DOLAR 17,2430 1.55%
EURO 17,6278 0.86%
ALTIN 987,890,47
BITCOIN 3469173,48%
Bingöl
23°

AÇIK

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Bingöl’de yüksek çıkan elektrik faturaları protesto edildi
44 okunma

Bingöl’de yüksek çıkan elektrik faturaları protesto edildi

4 Şubat 2022 20:08
Bingöl’de yüksek çıkan elektrik faturaları protesto edildi
0

BEĞENDİM

Bingöl’de Ocak ayı içinde esnafa kesilen zamlı elektrik faturaları, protesto edildi. Merkez Genç Caddesi saat kulesi önünde bir araya gelen siyasi parti temsilcileri, esnaf ve STK’lar, hükümete çağrıda bulunarak zammın geri çekilmesini talep etti.

Kesilen elektrik faturalarını yakarak tepki gösteren esnaf ise işyerlerini kapatma aşamasına geldiklerini belirtti.

Ortak düzenlenen basın açıklamasında konuşan DEVA Parti İl Başkanı Mikail Kovalar, “ Pandemi sürecinden bu yana esnafımızın yaşadığı sıkıntılar ve sorunlar hepimizin malumudur. Pandemi sürecinde bile büyük bir özveri göstererek ahilik geleneği ve ilkelerinden ödün vermeyerek vatandaşlarımızı mağdur etmemeye özen gösterip, vatandaşlarımızın kileri, servisi, tedarikçisi olmaya özen gösterdiklerine hepimiz şahitlik ettik. Buradan bu vesileyle tüm esnaflarımıza bütün vatandaşlarımız adına teşekkürlerimi sunuyorum. Pandemi sürecinden bu yana esnafın içinde bulunduğu zor durumları elimizden geldiğince gerek şifaen gerek yazılı ve sosyal medyada yetkililere bildirmeyi kendimize bir görev addederek; bu kutsal çabanın içinde yer almaya özen gösterdik. O dönemde adeta sesleri olmaya çalıştık ama maalesef vicdanlarını körelten zihniyet, kulaklarını da sağırlaştırmıştı duymak istemedikleri. Unutulmasın ki; Esnaflarımız toplumun ortak paydasıdır. O paydanın üstü dürüstlük, güzel ahlak, cömertlik, sabır, kanaatkarlık gibi toplumu ayakta tutan özellikler barındırmaktadır. Yani demem o ki; esnaf çökerse toplum çöker; Esnaf çökerse ahlak çöker” dedi.

“ESNAFIMIZ KİRASINI, PERSONEL MAAŞINI, SİGORTASINI, STOPAJ VE VERGİSİNİ ÖDEMEKTE ZORLANIYOR”

Esnafın zor bir süreçten geçtiğini belirten Kovalar; “Biz de bunun bilincinde olarak adeta esnafımızı yok etmeye, kepenk kapattırmaya kadar götüren elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yapılan artışı protesto etmek için üzerimize düşen görevi yerine getirmek istedik. Açıklanan enflasyon rakamlarının gelen faturalarla karşılaştırdığımız zaman bu oran % 120’nin üstündedir. Esnafımız kirasını, personel maaşını, sigortasını, stopaj ve vergisini ödemekte zorlanıyor. Bunu görmemek için kör, duymamak için sağır, konuşmamak için de dilsiz olmak gerek. 2021 yılından bu yana elektrik fiyatlarına gelen zam oranı % 259’dur. 2021 yılı Ocak ayında 1 kW Fiyatı 0,79 TL, 2021 yılı Temmuz ayında 0,92 TL, 2022 Ocak ayında ise bu rakam 2.06 TL olarak ciddi bir şekilde artış göstermiştir. Hükümetin ekonomide izlemiş olduğu yanlış politikaların bedelini vatandaşımız ödemektedir. Bu haksızlıktır, bu zulümdür. Bu zulme sessiz kalmamak adına bunları dile getirmek hepimizin vicdani görevidir. Son günlerde yapmış oldukları açıklamalarla KW sınırını 150 KW’tan 210 KW’a çıkartmaları ise vatandaş ve esnafımıza ölümü gösterip onları sıtmaya razı etmektir. Esnaf ve vatandaşlarımızın aklıyla dalga geçmektir. Çünkü; Teiaş’ın 2011 raporuna göre; iki çocuklu dört kişilik bir ailenin aylık tüketimi 253 kWh olarak tespit edilmiştir. Söyler misiniz bu vatandaşın ve esnafın aklıyla dalga geçmek değildir de nedir? Buradan şehrimizin yöneticilerine ve iktidarı temsil eden hükümet üyelerine esnafın ve vatandaşın sesine kulak vermelerini ve bir an önce bu zulmün sona erdirilmesi için çaba göstermelerini rica ediyoruz. Elektrik faturalarına uygulanan indirim önergesini reddeden siyasi partilerin ilimizdeki temsilcilerine burada sizlerin huzurunda bir çağrıda bulunmak istiyorum. Lütfen faturaları kirasından fazla gelen esnaflarımızın durumunu halktan kopmuş genel merkezlerinize acil olarak bildirmenizi ve durumun büyük bir önem arz ettiğini kendilerine bildirmenizi esnaflarımız ve vatandaşlarımız adına rica ediyoruz” şeklinde konuştu.

“ESNAFIMIZ SİYASET ÜSTÜ BİR DEĞERDİR”

Kovalar, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:“Esnafımız siyaset üstü bir değerdir. Hangi parti olursak olalım bu zor günlerde esnafımızın yanında yer alıp, onları yok etmeye yönelik elektrik fiyatlarına gelen fahiş zamma dur diyelim. Sözlerimi daha fazla uzatmadan esnaf arkadaşlarımıza vermek istiyorum. Eminim ki onların içi daha dolu, ve anlatacak daha çok sorunları vardır.

Burada bizleri yalnız bırakmayan esnaflarımıza, basın mensuplarımıza, siyasi parti temsilcilerine, emniyet teşkilatımıza, demokratik hakkımızı kullanmamızda engel oluşturmayan Bingöl Valiliğimize ve işlerinden dolayı gelemeyip desteklerini esirgemeyen tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

“BİZ SADECE AYAKTA KALMAK İÇİN ÇALIŞTIRDIĞIMIZ ELEMANLARIN MAAŞINI ÖDEYİP ONLARI İŞTEN ÇIKARTMAK İSTEMİYORUZ.”

Tekstil işletmeciliği yapan esnaflardan Osman Günerigök, iş yerine kesilen elektrik faturasının 22 bin 111 lira 75 kuruş olduğunu belirten Günerigök, ”Ben öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Biz esnafız, biz siyaset yapmıyoruz, bizim siyasetle bir işimiz olmuyor. Biz sadece ayakta kalmak için çalıştırdığımız elemanların maaşını ödeyip onları işten çıkartmak istemiyoruz. Onun için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan bir ricamız bu çıkan elektrik zamlarının geri alınmasını talep ediyoruz. Tarihte görülmemiş bir zamla karşı karşıyayız çıkan bu faturaları ödememiz mümkün değildir. İçinde bulunduğumuz bu sıkıntılı dönene mi? İşlerimiz oldukça düşük, günlerce esnaf arkadaşlarımız günlerce siftah yapmadığı üstüne kira, SSK ve vergi ödeme sıkıntısı yaşayan esnaflarımız var. Bana bu ay gelen elektrik faturası 22 bin 111 lira 75 kuruştur. Bir önceki çıkan faturam 7 bin 857 liradır. Yapılan bu elektrik zamları bizleri çok mağdur etmiş olup yapılan bu zamların geri alınmasını istiyoruz. ”dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.