebiliyordu. Belki de şu anda olanaklar o zaman mevcut olsaydı, bu 33 şehit verilmeyecekti. Bize saldıracaklardı, bu yüzden kol kola girmemizi söylediler. Bir süre birbirimizin kollarına girdik, ancak sonra vazgeçtiler. Aramızdaki askerlerden biri kaçmaya çalıştı ve onu vurdular. Dağlık bir bölgede üç gruba ayırdılar bizi. İki grubu hemen sıraya dizdiler. Sonra bizi rehin tutmak için Skorski helikopterlerin tarama yapmasını engellemek amacıyla bizi ellerinde tuttular. İlk durduklarında 50 kişilik olan PKK’lı grubun sayısı gece 300-350’ye çıktı. Gece olduğunda PKK’lılar her taraftan gelmeye başladılar.

“Tarayan PKK’lıların çoğunluğu çocuklardı ve örgütten çıkamamaları için özellikle bunu yapmışlardı. Ben kaçmayı denedim, ancak başaramadım çünkü çok dikkatli gözetleniyorduk. Sonra 30-35 yaşlarında kirli sakallı bir PKK’lı bana işkence yaptı. Ellerimizi tekrar bağladılar ve daha sonra çatışma başladı. Kendi askerlerimiz ve ailelerimiz bizim şehit olduğumuzu biliyorlardı. Benim ölüm haberim aileme ulaşmıştı, ama o sırada ellerindeydik. Ağır bir travma yaşadık, Allah kimseye böyle bir şey yaşatmasın.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bingöl Güncel tv'nin Youtube Kanalına Ücretsiz Abone Olabilirsiniz!