Çapak’ın ‘Düşünce Geleneğimizde Mantık’ Kitabı Çıktı « Bingöl Güncel.tv

24 Kasım 2020 - 09:42

Çapak’ın ‘Düşünce Geleneğimizde Mantık’ Kitabı Çıktı

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak’ın ‘Düşünce Geleneğimizde Mantık’ isimli kitabı çıktı. 13 makaleden oluşan kitap, çeşitli akademik dergilerde yayımlanan ve sempozyumlarda sunulan makalelerden oluşuyor.

Çapak’ın ‘Düşünce Geleneğimizde Mantık’ Kitabı Çıktı
Son Güncelleme :

11 Kasım 2016 - 9:17

Daha önce, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı tarafından basılan Mîzânu’l-Ukûl ve Ali Sedâd’ın “Mizânu’l-Ukûl fi’l-Mantık ve’l-Usûl” (Mantık ve Metedoloji) isimli eserlerin editörlüğünü yapan Prof. Dr. İbrahim Çapak, akademik dergilerde yayımlanan ve sempozyumlarda sunduğu bildirilerle 13 makaleden oluşan ‘Düşünce Geleneğimizde Mantık’ kitabı da çıktı. Ensar Neşriyat tarafından basılan kitap, 351 sayfadan oluşuyor.

Kitap Hakkında

‘Düşünce Geleneğimizde Mantık’ eserinde yer alan makaleler, daha önce çeşitli akademik dergilerde yayımlanan veya sempozyumlarda sunulan toplam 13 makaleden oluşuyor. Eserde yer alan “Kıbrıslı Zenon ve Stoa Okulu” ile “Süryanilerin Mantık İlmine Katkıları” isimli makaleler, mantık ilminin İslâm dünyasına geçmeden önceki durumunu tespiti açısından da önem arz ediyor. Mantık ilminin sistemleştiricisi olan Aristoteles’ten sonra Stoacıların özellikle şartlı önerme ve şartlı kıyas hakkındaki görüşleri, Müslüman mantıkçılar tarafından da çok ilgi görmüştür.

Söz konusu makalelerin yanı sıra meşhur İslam âlimlerinin mantık hakkındaki görüşleri de kitapta yer almaktadır. Bunlardan bazıları İmam Şafii ve Mantık, İbn-i Hazm’ın Mantık Anlayışı, Seyfeddin Âmidî’nin Mantık Anlayışı ve Eş’ari Gelenekte Mantıktır.

Tüm seçkin kitapçıların raflarında yerini alan ‘Düşünce Geleneğimizde Mantık’ kitabı, internet üzerinden de temin edilebiliyor.
Torbalı arçelik servisi
Urla arçelik servisi
Bornova arçelik servisi

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.