Bingöl’deki Balık Ölümlerine Kanalizasyon Suları Neden Oldu
564 okunma

Bingöl’deki Balık Ölümlerine Kanalizasyon Suları Neden Oldu

Bingöl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, balık ölümlerinin, kanalizasyon sularının Göynük Çayına karışması nedeniyle meydana geldiğini açıkladı.

ABONE OL
Eylül 23, 2022 22:38
Bingöl’deki Balık Ölümlerine Kanalizasyon Suları Neden Oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Bingöl Merkez Çeltiksuyu Köyü mevkiinden geçen Göynük Çayında yaşanan toplu balık ölümleri, vatandaşların tepkisine neden olurken, kurumlar tarafından bölgede inceleme yapıldığı belirtildi.

Bingöl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarında ‘Bingöl’de Balık Ölümleri’ başlığıyla yapılan haber ve paylaşımlar üzerine kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla müdürlüğümüzce açıklama yapma gereği duyulmuştur.

Söz konusu haber ve paylaşımlar üzerine müdürlüğümüz ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ilgili personelince 21-23.09.2022 tarihlerinde Çeltiksuyu Köyü Göynük Çayında inceleme ve denetimler gerçekleştirilmiştir.

Yapılan denetimler sonucunda, Çeltiksuyu Köyü kanalizasyon sisteminin doğal arıtma ile arıtılıp bölgeye deşarj edildiği; doğal arıtma sistemine gelen hatta tıkanıklık olduğu ve arıtmaya girmeden Göynük Çayına aktığı görülmüş olup söz konusu tıkanıklığın giderilmesi için İl Özel İdaresince gerekli çalışma başlatılmıştır” denildi.

Açıklamada, SÜTAŞ arıtma tesisi ile ilgili şu ifadelere yer verildi: “Ayrıca; SÜTAŞ’a ait arıtma sularının Merkezi Laboratuvar Sistemince atanan yetkili laboratuvarlar tarafından 15 günlük periyotlarla analizlerinin yapıldığı, yapılan analiz sonuçlarının müdürlüğümüze düzenli olarak sunulduğu, alınan analiz sonuçlarında standart değerler açısından herhangi bir aykırılık olmadığı tespit edilmiştir.

Göynük Çayı deşarj noktalarındaki denetim ve incelemelerimiz aralıksız devam etmektedir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.