Bingöl’de balık unu ve balık yağı üretilecek
250 okunma

Bingöl’de balık unu ve balık yağı üretilecek

Bingöl Organize Sanayi Bölgesinde kurulması planlanan ‘Balık Unu ve Balık Yağı Üretimi’ tesisi ile ilgili ÇED süreci başlatıldı.

ABONE OL
Kasım 21, 2022 20:40
Bingöl’de balık unu ve balık yağı üretilecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Bingöl’de Özlüce Barajında yapılan alabalık üretiminin ardından ‘balık unu ve balık yağı üretimi’ için de çalışmalar başlatıldı.

Bingöl Organize Sanayi Bölgesinde Fishark Su Ürünleri Üretim ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılması planlanan ‘Su Ürünleri İşleme Tesisi’ ve ‘Balık Unu ve Balık Yağı Üretimi’ projesi ile ilgili olarak Bingöl Valiliğine proje tanıtım dosyası sunularak ÇED süreci başlatıldı.

-SU ÜRÜNLERİ İŞLEME TESİSİ-

Firma tarafından, Bingöl OSB’de yapılması planlanan Su Ürünleri İşleme Tesisinin yatırım bedeli 8 milyon 750 bin TL olarak öngörüldü.

Proje kapsamında planlanan Su Ürünleri İşleme Tesisinde, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgelerindeki barajlarda bulunan faaliyet sahibine ait balık çiftliklerinden ve diğer tedarikçi çiftliklerden temin edilen balıkların içi alınarak temizlenip, talebe göre fileto ya da bütün olarak dondurulup paketlenecek ve daha sonra sevkiyatı gerçekleştirilecek.

Tesiste; taze bütün balık paketleme için günlük 200 ton, taze temizlenmiş balık işleme için günde 160 ton ve taze veya dondurulmuş balık filetosu için günlük 120 ton üretim yapılması planlanıyor.

-BALIK UNU VE BALIK YAĞI ÜRETİMİ-

Balık Unu ve Balık Yağı Üretimi Projesi için firma tarafından öngörülen yatırım bedeli 7 milyon 100 bin TL olarak belirlendi.

Proje kapsamında, Bingöl OSB’de kurulması planlanan tesiste, bölgede işletilen balık tesislerinden gelen balık atıkları işlemlerden geçirilerek balık unu ve balık yağı üretimi yapılacak. Bu kapsamda, günlük 300 ton balık atığı işlenerek 45 ton balık yağı ve 45 ton balık unu üretilmesi hedefleniyor.

ÇED SÜRECİ BAŞLADI

‘Su Ürünleri İşleme Tesisi’ ve ‘Balık Unu ve Balık Yağı Üretimi’ projesi ile ilgili ÇED süreci başlatıldı. ÇED sürecinin olumlu sonuçlanması durumda OSB’de tesislerin kurulması planlanıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.