Bingöllüler ‘Uyuşturucuya Hayır’ Dedi « Bingöl Güncel.tv

17 Ocak 2021 - 21:05

Bingöllüler ‘Uyuşturucuya Hayır’ Dedi

Bingöl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün organizesi, Belediye, Sağlık Müdürlüğü ve Yeşilay Şubesi katkılarıyla düzenlenen farkındalık etkinlikleri kapsamında, kentte uyuşturucu kullanımının yapıldığıçok sayıda metruk yapının yıkıldığı bildirildi. Etkinliklerde hapishanelerdeki her 5 mahkûmdan birinin, uyuşturucuya bağlı suçlardan dolayı yargılandığı belirtilirken, vatandaşların şüphelendikleri durumu 155 Polis İmdat hattına çekinmeden bildirmeleri istendi.

Bingöllüler ‘Uyuşturucuya Hayır’ Dedi
Son Güncelleme :

27 Haziran 2018 - 9:22

Bu Haber 8 Kez Okundu

Bingöl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün organizesi, Belediye, Sağlık Müdürlüğü ve Yeşilay Şubesi katkılarıyla düzenlenen farkındalık etkinlikleri kapsamında, kentte uyuşturucu kullanımının yapıldığıçok sayıda metruk yapının yıkıldığı bildirildi. Etkinliklerde hapishanelerdeki her 5 mahkûmdan birinin, uyuşturucuya bağlı suçlardan dolayı yargılandığı belirtilirken, vatandaşların şüphelendikleri durumu 155 Polis İmdat hattına çekinmeden bildirmeleri istendi.

Bingöl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün organizesi, Belediye, Sağlık Müdürlüğü ve Yeşilay Şubesi katkılarıyla Bingöl’de 26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü dolayısıyla etkinlikler düzenlendi.

“HAPİSHANELERDEKİ HER 5 MAHKÛMDAN BİRİ, UYUŞTURUCUYA BAĞLI SUÇLARDAN YARGILANIYOR”

Etkinlikler kapsamında Dörtyol Saat Kulesi Önünde yapılan basın açıklamasında konuşan Yeşilay Cemiyeti Şube Başkanı Ahmet Karaca, hapishanelerdeki her 5 mahkûmdan birinin uyuşturucuya bağlı suçlardan dolayı hapiste olduklarını belirterek şunları söyledi:

“Ülkemizde son yıllarda uyuşturucu kullanımı özellikle genç nüfusta hızlı bir şekilde artmaktadır. Türkiye uyuşturucu ve uyuşturucu bağımlılığı izleme merkezinin resmi raporlarında uyuşturucu kullanımı yaşı düşmüştür ve kullanım oranları sürekli yükselmektedir. Çoğunlukla genç olmak üzere uyuşturucu kullanımına bağlı ölümlerin ciddi oranda artması ve yüksek riskli kullanıcı sayısının yükselmiş olması sivil toplum kuruluşları olarak bizleri endişelendirmektedir. Yine hapishanedeki her beş mahkûmdan birinin uyuşturucuya bağlı suçlardan dolayı hapiste olması bu endişemizi arttırmaktadır.

Karaca’nın açıklamasından satırbaşları şöyle:

“VATANDAŞLAR DÂHİL TOPYEKÛN MÜCADELE”

“Gelinen noktada uyuşturucunun ülkemiz açısından ciddi boyutlarda sosyal problemler, sağlık yükü ve güvenlik sorunları doğurduğunu görüyoruz. bu açıdan uyuşturucuyla mücadelede sadece güvenlik güçlerine ve kamuya değil sivil toplum kuruluşlarına ve toplumun bütün kesimlerine büyük görevler düştüğüne inanıyoruz. Uyuşturucu ile mücadelenin sadece polisiye tedbirlerle engellenemeyeceği, bu anlamda sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarında dâhil olduğu topyekûn mücadele ile uyuşturucu ile mücadele edilebileceğine inanıyoruz.”

“BİNGÖL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNÜN ÇALIŞMALARINI TAKDİRLE KARŞILIYORUZ”

“Bingöl Emniyet Müdürlüğü ve özellikle Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından okul önleri ve çevreleri, park-bahçeler ve çevrelerinde, ilimiz genelinde yaptıkları denetimler, vatandaşlarda farkındalık oluşturmak adına yaptıkları yetişkinlere yönelik seminerler ve açtıkları bağımlılıkla mücadele stant çalışmalarını takdirle karşılıyoruz.  Yaptıkları bu çalışmalara Yeşilay olarak sürekli destek veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz.”

“133 METRUK BİNA YIKILDI”

“Uyuşturucu madde kullanımının yoğun olduğu 133 metruk binanın yıkılarak ilimize rahat bir nefes alınmasına ve böylelikle mahallelerde ikamet eden çocuklarımızdan uyuşturucu illettinin uzak tutulmasına sebep olan başta narkotik suçlarla mücadele şube müdürlüğü görevlileri ve Bingöl belediye başkanlığına da teşekkür ederim. Ayrıca biz Yeşilay olarak 2014 yılından beri ilimiz merkez ve ilçelerinde, bağımlılıkla mücadele kapsamında, bilgilendirme stantları, seminerler ve okullarda bilgilendirme amaçlı yarışmalarımız yapılmaktadır.”

“155’E İHBAR ETMEKTEN ÇEKİNMEYİN”

“Özellikle okul ve çevrelerinde yürütülecek mücadele ve mahalle aralarında güvenlik güçlerimizin yanı sıra esnafımıza, velilerimize ve tüm vatandaşlarımıza görevler düşmektedir. vatandaşlar olarak bizler güvenlik güçlerine en yüksek seviyede yardım ederek, 155 Polis İmdat arayarak bildiğimiz ve gördüğümüz suç teşkil eden olayları ihbar etmekten çekinmemeliyiz. zira yaptığımız ihbarların hepsi kendi çocuklarımızın uyuşturucu belasından uzak durmasından sebep olacaktır. Bugün 26 Haziran Dünya Uyuşturcu İle Mücadele Günü olması sebebiyle bundan önce olduğu gibi bundan sonrada uyuşturucu ile mücadelede Yeşilay olarak biz ve Ticaret Ve Sanayi Odası, Kuyumcular Derneği, BİNSİAD, Memursen-Eğitimbirsen İle Muhtarlar Derneği Olarak biz sivil toplum kuruluşları üzerimize düşen görevleri yapmaya hazır olduğumuzu bir keder daha burada siz değerli halkımız ve basın mensuplarının önünde ilan ediyoruz.”

BİNGÖL’DE 3 YILDIR GÖREV YAPAN KİRAZ, ÇOK SAYIDA UYUŞTURUCU MADDE YAKALADI

Etkinlikler kapsamında, Genç Caddesi Üzerinde Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Şube Müdürlüğü tarafından bilgilendirme standı kuruldu. Stantta Emniyet Müdürlüğü personelleri, vatandaşlara bilgilendirici broşür dağıtarak vatandaşları bilgilendirdi.

Standa, Bingöl’de 3 yıldır görev yapan ve birçok başarılı uyuşturucu operasyonunda etkin görev alan 6 yaşındaki uyuşturucu madde arama köpeği Kiraz getirildi. 2018 yılı içerisinde 304 kilo eroin, 162 kilogram esrar ve çok sayıda değişik uyuşturucu maddesinin yakalanmasında büyük başarı gösteren Kiraz’a, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.