Bingöl’ün Kültürel Mirası Tescilleniyor
274 okunma

Bingöl’ün Kültürel Mirası Tescilleniyor

Bingöl'ün kültürel mirası belgeleniyor Palas, Cacim, Kara Çarşamba Geleneği, Kartal Oyunu ve Sancak Balıklı Çeşme Havuzu Efsanesini kültürel miras olarak tescilleyen Bingöl Somut Kültürel Miras Tespit Komisyonu, Bingöl'ün kültürel miras olarak tescillenmesi için çalışma başlatılmasına karar verdi.

ABONE OL
Mayıs 12, 2023 16:36
Bingöl’ün Kültürel Mirası Tescilleniyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Türkiye, kültürel mirasın korunması ve desteklenmesi amacıyla Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından hazırlanan Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesine 2006 yılında taraf olmuştur. Bu sözleşme ile ülke, topraklarındaki somut olmayan kültürel mirasın gelecek nesiller için tanımlanmasını, korunmasını, muhafaza edilmesini, arşivlenmesini, araştırılmasını, geliştirilmesini, tanıtılmasını ve aktarılmasını taahhüt etmiştir.

Bu kapsamda illerde kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılması konusunda çalışmalar yapmak üzere komisyonlar oluşturulmuştur. Bingöl’de Somut Kültürel Miras Tespit Komisyonu, ilde kültürel miras olarak tescillenebilecek ve korunabilecek gelenekleri görüşmek üzere toplandı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Selahattin Yazar, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Fahrettin Önalan, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Folklor Araştırmacısı Seda Küçükbilezikçi Kılıç ve Abdullah Demir’den oluşan heyet Bingöl Üniversitesi’nden araştırmacı, Bingöl Halk Eğitimi Merkezi Müdür Yardımcısı Songül Düzcu, Gazeteci Ömer Şanlı ve Emekli İşçi Hasan Berdibek yılda iki kez bir araya gelerek Bingöl’de kültürel miras çalışmaları yürütüyor.

ARICILIK GELENEĞİ İÇİN ÇALIŞMALAR

2023 yılının ilk toplantısında heyet üyeleri, Bingöl’de asırlık arıcılık geleneğinin kültürel miras olarak tescillenmesi için çalışmaların başlatılmasına karar verdi. Çalışma kapsamında Bingöl’de arıcılığın tarihçesi ve geleneksel arıcılık yöntemleri hakkında araştırma yapılacak ve arıcılık geleneğinin Bingöl adına kültürel miras olarak tescili için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuruda bulunulacak.

Komite üyeleri, Zakirlik geleneğinin Bingöl’deki son temsilcisinin de “Yaşayan İnsan Hazinesi” başlığıyla bakanlığa önerilmesine de karar verdi.

ŞİMDİYE KADAR BEŞ KÜLTÜREL MİRAS TESCİLLENDİ

Bingöl’den Palas, Cacim, Kara Çarşamba Geleneği, Kartal Dansı ve Sancak Balıklı Çeşme Havuzu Efsanesi başvuruları Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Envanterine kaydedildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.