Budunoğlu’dan ‘Hemşireler Haftası’ Mesajı -Bingöl Güncel.tv

24 Temmuz 2021 - 13:45

Budunoğlu’dan ‘Hemşireler Haftası’ Mesajı

İl Sağlık Müdürü Dr. Süleyman Budunoğlu, hemşireler haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Son Güncelleme :

12 Mayıs 2017 - 8:47

Bu Haber 15 Kez Okundu
Budunoğlu’dan ‘Hemşireler Haftası’ Mesajı

İl Sağlık Müdürü Dr. Süleyman Budunoğlu, hemşireler haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Budunoğlu, mesajında şunları söyledi:

“Modern hemşireliğin kurucusu sayılan FloranceNightingale’in doğum günü olması münasebetiyle 12 Mayıs günü tüm dünyada “Hemşireler Günü” olarak kutlanmaktadır. Hemşireler sağlık problemleri olan insanların bir tıbbi kuruluşa başvurmalarından, ayrılmalarına dek olan tüm süreçlerinde yanlarında olan; belki de o anlarda hastalara ailelerinden bile yakın olan sağlık çalışanlarıdır. Bu büyük bir sorumluluktur. Böyle büyük bir sorumluluğa ancak insan sevgisiyle dolu, özveri, sabır, hoşgörü kavramlarını içinde bulunduran bir yüreğe sahip olan insanlar sahip çıkabilir.”

Hemşireliğin temelinde insan sevgisi olduğunu belirten Budunoğlu, mesajında “Hemşirelik mesleği, temelinde insan sevgisi, şefkat, bilgi ve beceri ile yoğrulmuş kutsal bir meslektir. İlk Türk Hemşiresi olarak kabul edilen ve Selçuklu Sultanlarından II’nci Kılıçaslan’ın kızı olan Gevher Nesibe Hanım’dan günümüze tıp biliminin ilerlemesi ile önemli aşamalar kaydederek bugünkü seviyesine ulaşan hemşirelik mesleği, sağlık sistemimizin de önemli unsurlarından biri hâline gelmiştir. Özveri, sabır, hoşgörü kavramlarını içinde bulunduran ve zor bir meslek olan hemşirelik; diğer mesleklerde olduğu gibi, toplumsal ihtiyaçlardan doğan, insan hayatıyla yakından ilgili olan bir meslektir. Hemşirelik, diğer mesleklerde olduğu gibi, toplumsal ihtiyaçlardan doğan, insan hayatıyla yakında ilgili bir meslektir; ekip çalışmasını bilen, el becerisi olan, hızlı çalışan hünerli eller ister; temelinde sevgi, saygı yatar. Hemşire din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin, birey, aile ve topluma sağlığını kazandırmak için çalışır. Bu nedenle, sevgiden, şefkatten, disiplin ve ciddiyetten uzak bir kişinin bu mesleği icra etmesi mümkün değildir; çünkü hemşire, sağlığı yerinde olmayan, yardıma muhtaç insanlara hizmet vermektedir. Bu yönü düşünüldüğünde, hemşirelerin, hem eğitim açısından hem de psikolojik, sosyal ve ekonomik açıdan desteklenmesi gereken bir meslek grubu olduğu ortaya çıkmaktadır. Birey ve toplum sağlığının korunması, geliştirilmesi, hasta bakımının bilimsel yöntemlerle sağlanması hizmetlerini, özveriyle yerine getiren, ‘önce insan’ diyerek topluma hizmeti ilke edinmiş, insan sağlığı için önemli ve kutsal bir görev ifa etmektedirler.Hemşirelik, her türlü sağlık hizmetinin dengeli, ulaşabilir, sürekli, kaliteli ve en üst düzeyde verilmesini sağlayan bir ekip çalışmasıdır. Hemşireler bu ekibin olmazsa olmaz ve en temel unsurlarından biridir. Ülkemizin her köşesinde insan hayatının kutsallığında ödün vermeksizin, sonsuz sabır, her türlü özveri, gayret ve sevgi ile mesleğini icra etmeye çalışan, sağlık sistemimizin vazgeçilmez unsurlarından birisi olan değerli hemşirelerimizin Hemşireler Günü ve Hemşireler Haftasını kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim” ifadelerine yer verdi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.