DOLAR 16,8171 -0.15%
EURO 17,5444 -0.08%
ALTIN 977,640,00
BITCOIN 3417556,15%
Bingöl
23°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“Bingöl’e ayrılan bütçe, Gökçek’in fantazileri için harcadığı para kadar olamadı”
  • Bingöl Güncel.tv
  • GÜNDEM
  • “Bingöl’e ayrılan bütçe, Gökçek’in fantazileri için harcadığı para kadar olamadı”
8 okunma

“Bingöl’e ayrılan bütçe, Gökçek’in fantazileri için harcadığı para kadar olamadı”

1 Aralık 2017 01:08
“Bingöl’e ayrılan bütçe, Gökçek’in fantazileri için harcadığı para kadar olamadı”
0

BEĞENDİM

DBP İl Genel Meclis Üyesi Grup Başkanı Aydın Kaya, İl Özel İdaresinin 2018 yılı bütçesi ile ilgili açıklama yaptı. Kaya, bütçenin hizmet üretmekten uzak bir bütçe olduğunu belirterek, sadece il özel idaresinin cari giderlerini karşılayan masraf bütçesi olduğundan red oyu verdiklerini söyledi.

Bingöl İl Özel İdaresinin 2018 yılı bütçesinin 73 milyon 714 bin 324 TL olarak belirlendiğini belirten Kaya, “Bütçe, bir aylık çalışma neticesinde sonuçlanarak meclisten geçti. Bundan önceki dönemlerde de olduğu gibi DBP olarak 2018 yılı bütçesini incelediğimizde üretim ve hizmet yapmaktan uzak bir bütçe olduğu, sadece il özel idaresinin cari giderlerini karşılayan masraf bütçesi olduğundan red ettik.

Yapılan tüm bütçeler bir önceki yıl gelir giderler referans alınarak yapıldığından tahmini bütçe oluşturulur. Haliyle yapılan bütçelerin gerçekleşme oranı yüzde yüz tutmayabilir. Bingöl İl Özel İdaresinin bundan önceki yıllarda bütçe gerçekleşme oranı 70’lerde gerçekleşmiştir” dedi.

“BİR YOKSUL AİLENİN GELİRİ KADAR PARAYLA BİNLERCE KİŞİYE HİZMET GÖTÜRÜLMEYE ÇALIŞILIYOR”

Kurumun yıllık cari giderlerinin 50 milyon TL olduğunu ifade eden Kaya, “Bingöl İl Özel İdaresinin 73.7 milyon TL bütçesini değerlendirdiğimizde, geçelim bütçenin 70’lik gerçekleşme oranını, 100 gerçekleşse dahi, kurumun yıllık 50 milyon TL’lik cari giderlerini hiç hesaba katmadan, il özel idaresinin resmi kayıtlarında 319 köy ve 816 mezradan oluşan 1.135 yerleşim yeri mevcuttur. Basit bir bölme işlemi ile her bir yerleşim yerine, yol, su, kanalizasyon gibi temel ihtiyaçların da içinde bulunduğu tüm hizmetler için 65 bin TL gibi komik bir rakam düştüğü görülmektedir. Birçok köy nüfusunun binler olduğunu varsayarsak, hizmetten ziyade günü kurtarmaktan ve insanların aklı ile dalga geçmekten başka bir şey değil. Kasım 2017 ayı için belirlenen yoksulluk sınırı 5.150 TL yıllık toplamda 65 bin TL etmektedir. Yani yıllık 65 bin TL geliri olan bir ailenin yoksul sayıldığı bir ülkede bizler aynı para ile binlere hizmet götürüp mucizeler gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“BİNGÖL İÇİN ÖNGÖRÜLEN BÜTÇE GÖKÇEK’İN KİŞİSEL ZEVKİ İÇİN HARCADIĞI PARA KADAR OLAMADI”

Kaya, şunları söyledi: “Bingöl Belediyesinin bütçesi ile birlikte toplamda 200 milyonu bulmayan Bingöl’ün tümüne öngörülen bütçe, Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Melih Gökçekin “Kişisel zevkim” dediği ankapark için yaptırdığı heykeller, dinozorlar gibi (Hepsi yeni başkan tarafında söküldü) şeyler için harcadığı meblağ kadar değil. Özetle bütün Bingöl’ün hizmetine ayrılan bütçe Melih beyin sadece bir Parktaki fantazileri için harcadığı para kadar olamadı. Bu örnekten görüldüğü gibi ülkenin imkanlarından kaynaklı olmadığı tamamen adil ve hakça bir dağıtımın olmadığından kaynaklanan bu düşük bütçeleri kabul etmemiz mümkün değil.

DBP partisi olarak gördüğümüz yetmezliklere ve yanlışlara eleştiri getirip öneriler sunduğumuz gibi yapılan yararlı hizmetleri de görmemezlikten gelmiyoruz. Çapakçur köprüsünde emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. İlimize hayırlı olsun. Tüm yetmezliklerine rağmen bütçenin ilimiz için hayırlara vesile olmasını diliyor tüm Bingöl halkını saygıyla selamlıyoruz.”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.