“Çöp Tesisinin Yerleşim Yerine 500 Metre Mesafede Kurulduğu Nerede Görülmüş?”
1192 okunma

“Çöp Tesisinin Yerleşim Yerine 500 Metre Mesafede Kurulduğu Nerede Görülmüş?”

Bingöl merkez Beyaztoprak, Havsel, Kardeşeler Köyü ve Kantar köylerinin kesiştiği noktada çöp döküm alanının oluşturulmasına karşı köy sakinleri çöpün döküldüğü alanda basın açıklaması yaparak tepki ve taleplerini dile getirdiler.

ABONE OL
Ağustos 16, 2022 20:26
“Çöp Tesisinin Yerleşim Yerine 500 Metre Mesafede Kurulduğu Nerede Görülmüş?”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Beyaztoprak, Kardeşler, Havsel ve Kantar köyü sakinlerinden oluşan bir grup, Bingöl Belediyesi Düzenli Çöp Depolama Alanı (Katı Atık Bertaraf Tesisi)’nin verdiği rahatsızlıktan dolayı tepkilerini, tesisin başka bölgeye nakledilmesiyle ilgili de taleplerini paylaştılar.

Grup adına basın metnini okuyan Kardeşler köyü sakinlerinden Muhammed Beldek, yaşam alanına dökülen il ve ilçelerin çöpü sağlığımızı tehdit ediyor. dedi.

“HAYATIMIZI VE SAĞLIĞIMIZI TEHDİT ETMEKTEDİR”

Muhammed Beldek yaptığı açıklamada, “Buraya insani bir hak olan yaşam ve sağlık hakkını savunma adına toplanmış bulunmaktayız. Bölgemizde olan çöp tesisi insan sağlığı başta olmak üzere bölgede tüm canlıların hayatını tehdit etmektedir. Yaşam alanına dökülen koca bir ilin ve bazı ilçelerin çöpleri hayatımızı ve sağlığımızı tehdit etmektedir. Bölgede ekinlerimizin çöpten sızan sudan dolayı topraktaki minarellerin olumsuz etkilenmesiyle kimyası bozulmuştur. Çöp kokusu bu bölgede yaşam kalitesini düşürmüş bizi evlerimize hapsetmiştir.” dedi.

“ELDE EDİLEN ENERJİ İNSAN SAĞLIĞINDAN DAHA MI DEĞERLİ?”

İnsan hayatının paha biçilmez olduğunu vurgulayan Beldek: “Belediye tarafından yapılan ve köylüleri zan altında bırakan açıklamaya gelince; Bingöl Belediyesi tarafından dün yapılan açıklama bölge halkında rahatsızlık oluşturmuş ve cevap vermek mecburiyetinde bırakılmıştır. Bingöl Belediyesi’ni uzun süre işlettiği çöp tesisinin süresi 29 yıl uzatılmıştır. 4 köyün ortasına yapılan bu çöp tesisi bölge halkında nefes aldırmayacak duruma getirmiştir. Hizmet diye yapılan dünkü açıklama da telaffuz bile etmek istemediğimiz para miktarları enerji miktarları kullanılmıştır. Bizler burada belediyeye soruyoruz; Bir insan hayatına karşılık telaffuz edeceğiniz para ve enerji miktarı ne kadardır? Söyleyin biz para toplayalım salığımızla oynamayın. Ayrıca burada üretilen elektrik nerede? Kaç kamu binası ve köy bu elektrikten fayda görüyor, bundan niye kimsenin haberi yok!” ifadelerine yer verdi.

“ÇÖP TESİSİNİN YERLEŞİM YERİNE 500 METRE MESAFEDE KURULDUĞU NEREDE GÖRÜLMÜŞ?”

Beldek, “Çöp konusuna gelince ellerinde ÇED RAPORU olduğu söyleniyor.  Buradan bütün bilir kişilere sesleniyoruz, nerde görülmüş çöp tesisi 500 metrelik yerleşim alanına yapıldığı, en az 1000 metre olması gereken uzaklık, Beyaz toprak köyüne 500 metre, Kardeşler köyüne son yapılan ev baz alındığında 1200 metre Kantar bölgesine 1200 metre uzaklıktadır. Buradan ÇED RAPORU veren görevlileri de tebrik ediyoruz, küsurat hesaplanması çok iyi yapılmış! Bu raporu verenlerin neye ve kime göre rapor tuttuğu açıklanmalı ve tarafsız kişilerce yeniden adil bir şekilde değerlendirilmelidir.  Yapılan hukuka aykırı işlemlerde imzası olanlar derhal yaptıkları hatadan geri dönmeli ve çöp tesisi bölgeden kaldırılmalıdır.” dedi.

“BURADAN BİR SONUÇ ÇIKMAZSA KONUYU AİHM’YE TAŞIYACAĞIZ”

Beldek, “Bölge halkının talebi çöpün ıslahı veya denetimi değil, ivedilikle bölgeden kaldırılması ve yerleşim yerinden uzak bir noktaya taşınmasıdır. Söz konusu talebimiz yerine getirilmez ve kamuoyu önünde bir söz verilip karar alınmazsa sağlığımız için farklı eylem kararları alacağımızı ve konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyacağımızı buradan belirtmek istiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.