“Cehalete Karşı Mücadele Eden Öğretmen, yiğit bir erdir” « Bingöl Güncel.tv

20 Ocak 2021 - 10:17

“Cehalete Karşı Mücadele Eden Öğretmen, yiğit bir erdir”

Bingöl Kültür Merkezi’nde 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle program düzenlendi. Düzenlenen programda konuşan Vali Yavuz Selim Köşger,” Cehaletin Karanlığına Karşı Mücadele eden bir yiğit erdir öğretmen” dedi.

“Cehalete Karşı Mücadele Eden Öğretmen, yiğit bir erdir”
Son Güncelleme :

24 Kasım 2016 - 23:13

Bu Haber 12 Kez Okundu

İstiklal Marşı okunması ile başlanan törende mesleğe yeni giren öğretmenler adına konuşma gerçekleştirildi. Törende konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin: “Değerli öğretmen arkadaşlarım; Her mesleğin araç gereci, kaynağı ve uygulama sahası vardır. Her meslek erbabı elindeki kaynak ve araç gereçlerle ortaya çeşitli ürünler koyar. Bizim mesleğin kaynağı da araç gereci de ilmimiz; bu ilimin ortaya çıkardığı ürünlerse her anlamda iyi yetişmiş öğrencilerimizdir. Bir usta çırağını iyi yetiştiremezse, o çırak ileride iyi bir usta olamayacaktır. Bu ise bir sürü emeğinin ve mesainin, zamanın zayi olması demektir.Unutmayalım ki bir öğrencinin her anlamda iyi yetişmesi yıllar alan bir çabanın ve emeğin sonucudur. Güzel ahlakı, sevgiyi, saygıyı, doğruluğu, iyiliği, barışı ve bütün güzel şeyleri bir öğrencinin davranışlarına yansıtması yıllar süren bir çabanın sonucu iken; bu güzel davranışların, kazanılan bütün iyi huyların hepsinin bazen bir anda kaybolduğuna ve bütün emeklerin yerle bir olduğuna da şahit oluruz. Karşılaştığımız bu olumsuzluklar şüphesiz ki meslekî şevkimizi de kırmaktadır. Ancak sabır ve azim biz öğretmenlerin zorluklar karşısındaki en önemli gücüdür. Hiçbir başarı kolay elde edilmez.Hepinizi bu anlamlı günümüzde saygıyla selamlıyor ve öğretmenler gününüzü en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.

 

Törende yaptığı konuşmasında öğretmeni, cehaletin karanlığına karşı mücadele eden bir yiğit er olarak tanımlayan Vali Yavuz Selim Köşger: “Öğretmenler gününüz kutlu olsun. Bingöl’e emek vermiş, Bingöllü insanlara emek vermiş iki değerli öğretmenin arasında olmaktan ben de şeref duyuyorum. Güzel güzel hizmet etmeyi, memleketimizin, vatanımızın evlatlarını alnımızda bilgilerden bir çelenkle en güzel şekilde aydınlatmayı ve onu ülkemizin geleceğine, ufkuna hazırlayarak uzun yıllar hizmet ettikten sonra sizlere de böyle günler görmenizi diliyorum Allah’tan. Yapacağınız hizmetlerden dolayı, hepinize şimdiden teşekkür ediyorum. Huzurunuzda sizleri temsilen, sizlerin adına bugünlere ulaşmış bu öğretmenlerimize de teşekkür ediyorum.  Öğretmenler ile ilgili söylenecek çok güzel şeyler var. Hepsini söylemek mümkün değil. Öğretmen Marşı’nda da var, ‘alnımızda bilgilerden bilgilerle bir çelenk ile cehaletin karanlığına karşı mücadele eden bir yiğit erdir Öğretmen.’ Biz öyle biliriz. Cehaletin karanlığını aydınlatmak üzere, kendisi yanarak başkasını aydınlatan mum metaforu verildi. Öğretmenlerimiz hakikaten de öyle. Başkalarını aydınlatmak için, ülkenin geleceğini aydınlatmak için kendilerini feda edip güzel neticeler ortaya çıkarıyorlar.

Hepimiz ölümlüyüz. Bu kaçınılmaz. Önemli olan ne için hayatımızı feda ettiğimizdir. Öğretmenlik mesleği o kadar güzel bir meslek ki, Mevlana’dan örnek verecek olursak, bir mum başka bir mumu yakmakla kendi aydınlığından bir şey kaybetmez. Bilgilerini gelecek nesillere aktarırlar. Kendilerinden hiçbir şey eksilmez, ölüm ise hepimizin başına gelecek. Hoş gelmiş, sefa gelmiş. Öğretmenlik gibi kutsal bir meslekle ömrümüzü harcamış olmak bir bahtiyarlık meselesidir. Ülkemiz çok güzel bir geleceğe doğru hazırlanıyor.” dedi.

 

Konuşmaların ardından Vali Köşger tarafından, emekli olan öğretmenlere Hizmet Şeref Belgeleri verildi.

 

Mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin and içme törenlerinin de gerçekleştiği törende, İlköğretim ve Ortaöğretim öğrencileri arasında “Öğretmen” konulu gerçekleştirilen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında 3. olan öğrencilere Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak tarafından, 2. olan öğrencilere Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi tarafından, 1. olan öğrencilere de Bingöl Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş tarafından hediyeleri verildi.

 

“Öğretmen” konulu klip gösterileri ile devam eden program Mevlana Anadolu Lisesi öğrencilerinin gerçekleştirdiği oratoryonun ardından sona erdi. 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.