Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekonomik Yol Haritasını Açıkladı: Enflasyon Sorununu Çözeceğiz!
376 okunma

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekonomik Yol Haritasını Açıkladı: Enflasyon Sorununu Çözeceğiz!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin ekonomik yol haritasını açıkladı ve bu programla enflasyon sorununu çözeceklerini belirtti.

ABONE OL
Eylül 6, 2023 17:54
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekonomik Yol Haritasını Açıkladı: Enflasyon Sorununu Çözeceğiz!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ekonomik yol haritasını açıkladı ve bu programla enflasyon sorununu çözeceklerini belirtti.Orta Vadeli Program (OVP) sunumunu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz gerçekleştirdi ve programın kamu ve özel sektör için belirsizlikleri ortadan kaldırmayı amaçladığını vurguladı. Programın 4 temel amacı arasında makroekonomik ve finansal istikrarın sağlanması, enflasyonun düşürülmesi, yatırım, istihdam, üretim, ihracatın artırılması, sosyal adaletin güçlendirilmesi bulunmaktadır.

Cevdet Yılmaz, programın enflasyon hedeflerini paylaşarak, 2026 yılı sonunda enflasyon hedefinin %8,5 olduğunu açıkladı. Program, kaynakların verimli kullanılmasını da içeriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sunum sonrasında kürsüye çıkarak programın ayrıntılarını paylaştı. OVP’nin kapsamlı bir program olduğunu belirten Erdoğan, sıkı para politikası desteğiyle enflasyonu tek haneli rakamlara çekeceklerini ifade etti. Yüksek katma değerli yatırımlara öncelik vereceklerini ve enflasyonla mücadeleyi destekleyici bir çerçeve içinde ortalama %4,5 büyümeyi hedeflediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, programın ilk yılında tüm kaynakların deprem bölgesine tahsis edileceğini ve toplamda 3 trilyon lira civarında kaynak ayrılacağını açıkladı. Programın sonunda yüksek gelirli ülkeler arasına girmeyi hedeflediklerini belirtti ve Ekim ayında Meclis’e sunacakları 2053 yılı perspektifini içeren bir atılım sürecini başlatacaklarını ifade etti. Ayrıca, Avrupa Birliği ile ticaretin geliştirilmesi için Gümrük Birliği’nin güncellenmesine yönelik çalışmaları yoğunlaştıracaklarını ve bürokratik ve hukuki öngörülebilirliği güçlendirmeyi amaçladıklarını belirtti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.