Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, KKTC’de Su ve Toprak Kaynakları Master Planı Tanıtımı’na Katıldı
312 okunma

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, KKTC’de Su ve Toprak Kaynakları Master Planı Tanıtımı’na Katıldı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde gerçekleştirdiği temasların ikinci gününde, Su ve Toprak Kaynakları Master Planı Tanıtım Toplantısı'na katıldı.

ABONE OL
Eylül 14, 2023 12:08
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, KKTC’de Su ve Toprak Kaynakları Master Planı Tanıtımı’na Katıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Yılmaz, iklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik kaybı ve bölgesel çatışmalar gibi sebeplerle gıda erişimi ve gıda arz güvenliğinin önemini her geçen gün arttığını belirtti. Bu nedenle Türkiye olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin potansiyelini artırmayı ve Kıbrıs Türkleri’ne destek olmayı sürdürdüklerini ifade etti.

Türkiye’den KKTC’ye su iletiminin KKTC’nin kalkınmasına büyük katkı sağlayacağına inandıklarını vurgulayan Yılmaz, suya erişimde yaşanan zorlukları aşmak amacıyla geçtiğimiz yıllarda KKTC Su Temin Projesi’ni başlattıklarını hatırlattı. Şimdi ise KKTC Su ve Toprak Kaynakları Master Plan Çalışması’nı hayata geçirerek, su temini ve enerji konularında uzun vadeli zorlukların önüne geçmeyi hedeflediklerini belirtti.

Projenin tamamlandığında, ekilebilir alanların %74’ünün sulamaya açılacağını ve yerli üretim ile istihdamın artacağını ifade eden Yılmaz, böylece KKTC’nin Doğu Akdeniz’de istikrar havzası olma niteliğinin daha da güçleneceğini söyledi.

Ayrıca, Türkiye’nin Kıbrıs Türkleri’nin egemen eşitlik ve eşit uluslararası statüsünü savunmaya devam ederken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin refah ve istikrarı için çalışmalarına devam edeceğini belirtti.

Yılmaz, KKTC Su ve Toprak Kaynakları Master Planı çalışmalarının başarılı olmasını dileyerek, projeye emeği geçen Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığı, KKTC Başbakanlığı ve Tarım ile Doğal Kaynaklar Bakanlığı dahil tüm ilgili kurum ve kuruluşlara teşekkürlerini iletti.[BGHA]

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.