Bingöl’e Araştırma Hastanesi İstiyoruz
3822 okunma

Bingöl’e Araştırma Hastanesi İstiyoruz

Hastalıklarına yıllardır çevre illerde şifa arayan Bingöllüler, ilde eğitim ve araştırma hastanesi açılmasını istiyor.

ABONE OL
Eylül 21, 2022 15:49
Bingöl’e Araştırma Hastanesi İstiyoruz
1

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Bingöl’de önemli sorunlarının başında sağlık sorunları geliyor. İlde hastane ve doktor yetersizliği nedeniyle Elazığ, Diyarbakır ve Erzurum başta olmak üzere çevre illere gitmek zorunda kalan vatandaşlar, hem yollarda hem de gittikleri illerde büyük sıkıntılar yaşıyor.

500 YATAKLI HASTANEYE BAŞLANAMADI

Bingöl Devlet Hastanesi ve Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi yapım işi 27 Aralık 2021 tarihinde ihale edildi.

İhale ilanında yer alan bilgilere göre, 500 yataklı olarak planlanan yeni devlet hastanesi hizmet binasının, 100 bin 899 metrekare inşaat alanına sahip ve 2 bodrum kat+zemin kat+7 kat+teras kat olarak inşa edilmesi gerekiyordu. Ayrıca 1600 metrekarelik zemin+1 kat şeklinde aşevi de inşa edilmesi planlanıyordu. 27 Aralık 2021 tarihinde yapılan ihale sürecini değerlendiren Sağlık Bakanlığı, verilen tekliflerin yüksek olması nedeniyle ihaleyi iptal etti.

Bingöl Devlet Hastanesi ve Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi yapım ihalesini, yüksek fiyatlar nedeniyle iptal eden Sağlık Bakanlığı, yeni ihaleye çıkmadı.

2022 yılı yatırım programında yer alan yeni devlet hastanesinin başlangıç yılı 2017, bitiş yılı 2024 olarak belirlendi ancak projenin bitiş süresine 1 yıl kalmasına rağmen henüz hastanenin ihalesi dahi yapılamadı. Proje tutarı 660 milyon 361 bin TL olarak belirlenen Bingöl Devlet Hastanesi ve Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi için, 2022 yatırım programına 66 milyon 36 bin TL bütçe ayrılmıştı.

Ocak ayında hastanenin yapım ihalesini iptal eden Sağlık Bakanlığı, henüz yeni ihaleye çıkmadı.

ARAŞTIRMA HASTANESİ AÇILMALI

Çevre illere gidip gelmekte büyük sıkıntılar yaşadıklarını belirten vatandaşlar, twitter üzerinden hashtag çalışması başlatarak Bingöl’e araştırma hastanesi kurulması talebinde bulundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.