Bingöl’ün Tamamı Afet Bölgesi Olarak Kabul Edildi
1579 okunma

Bingöl’ün Tamamı Afet Bölgesi Olarak Kabul Edildi

Bingöl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Bingöl'ün "Genel Afet Bölgesi" ilan edilmesi ve ardından ilde yapılacak hasar tespit çalışmasına ilişkin açıklama yaptı.

ABONE OL
Nisan 17, 2023 22:31
Bingöl’ün Tamamı Afet Bölgesi Olarak Kabul Edildi
1

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Yapılan açıklamada, 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremlerin yol açtığı tahribat ve can kaybı nedeniyle Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından Bingöl ilinin tamamının “Genel Afet Bölgesi” olarak ilan edildiği belirtildi.

Bingöl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 7269 Sayılı Kanun ve Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamındaki sorumlulukları kapsamında il genelinde hasar tespit çalışmalarına başlayacak. Tespit çalışmaları tamamlandıktan sonra kesin hasar listeleri açıklanacak. Duyuru sürecinde ekspertize itirazlar alınacak, değerlendirilecek ve hasar tespit listeleri buna göre kesinleştirilecektir.

Hasar tespit çalışması, Bakanlığın Hasar Tespit Yönergesine göre yapılacak olup, depremde hasar görmeyen ancak yapım tekniği, yapım yılı ve kullanım durumu itibarıyla risk taşıyan yapılar bu çerçevede değerlendirilecektir. Bu tür yapı sahiplerinin binalarını 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu kapsamında değerlendirmeleri gerekecektir.

Kesin hasar tespit listeleri kesinleştiğinde AFAD İl Müdürlüğü’ne gönderilecektir. Mülkiyet hakları ve yeni inşaat süreçleri AFAD İl Müdürlüğü tarafından yönetilecektir. Yapılan hasar tespiti sonucunda ağır hasarlı olduğu tespit edilen yapılar, maliklerine haber verildikten sonra yıkılacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.