Bingöl’de taksi sürücüleri “illegal dolmuş taksicilik” yapıyor
629 okunma

Bingöl’de taksi sürücüleri “illegal dolmuş taksicilik” yapıyor

Bingöl’deki birçok taksi sürücüsü araçlarında yolcu bulunmasına rağmen izin almadan başka yolcuları da taksiye alıyor.

ABONE OL
Eylül 30, 2022 18:03
Bingöl’de taksi sürücüleri “illegal dolmuş taksicilik” yapıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Taksi metre çalıştırılmadan kendi belirledikleri tarifelere göre fiyatlandırmanın yapıldığı kentte, yol ücreti 20 liradan başlıyor.

Vatandaşlar, telefonla aradıkları veya yolda çevirdikleri takside kendilerinin rızası alınmadan istedikleri yerde duraklıyor ve muavin gibi dışarı seslenerek “Abe (ağabey) nereye gidiyorsun, gel sen de bin arabaya” diyerek başka yolcuları aracına alıyor.

Aracındaki yolculunun rızası almadan dolmuş taksi gibi tavır sergileyen birçok sürücü, aynı güzergahta aldığı farklı her yolcudan ayrı ayrı ücret alıyor.

Yolcunun aciliyeti bulunması gibi durumları dikkate almadan dolmuş gibi tavır sergileyen taksi sürücüleri, denetimsiz şekilde çalışıyor.

Özellikle genç taksi sürücüleri, uyması gereken kurallara riayet etmediği ve psikoteknikten geçmediği görülüyor.

Seyir halinde önündeki araçları sağlayarak geçerek büyük tehlike oluşturan taksi sürücülerine kesilen trafik cezası da oldukça az.

Vatandaşlar yaşanan sorunların çözülmesi için yetkilerin harekete geçmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları dile getirdi:

“Bir çok kentte yaşadım ama böyle denetimsiz ve kurallara uymayan taksi sürücüleri görmedim. Genelleme yapmıyorum ama sürücülerin çoğu yol güzergahında istediği gibi durarak istediği kadar yolcu alıyor. Bunun bir usulü vardır, aracındaki yolcunun izni yoksa sen başka bir yolcu alamazsın, bu hakkı kim size verdi. Bu yasak bir durum. Emniyet Müdürlüğümüze, Şoförler Odası ve ilgili kurumlarımıza sesleniyoruz; lütfen bir düzenleme ve denetim yapın artık.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.