Bingöl’deki Yüksek Gerilim Hatları Meclise Taşındı
482 okunma

Bingöl’deki Yüksek Gerilim Hatları Meclise Taşındı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Karlıova İlçesi Soğukpınar Köyünde yapılmak istenen yüksek gerilim hattı ile ilgili meclise soru önergesi verdi.

ABONE OL
Eylül 7, 2022 16:06
Bingöl’deki Yüksek Gerilim Hatları Meclise Taşındı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Öztunç, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından cevaplandırılması istemiyle meclise sunduğu önergede, şu ifadelere yer verdi: “Bingöl Karlıova Soğukpınar köyünde yapılmak istenen yüksek gerilim hatlarını, geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan Soğukpınar köylüleri istememektedir. Yüksek gerilim hatlarının buradaki tarım arazilerine, meralara, suya ve hayvanlara zara vereceği endişesiyle bu yüksek gerilim hattına karşı çıkmaktadır. Arazilerini istimlak etmek suretiyle verimli toprakları ve meraları ellerinden alınan bu insanları yerlerinden yurtlarından etmeye çalışmak yanlıştır.

-Daha önce kazı çalışmaları yapılarak belirlenen Yüksek gerilim hattı güzergâhından neden yaz geçilmiştir?

-Bu yüksek gerilim hattının, orada yaşayan insanların toprağına, suyuna ve hayvanına zarar vereceği ortada iken neden bu hattın buradan geçmesinde ısrar edilmektedir?

-Bu hattın soğukpınar köyü dışında alternatif bir güzergahtan veya yerin altından geçirilmesi yönünde bir çalışma yapılmış mıdır? Burada yaşayan insanları yerinden yurdundan etmeden alternatif çözüm yolları bulunması sizce de yerinde bir karar olmayacak mıdır?”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.