“Bingöl’e ve bölgeye büyük katkı sağlayacağımıza inancımız tam” « Bingöl Güncel.tv

18 Ocak 2021 - 03:29

“Bingöl’e ve bölgeye büyük katkı sağlayacağımıza inancımız tam”

Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, Erzurum Atatürk Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç başkanlık ettiği Doğu Anadolu Projesi Bölgesi Üniversiteler Birliği (ÜNİDAP) Çalıştayı’na katıldı. Toplantıda Üniversitelerin bölgesel gelişimde ana aktörler olması gerektiği vurgulandı. Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak da “Özellikle Pilot Üniversite kapsamında Bingöl’e ve bölgemize büyük katkı sağlayacağımıza inancımız tamdır” dedi.

“Bingöl’e ve bölgeye büyük katkı sağlayacağımıza inancımız tam”
Son Güncelleme :

23 Nisan 2018 - 13:39

Bu Haber 3 Kez Okundu

Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, Erzurum Atatürk Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç başkanlık ettiği Doğu Anadolu Projesi Bölgesi Üniversiteler Birliği (ÜNİDAP) Çalıştayı’na katıldı. Toplantıda Üniversitelerin bölgesel gelişimde ana aktörler olması gerektiği vurgulandı. Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak da “Özellikle Pilot Üniversite kapsamında Bingöl’e ve bölgemize büyük katkı sağlayacağımıza inancımız tamdır” dedi.

Birçok konuda toplumun önünü açacak çalışmalar yapma ve etkin bir iş birliği mekanizması oluşturmak amacıyla düzenlenen çalıştayda; tarım ve hayvancılık, sanayi, beşeri, sosyal sermaye ve sosyal altyapı, kurumsal kapasite, altyapı ve çevre konularına değinilerek bu konularla ilgili üniversitelerle yapılan iş birliğinin önemine vurgu yapıldı.

16 ÜNİDAP üyesi Üniversitenin katılımıyla düzenlenen toplantı, YÖK Başkanı M.A. Yekta Saraç’ın başkanlığında gerçekleşti.

“BÜYÜME, NİTELİKLİ BİLGİ ÜRETİMİ VE NİTELİKLİ İNSAN FAKTÖRÜ İLE MÜMKÜN”

Programa “Tüm rektörlerimizi ve toplantının tüm üyelerini muhabbetle selamlıyorum” sözleri ile başlayan YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, “Ülkemizin 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olma hedefi dikkate alındığında, bu hedefe ulaşabilmesi ancak nitelikli bilgi üretimi ve nitelikli insan faktörü ile mümkün olabilecektir. Bu da, küresel ölçekte rekabetçi bir yükseköğretim sistemine sahip olunmasını gerekli kılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Sürdürülebilir kalkınmada üniversitelerin oluşturduğu etkinin sadece kendi bulundukları çevreye değil yakın coğrafi bölgelere de hızla yayılmakta olduğunu ifade eden Prof. Dr. Saraç, “Üniversitelerin hem küresel gelişmeleri takip ederek küresel olma, hem de bölge ile bağlantı kurarak bölge sorunlarına odaklanarak bölgesel olma eğilimleri ortaya çıkmaktadır. Üniversitelerin bölgesel ekonomiye ve sosyal yapıya etkilerinin arttırılması “3. Rol” olarak tanımlanmaktadır. Bu kavram gerçekten son on yılın ortaya çıkardığı ciddi bir bakıştır. Burada ana hedef olarak, sunulan bilgi, deneyim ve uzmanlıkların karşılıklı yararlılığa dayalı olarak araştırılması, uygulanması ve paylaşılmasını ifade etmektedir. Yani bölgesel gelişimde üniversitelerin ana aktörler olmaları beklenmektedir” dedi.

“ÇALIŞMALARIMIZI DAHA PLANLI, DAHA KAPSAMLI VE HEVESLE GÖTÜREBİLME KARARLILIĞINI İFADE ETMEK İÇİN BURADAYIZ”

Bu bağlamda 15 ilimizin 16 üniversitesi, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve yerel kalkınma ajansları ile bir arada olduklarını belirten Prof. Dr. Yekta Saraç: “Yükseköğretim Kurulu olarak bu 16 üniversitemizdeki toplam 6.031 öğretim üyemizle ortak akıl, etkileşim, iş birliği başlıkları çerçevesinde, sürdürülebilir bölgesel kalkınma adına gerçekleştirebileceğimiz projelerimizi, geleceği ön görebilmek başlığında analiz ve sentezleri ortaya koyabilme çalışmalarını daha planlı, daha kapsamlı ve hevesle götürebilme kararlılığını ifade etmek için buradayız. Bu vesile ile Kalkınma Bakanlığımızın Sayın Genel Müdürü, Değerli Rektörlerimiz, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının temsilcilerine katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

“PİLOT ÜNİVERSİTE İLE BİNGÖL’E VE BÖLGEMİZE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAĞIMIZA İNANCIMIZ TAM”

Toplantı hakkında değerlendirmelerde bulunan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, üniversitelerin üreten ve topluma ışık tutan kurumlar olması gerektiğini vurguladı.

“Pilot Üniversite ile üniversitemize, ilimize ve bölgemize büyük katkı sağlayacağımıza inancımız tamdır ve bu kapsamdan çalışmalara tüm hızıyla devam ediyoruz” diyen Prof. Dr. Çapak, Pilot üniversite kapsamında hazırlanan projelerin Bingöl Üniversitesi’ne, kente ve bölgeye çok şey katacağını belirtti. Prof. Dr. Çapak, projelerden maksat sadece üniversitenin gelişmesi ve geliştirilmesi değil, bölgesel kalkınmanın amaçlandığını söyleyerek; “Bundan sonraki süreçte de daha yenilikçi ve üreten bir üniversite olmak adına çalışmalarımızı yürüteceğiz. Ürettiğimiz bilimi şehrimiz, bölgemiz ve ülkemiz için toplumsal faydaya dönüştürme ve insanlığın çıkarına sunmaya gayret göstereceğiz” şeklinde konuştu.

“Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi” kapsamında “Tarım Ve Havza Bazlı” kalkınma alanında pilot üniversite seçilmenin kendileri için çok kıymetli olduğunu belirten Prof. Dr. Çapak, Bingöl Üniversitesi’nin arı, arı ürünleri ve endemik bitkiler üzerine yapılacak çalışmaları için artık sahaya ineceğini ifade etti. Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, bu proje için ayrılan 60 milyon bütçenin de Bingöl için çok önem arz ettiğini ifade etti.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir, Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürü Ömer Bilen’in yanı sıra, 16 ÜNİDAP üyesi Üniversite’nin Rektörü ve ÜNİDAP yetkilileri katıldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.