Çırak Öğrenciler İçin Yurt Dışı Gezisi Düzenlendi -Bingöl Güncel.tv

24 Temmuz 2021 - 13:15

Çırak Öğrenciler İçin Yurt Dışı Gezisi Düzenlendi

Bingöl Mesleki Eğitim Merkezi tarafından hazırlanan ve Avrupa Birliğince desteklenen “Dual ClutchTransmission Stajı” kapsamında Portekiz’e gezi programı düzenlendi.

Son Güncelleme :

01 Şubat 2017 - 0:12

Bu Haber 51 Kez Okundu
Çırak Öğrenciler İçin Yurt Dışı Gezisi Düzenlendi

Bingöl Mesleki Eğitim Merkezi tarafından hazırlanan ve Avrupa Birliğince desteklenen “Dual ClutchTransmission Stajı” kapsamında Portekiz’e gezi programı düzenlendi.

Bingöl Mesleki Eğitim Merkezince Motorlu araçlar teknolojisi alanında eğitim gören çırak öğrencilerin pratik eğitimlerini geliştirmek ve staj yapmaları için 3 aşamadan oluşan yurt dışı gezisi ve staj programının ilk ayağı tamamlandı.

Bingöl Mesleki Eğitim Merkezi tarafından hazırlanan ve Avrupa Birliğince desteklenen “Dual ClutchTransmission Stajı” kapsamında Portekiz’e düzenlenen gezi ve staj programı tamamlanırken, önümüzdeki Hafta Almanya, Mart 2017’de de Çek Cumhuriyetine gezi ve staj programı düzenlenecek.

Düzenlenen geziye ilişkin yazılı açıklamada bulunan Bingöl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yusuf Tokuş, Antalya Finike Mesleki Eğitim Merkezi ile Karaman Mesleki Eğitim Merkezlerinin ortak olduğu projedeki amacın, Mesleki Eğitim Merkezinde Motorlu araçlar teknolojisi alanında eğitim gören çırak öğrencilerinstaj yapması yoluyla pratik eğitimlerini geliştirmek olduğunu belirti.

İLK GEZİ PORTEKİZ’E YAPILDI

Projenin 3 aşamadan oluştuğunu ve her bir aşamada bir ülkeye gezi ve staj programının düzenleneceğini kaydeden Tokuş, şunları söyledi:

“Projenin birinci ayağı Portekiz’in Barcelos şehrinde gerçekleşti. Bu kapsamda Bingöl,Antalya ve Karaman’dan toplam 7 öğretmen Portekiz’e gitti. Motorlu araçlar teknolojisi öğretmeni Mehmet Barışçıl, Proje koordinatörü KumriyeEkineker ve Milli Eğitim Müdür Yardımcısı olarak da ben katıldım. Projede yurt dışı ortakları Dual ClutchTransmission Vites kutuları üzerine eğitim alınması olduğu için uzun araştırmalar sonucunda onlarca kurum arasından özenle seçilerek belirlenmiştir. Ev sahibi ortak kurumlar olarak Portekiz’deki yetkili servis, her marka araç bakım ve onarım işlemleri yürüten işletmedir. İşletme DCT vites kutularının kontrol ve bakımlarını yapmakta, Ayrıca Skoda , Seat, Kia, Opel, Jeep, BMW, Hyundai gibi ilk akla gelen tüm marka araçların bakım işlerini gerçekleştirmektedir. İşletmedeki usta öğreticiler, özellikle proje konumuz olan DCT sistemleri üzerine sürekli eğitimlerle bilgi kazanmakta, araçlar üzerindeki uygulamalarla tecrübelerini artırmaktadır. Öğretmenlerimize yönelik personel hareketliliği için ortak alınan yetkili servisin, özellikle servis olarak belirlenmesi tesadüf değildir. Çünkü öğretmenlerimiz değişik kaynaklardan bu konuda teorik olarak bilgi kazanabilmektedir. Ancak pratik uygulamalarla mesleki deneyim edinebilecekleri, tecrübelerinden istifade edebilecekleri yetkili servis sayesinde beklenen seviyeye ulaşabilecektir”

“ZİYARET EDİLEN OKULLAR DONAIMLI OLMASI ÖNEMLİ”

Çek Cumhuriyeti ve Almanya’daki meslek liselerinin çok kapsamlı, modern ve donanımlı olduğunu vurgulayan Tokuş, şöyle devam etti: “Diğer yandan Çek Cumhuriyeti ve Almanya’daki meslek liseleri de bulundukları bölgede tanınmış eğitim kurumlarıdır. Her iki okulun da çok kapsamlı, modern ve donanımlı atölyeleri mevcuttur. Okuldaki ilgili alan öğrencilerine bölgedeki tüm servis ve araç bakım onarım işletmelerinde staj programı ayarlamakta, öğretmenleri ile gerekli kontrol ve denetimleri gerçekleştirmektedir. Öğrencilerimizi de işletmelere yerleştirecek olan okullar, sürekli onların da kontrol ve denetimlerini refakatçi öğretmenlerle birlikte gerçekleştirecektir. İşletmeler ise, katılımcılarımız için servisleri bünyesinde özel düzenlemeler gerçekleştirecek, DCT vites kutuları hakkında aldıkları eğitim sırasında edindikleri görsel ve yazılı dokümanların sunumu vasıtasıyla eğitim sürecimize destek olacaklardır. Projemiz süresince öğretmenlerimizin de Avrupalı işletme yetkilileri ile yapacağı istişareler ve farklı teknik ve yöntemlerin uygulanması hususunda olacağı katkılar da olacaktır.”

“ÇALIŞMALAR 1 YIL SÜRECEK”

Protekiz’e düzenlenen gezinin çok verimli geçtiğini ve çırak öğrencilere temel düzeyde bilgi ve tecrübe olarak aktarmasının ardından 2 haftalık Almanya ve Çek Cumhuriyetine gezi ve staj programı uygulanacağını anımsatan Tokuş, “çırak öğrencilere temel düzeyde de olsa bilgive tecrübe olarak aktarmasının ardından konsorsiyumu oluşturan okullarımızdan 12 şer kişilik gruplara yönelik Çek Cumhuriyeti ve Almanya’ da toplam 4 akış şeklinde 2 haftalık bir staj programı uygulanacaktır. Katılımcı çırak öğrencilerimizin bu süreçte mesleki gelişimleri için her türlü tedbir alınacak, refakatçi öğretmenlerimizin yanında işletmelerin görevlendireceği usta öğreticilerce kontrol ve denetim sürdürülecektir. Otomatik vites kutulu araçlar üzerine gerçekleştirilmesi planlanan projemiz, il ve ilçe sanayilerimizde ayrı bir heyecan yaratmıştır. Çünkü böyle bir teknolojinin şu an ülkemizde kapsamlı bir şekilde öğrenilmesi pek mümkün değildir. 1 yıl sürecek çalışmalar boyunca önce öğretmenlerimize yönelik yüzeysel teorik bilgilerle de olsa bilgi birikimi oluşturulacak, daha sonra Avrupa’da pratik uygulama eğitimleri gerçekleştirilecek, kazanımların çırak öğrencilerimize aktarımı sonrası çırak öğrencilerimizinAvrupa’da pratik uygulamalarla mesleki kalifikasyonu sağlanacaktır” ifadelerini kullandı.

“GELECEĞİN USTA VE USTA ÖĞRETİCİLERİ YETİŞECEK”

Çalışmalar sonucunda hedeflerinin geleceğin usta ve usta öğreticilerinin yetişmesi olduğunu söyleyen Tokuş, şunları söyledi: “Böylelikle çok yeni bir sistem olarak hızla hayatımıza giren DCT vites kutuları üzerine bir inovasyon politikasıyla topyekûn mesleki gelişim sağlanacak, geleceğin usta ve usta öğreticileri olacak öğrencilerimiz başta olmak üzere sektör yöneticileri, teknik elemanları, mühendisler vb. otomotiv sektöründe rol alan tüm aktörlere yönelik de mesleki rehberlik ve danışmanlık imkanı sağlanacaktır.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.