Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: “Türkiye, Dünya Bal Üretiminde Çin’den Sonra İkinci Sırada”
556 okunma

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: “Türkiye, Dünya Bal Üretiminde Çin’den Sonra İkinci Sırada”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi'nde düzenlenen Uluslararası Bal Şurası ve Fuarı'na katıldı.

ABONE OL
Kasım 17, 2023 19:56
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: “Türkiye, Dünya Bal Üretiminde Çin’den Sonra İkinci Sırada”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Yılmaz, AK Parti Bingöl milletvekilleri Feyzi Berdibek ve Zeki Korkutata, Malatya Milletvekili Abdurrahman Babacan, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ahmet Gümen ve Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan’ın da eşlik ettiği etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkiye’nin dünya bal üretiminde Çin’den sonra ikinci sırada yer aldığını belirtti.

Yılmaz, bal üreticilerinden arıcılıkla ilgilenen bilim insanlarına kadar geniş bir katılımcı kitlesiyle bir araya gelmenin önemine vurgu yaparak, “Bal Şurası ve Fuarı, üreticilerin bir araya gelerek bilgi ve tecrübe paylaşımı yapabileceği, sektörün gelişimi için önemli adımlar atılmasının sağlanacağı bir platform olacaktır” dedi. Arıcılığın, insan sağlığına, üretime ve ülke ekonomisine katkılarıyla önemli bir tarımsal faaliyet olduğunu ifade etti.

Yılmaz, Türkiye’nin dünya bal üretiminde Çin’den sonra ikinci sırada yer aldığına dikkat çekerek, ülkede yaklaşık 9 milyon arılı kovanın bulunduğunu ve arıcılık sektörünün bal, polen, propolis ve bal mumu gibi arı ürünlerinden 12 milyar lira katma değer sağladığını belirtti. Ayrıca, Türkiye’nin dünya çam balı üretiminde yüzde 90’lara varan oranla en büyük paya sahip olduğunu ve son 20 yılda toplam 93 bin ton bal ihracatı yapılarak 316 milyon dolarlık ihracat geliri elde edildiğini açıkladı.

Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde arıcılığın desteklenmeye başlandığını ve 2003 yılından bu yana 1,2 milyar lira destekle arılı kovan, bal üretimi ve arıcılık işletme sayısında büyük artışlar kaydedildiğini söyledi. Bingöl Üniversitesi’nin ARGE merkezi çalışmalarıyla bal üretiminde marka olma yolunda ilerlediğini ifade etti.

Yılmaz, Bingöl’ün doğası ve zengin florasıyla arıcılar için bir cennet olduğunu belirterek, Bingöl balının kalitesi ve güvenilirliğini artırmayı hedeflediklerini dile getirdi. Programın sonunda Uluslararası Bal Şurası ve Fuarı katılımcılarına plaket verildi. Bal Şurası ve Fuarı, 17-19 Kasım tarihleri arasında Bingöl Üniversitesi yerleşkesinde gerçekleşecek. [BGHA]

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.