‘Birleşim, Yerel Medyayı Daha Güçlü Kılacaktır’ | Bingöl Güncel.tvBingöl Güncel.tv

19 Mayıs 2021 - 02:39

‘Birleşim, Yerel Medyayı Daha Güçlü Kılacaktır’

Bingöl merkezdeki yerel gazetelerin birleşme kararını değerlendiren Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Arda: “Hem mali açıdan, hem de içerik kalitesinin artırılması anlamında daha güçlü bir yerel medya olacağına inanıyoruz” dedi.

‘Birleşim, Yerel Medyayı Daha Güçlü Kılacaktır’
Son Güncelleme :

20 Kasım 2020 - 20:09

Bu Haber 89 Kez Okundu

Bingöl merkezdeki yerel gazetelerin birleşme kararını değerlendiren Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Arda: “Hem mali açıdan, hem de içerik kalitesinin artırılması anlamında daha güçlü bir yerel medya olacağına inanıyoruz” dedi.

Bingöl merkez ilçe sınırları dahilinde günlük yayın yapan gazeteler, birleşme kararı aldı. Karar doğrultusunda bundan böyle günlük yayın yapan Çapakçur Gazetesi, Kent Haber Gazetesi ve Sürmanşet Gazetesi adıyla üç gazete olacak.

Birleşme kararına dair değerlendirmelerini aktaran Bingöl Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mahmud Arda, resmi ilan sayısındaki düşüş ve maliyetlerdeki artış nedeniyle gazetelerin önemli bir zorlukla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Her geçen gün artan mali yükümlülükler karşısında gazetelerin yaşadığı sıkıntıların aşılamaz düzeye ulaştığını anlatan Arda: “Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar herkesin malumudur. Gerek serbest piyasada çarkların dönmeyişinin olumsuz yansımaları gerekse resmi ilanlardaki düşüş, yerel basını da önemli ölçüde zora soktu. Giderlerin gelir kalemlerinden fazla olması üzerine yapılan istişarede, gazetelerin birleştirilmesi kararı çıkmıştır. Hem maliyetlerin düşürülmesi, hem de içerik kalitesinin arttırılması amacıyla alınan bu kararla birlikte artık üç gazete olarak yayın hayatına devam edilecektir. Bu kararın hayırlı olmasını diliyor, daha güçlü ve istikrarlı bir yayıncılığa vesile olmasını diliyoruz” dedi.

“ABONE VE REKLAM İLE DESTEK OLUNMALI”

Yerel basının güçlü bir ses olarak hizmetlerini sürdürmesi için kamuoyuna “yerel basını sahiplenin” çağrısında bulunan Arda: “Gazetelere abone olunması ve özellikle iş dünyasının reklamlarla destekte bulunması, hiç şüphesiz yerel basının daha güçlü bir ses olmasına katkıda bulunacaktır. Mali zorluklarını aşmış, güçlü bir ekip kurmuş basın kuruluşlarının kamuoyunca desteklenmesi, ilimize daha güzel hizmetlerin kazandırılmasının yanı sıra sıkıntıların erken çözümü için büyük önem taşımaktadır. Bu anlamda şehrin tüm dinamiklerinin yerel basını desteklemesini bekliyoruz” diye konuştu.

“BASIN İLAN KURUMU GÜCÜMÜZE GÜÇ KATACAKTIR”

Geçtiğimi ay itibariyle Diyarbakır Bölge Müdürlüğü’ne bağlı olarak Bingöl’de şubesi açılan Basın İlan Kurumu’nun (BİK) yerel basına önemli bir güç katacağı inancını da paylaşan Arda, göz ardı edilen veya yok pahasına gözden çıkarılan ilanların yerel basının kazanç hanesine yazılacak olmasının da önemli bir gelişme olacağını vurguladı.

Arda: “Artık hiç bir kamu kurum ya da kuruluşu resmi ilan ve reklamını yayınlamamazlık edemeyecek. Bu anlamda Basın İlan Kurumu’nun ciddi bir kazanım olacağı inancını taşımaktayız. Ayrıca kurumun varlığı, yerel basının daha tertipli ve düzenli bir yayıncılık esasını benimsemesine de vesile olacaktır. Bu anlamda Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Rıdvan Duran ve Diyarbakır Bölge Müdürü Sayın Osman Başeğmez’e ilgi ve destekleri için teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.