DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 320127-0,71%
Bingöl
18°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Bingöl’ün sorunlarını meclis kürsüsünde ti’ye aldı
8 okunma

Bingöl’ün sorunlarını meclis kürsüsünde ti’ye aldı

23 Aralık 2017 19:00
Bingöl’ün sorunlarını meclis kürsüsünde ti’ye aldı
0

BEĞENDİM

HDP Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, mecliste devam eden bütçe görüşmelerinde söz alarak Bingöl’ün sorunları hakkında konuştu. Sorunları ti’ye alan Özsoy, “Bingöl’e ayrılan bütçe ihtiyaç sahiplerine gitsin, sadakamız olsun” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, Bingöl’ün bütçe görüşmelerinde meclis kürsüsünde söz aldı. Özsoy, konuşmasında Bingöl’ün sorunlarını ti’ye aldı. Konuşmasının başında AYM’nin partisinin eş başkanları ile ilgili kararını eleştiren Özsoy, “Anayasa Mahkemesi’nin bizim Eş başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş ve yine, parti sözcümüz Ayhan Bilgen hakkındaki kararları açıklandı. Şimdi, biz Anayasa Mahkemesine başvuru yaptığımız zaman tutukluluk durumunun milletvekilliği görevlerini yerine getirme konusunda bir engel olduğunu ve bunun daha önce de Anayasa Mahkemesinde içtihadının olduğunu söylemiştik, argümanımız buydu. Yalnız Anayasa Mahkemesi bugün verdiği kararın gerekçesinde şöyle diyor: ‘Selahattin Demirtaş’ın tutuklu olduğu için milletvekilliği yapamadığı, görevlerini yerine getiremediği alenen dayanaktan yoksundur.’ Şimdi ben sizin mantığınıza sunuyorum. Merhametlik bir durum söz konusu değil. Yani bu nasıl bir mantıktır, anlamakta zorlanıyoruz. Yarın öbür gün bu ülkenin anayasal tarihi yazıldığı zaman gerçekten bir utanç belgesi olarak o karar geçecektir. Umuyoruz, diliyoruz kimse bu kadar siyasallaşmış bir yargının eline düşmez” dedi.

HABERİN VİDEOSU

“BİNGÖL’DE HİZMET YOK DİYENLER YALAN SÖYLÜYOR”

“Bugün Bingöl’den bahsetmek istiyorum. Bingöl için kimisi diyor ki: “Hizmet falan yok Bingöl’de.” Doğru söylemiyorlar, iftira ediyorlar, hiç öyle para gelmiyormuş, hizmet yokmuş, yalan. Ben şahidiyim, bakın, HDP Bingöl Vekili olarak söylüyorum. Bizim kentimiz Sağlık Endeksi’nde 71’inci sırada değil. Bebek ölüm hızı itibarıyla 2016 yılında her 1.000 bebekten 18 bebeğimiz ölmemiş ve biz de bebek ölümleri ortalaması itibarıyla 1’inci sırada değiliz. Türkiye’de 1.500 silikozis hastası var, bunların 400’ü Bingöl’ün Taşlıçay köyünde değil. İntihar oranlarında üst üste, sürekli olarak ya 1’inci ya 2’nci ya 3’üncü sırada değiliz ve bunlar genç intihar oranları, özellikle Bingöl 1’inci sırada değil. Ben bunu Sayın Efkan Ala İçişleri Bakanıyken kendisine göndermiştim, detaylı bir soru önergesi yapmıştım. Kendisi de zaten sorduğum 7-8 soruya tek cümleyle şöyle bir cevap vermişti: “İntiharlar konusunda gerekli idari, hukuki, ekonomik tedbirler alınmaktadır.” Demek ki sıkıntı yok, biz de o konuda, intiharlar konusunda şampiyon değiliz. Madde bağımlılığımız çok şükür yok, öyle 13, 14, 15 yaşındaki liseli çocuklar madde bağımlısı, alakası yok, Bingöl’de böyle şeyler olmaz. Kadın-erkek eşitsizliğinde ilk 10 kent arasında tabii ki değiliz yani. Yine, son bir ayda mesela aralarında kamu görevlisi sayılan korucuların olduğu en az 3 tane cinsel istismar davası Bingöl’de olmadı.”

“SULAR TEMİZ, DOĞAL AFETLERE HEMEN ÇÖZÜM BULUNUYOR”

“İsmi ‘Bingöl’ ya suyu çok bol… 11 tane ova köyümüz var, benimki de orada, ova köylerinde pırıl pırıl, tertemiz su içiliyor, kanserojen madde kesinlikle içermiyor ve gençler o suyu içtikleri için kanser olup erken yaşta ölmüyorlar. Kent merkezinde su kesintilerimiz asla olmaz, hatta Kaleönü mahallesinde, Bingöl’ün bir mahallesinde bizim kentli insanlarımız “içilemez” denen çukurdan su içmiyorlar. Doğal afetlerde hemen çözüm bulunuyor, son bir örnek vereyim: Bingöl’de bir sel baskını olmuştu. Bütün vekiller, vali, belediye başkanı ilk gün oradaydılar, ikinci gün oradaydılar; zararlar tespit edildi ve insanlara “En kısa zamanda bütün zararları karşılanacak.” sözü verildi. Sadece 1.000 lira ve 3.000 lira gibi cüzi miktarlar vermediler, bütün masraflarını hemen karşıladılar.

Bingöl’de Kültür mahallemiz var, komple yıktılar. Yıktılar, hani ‘Ne yaptıklarını bilmiyorlar.’ demeyeceğim ama tastamam, kocaman bir projeleri var, bütün Bingöl de sabırsızlıkla bekliyor. Koca mahalleyi yıktılar, insanlar bekliyorlar, eminim oradan da çok çok iyi bir proje çıkaracaklar.”

“BİNGÖL HALKI 7 YILDIR HASTANE BEKLEMİYOR”

“Bingöl’deki devlet hastanesi yedi yılda yapılmadı, 200 yataklı bir hastane yedi yılda yapılmadı; hemen iki yılda yaptılar. Sonra da eski hastanenin hafriyatını o Bingöl halkını yedi yıl bekletmeyen müteahhide bir daha verdiler ve kendisi şu an hâlâ aktif olarak iktidar partisinin bir milletvekili. Allah gelirini artırsın, gözümüz yok. Endeksler konusunda Bingöl kentim, konut konusunda 61’inci, çalışma hayatı konusunda 61’inci, gelir ve servet konusunda 66’ncı, eğitim konusunda 68’inci, altyapı hizmetlerine erişim konusunda 75’inci sırada değildir. Zaten iki üç gün önce Belediye Başkanına da çok iyi Belediye Başkanı olduğu için ödül verilmiştir. Şaka değil, bu kısmı gerçek, samimi söylüyorum.”

“BİNGÖL’DE ORMANLAR GÜVENLİK GEREKÇESİYLE YAKILMIYOR”

“Bingöl’ün etrafındaki ormanlar 2015 yılından bu yana düzenli olarak yakılmıyor ve ne zaman bir yangın çıksa, ben Vali Bey’i arasam, Orman Müdürünü arasam kesinlikle bana “Güvenlik gerekçesiyle müdahale edemiyoruz” demiyor, hemen söndürüyorlar. Nihayetinde -sonucunda- yüzlerce hektar orman Bingöl’ün her tarafında, her yaz sürekli yanıyor. Yanan sadece ağaç değil, size yemin ediyorum, çektiğim kaplumbağaların, hayvanların resimleri var, içler acısı. Güvenlik gerekçesiyle bir şey yakılmıyor.

Bingöl’ün etrafında çok fazla baraj ihalesi var. Bu gelen paraların neredeyse tamamı bir Cengiz İnşaat, bir Özaltın İnşaata gidiyor. Bilmiyoruz, Türkiye’de bunların dışında kimse baraj yapamıyor mu? Onlara gitmiyor diyelim. Tabii, normalde beklersiniz ki bir ihale olsun. Mesela, ihaleyi alan kişiler yerel sanayicilerden çiviyi alsınlar, bir şey alsınlar, sac alsınlar; en azından, yemek ihalesini Bingöllü restoranlardan falan tedarik etsinler. Onlar, tabii ki gidip mesela Elâzığ’dan almıyorlar ve Bingöl’de istihdam ettikleri sadece ve sadece korucular değil barajların güvenliği için.”

ESNAFIMIZIN DURUMU ÇOK İYİ, ÜNİVERSİTEMİZ ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR

“Esnafımızın durumu da çok şükür iyi, borcu falan yok, borçlarını ödüyorlar. Tefecilik Bingöl’de sıfır, hiç öyle bir sıkıntımız da yok. Bingöl Üniversitesi bilimsel olarak almış başını gidiyor, aile şirketine çevrilmedi. Mesela, Rektörümüz kendi ailesinden 5 kişiyi oraya profesör falan yapmadı ve o rektörümüz terfi olarak YÖK Denetleme Kuruluna atanmadı.”

“BİNGÖL’E AYRILAN BÜTÇE İHTİYAÇ SAHİPLERİNE GİTSİN, SADAKAMIZ OLSUN”

“Fabrikalar çalışıyor, özellikle gençlerimizden işsizlerimiz yok ve şunu da söylüyoruz: Erzurum, Elâzığ, Bingöl civarından kim geliyorsa -gençlerimiz- inşallah, Bingöl’de onları istihdam edebilecek imkân ve koşullarımız da vardır. Bakın, iktidar partisi 65-70 civarında da oy alıyor, demek ki halkım da durumdan memnundur. Bu vesileyle Bingöl’e ayrılan bütçenin bu sene ihtiyaç sahiplerine gitmesini istiyoruz, sadakamız olsun, gönlümüz, karnımız da toktur.”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.